toinen marsuista vähän niinkuin aivasteli eilen (?). se piti pari kestaa semmosen äänen (tsih). oliko se aivastelua vai mitä...? muuten se on täysin normaali eikä ole tänään pitänyt sitä ääntä.
eli, mistä se johtui?
aivastus?
5
2472
Vastaukset
- vastausvss
Soita eläinlääkäriin jota tarkastaa marsusi. Marsulla voi olla nuha.
- mursumarsu
Ei sitä marsua kannata joka vingahduksesta lääkäriin kiikuttaa, turhaa stressiä vaan aiheuttaa. On ihan normaalia että marsutkin aivastelee joskus. Kannattaa tietysti tarkkailla tilannetta, ja jos aivastelu on jatkuvaa niin sitten lääkäriin.
Olipa huonoja provoja ketju täynnä..
Mutta asiaan. Marsut aivastelevat satunnaisesti ilman nuhaakin, aivan kuin ihmisetkin. Marsua saattaa aivastuttaa pölyävä puru tai heinä, joten satunnaisista, yksittäisistä aivastuksista ei kannata olla huolissaan.
Kannattaa kuitenkin aina tarkkailla; mikäli marsun nenä ja/tai silmät vuotavat ja silmät rähmivät, tai jos marsu ei ole yhtä pirteä tai syömishaluinen kuin normaalisti, sillä saattaa olla flunssa. Tällöin kannattaa soittaa eläinlääkärille ja varata aika; jos flunssaa on, niin marsu saa antibioottikuurin ja luultavasti myös ohjeet tukiruokintaan (mikä olisi hyvä aloittaa jo oireiden havaitsemisen jälkeen) sekä määräyksen tuplata päivittäinen C-vitamiiniannos.- Marsun_aivastus
Paremmin tietämättä veikkaisin, että isäntä avasi alakerrassa pari olutta.
- Marsula
Meillä marsu kuoli pari päivää sitten. Nyt on enää n 4v naaras ja sille tulossa sunnuntaina kaveri. Tää nyt oleva välillä aivastelee, mutta edelleen hengissä! Kaikki aivastukset ei tarkota flunssaa
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1693225
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541849Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471799Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591674- 771584
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3411500Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811369The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201268- 1581122
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251105