Menin jo ostamaan epaxal-rokotteen,joka pistetään ylihuomenna, mutta twinrix ois ollu järkevämpi vaihtoehto. Voiko sitä enää vaihtaa apteekissa jos hakee uuden reseptin tuohon toiseen?
vai pitääkö toi vain laittaa ja b:tä vastaan joskus myöhemmin?
hepatiittirokotteet!
11
3565
Vastaukset
- ei täältä
kysyä sitä lääkäriltä eikä täältä. Täällä ei lääkäreitä ole vaan ihan konitohtoreita. Lääkkenvaihto pitää kysyä apteekista ja jos ei ole avattu niin luulisi olevan vaihdettavissa? Ja täysi suoja vaatii 2 rokotetta.
- hepapepa
Epaxalista paljon sivuvaikutuksia todettu.
Hinta toki halvempi taitaa olla kuin Havrix
rokotteella.
Voit pistää ja myöhemmin ottaa pelkän B-hepat.rokotteen Engerix nimeltään 3 pistosta
hinta noin 96 euroa. - ei välttämättä
hyvitä ostamastasi tuotteesta mitään koska se on ollut sinulla jo kotona. Hävitettäväksi kyllä ottaa. Lääkelakin jo sanoo että asiakkaalla ollutta tuotetta ei tarvitse hyvittää.
- aloittaja
Tämä asia selvisikin minulle jo aamulla :)
- terkkari-
Yhdellekään pistämälleni (satoja Epaxal rokotteita)asiakkaalle ei ole tullut haittavaikutuksia ko rokotuksesta!! Tavallinen turisti ei tarvitse B-hep rokotusta!!
- th55
Hyvä tuuri sinulla.
Esim.kananmuna allergia voi aiheuttaa allergisia
oireita Epaxal pistoksen jälkeen,myös tiomersaalista
jota rokote sisältää voi oireita saada.
Epaxalia annettaessa lapselle aloitusikä 2 v.
Havrix 1 vuosi.
Satoja Epaxal rokotteita en ole pistänyt,mutta
Havrix rokotteita kylläkin.
B-hep.rokote makuasia,jos tuntee olevansa riski-
ryhmässä,mikä olet sanomaan. - ihan oikea lekuri
th55 kirjoitti:
Hyvä tuuri sinulla.
Esim.kananmuna allergia voi aiheuttaa allergisia
oireita Epaxal pistoksen jälkeen,myös tiomersaalista
jota rokote sisältää voi oireita saada.
Epaxalia annettaessa lapselle aloitusikä 2 v.
Havrix 1 vuosi.
Satoja Epaxal rokotteita en ole pistänyt,mutta
Havrix rokotteita kylläkin.
B-hep.rokote makuasia,jos tuntee olevansa riski-
ryhmässä,mikä olet sanomaan.Selvittelin tuota B-hepatiittirokotusasiaa taannoin, kun meidän perheessä asia tuli ajankohtaiseksi, kun piti ottaa A-hepatiittirokotukset. Minut oli jo aikaisemmin rokotettu B-hepatiittia vastaan työn puolesta. Infektiolääkäri, jota konsultoin, oli sitä mieltä, ettei mieheni tarvitse B-hepatiittirokotutusta, kun ei kuulu riskiryhmiin (ei kätä huumeita eikä harrasta irtosuhteita).
- tiittitiitti
ihan oikea lekuri kirjoitti:
Selvittelin tuota B-hepatiittirokotusasiaa taannoin, kun meidän perheessä asia tuli ajankohtaiseksi, kun piti ottaa A-hepatiittirokotukset. Minut oli jo aikaisemmin rokotettu B-hepatiittia vastaan työn puolesta. Infektiolääkäri, jota konsultoin, oli sitä mieltä, ettei mieheni tarvitse B-hepatiittirokotutusta, kun ei kuulu riskiryhmiin (ei kätä huumeita eikä harrasta irtosuhteita).
Infektiolääkärikö tietää miehesi riskikäyttäytymisen?
Varma voi olla vain itsestään.Tietty lasten kohdalla
juttu on toinen. - terkkari-
th55 kirjoitti:
Hyvä tuuri sinulla.
Esim.kananmuna allergia voi aiheuttaa allergisia
oireita Epaxal pistoksen jälkeen,myös tiomersaalista
jota rokote sisältää voi oireita saada.
Epaxalia annettaessa lapselle aloitusikä 2 v.
Havrix 1 vuosi.
Satoja Epaxal rokotteita en ole pistänyt,mutta
Havrix rokotteita kylläkin.
B-hep.rokote makuasia,jos tuntee olevansa riski-
ryhmässä,mikä olet sanomaan.Satun kysymään aina vasta-aiheisuuden kun reseptejä annan eteenpäin, kysytkö sinä?kananmuna-allergikko ei voi syödä kanamunaa, jokainen siis tämän allergian saa pian selville. Tiomersaaliallergikoita on hyvin hyvin vähän (olisiko muistaakseni yksi 15 vuoden urani aikana).Ja muuten Epaxal voidaan myös antaa yhden vuoden iästä alkaen(tosin Havrix pediatric on edullisempi)...Mistä kummasta olet tietosi onkinut??? Tottakai B-hep on myös makuasia, jos joku väkisin haluaa maksaa turhasta, niin ihan vapaasti en käy väittämään vastaan, laitetaanhan sitä rahaa turhempiinkin. Tarkastakaa nyt hyvät ihmiset kuitenkin tartuntatiet ja keskustelkaa riskiarviosta pätevän ammattilaisen kanssa...on muitakin rokotuksia joita voi ottaa samoin ajatuksin(onko tarvetta oikeasti)-> meningiitti,influenssarokotukset,puutiaisaivotulehdus jne jne.
Maalaisjärki tuntuu ihmisiltä unohtuvan tänäpäivänä.
KTL antaa hyvää taustatietoa myös tavan matkaajille ja niihin perustuvat myös ammattihenkilökunnan suositukset Suomessa. - tuudittautua siihen
th55 kirjoitti:
Hyvä tuuri sinulla.
Esim.kananmuna allergia voi aiheuttaa allergisia
oireita Epaxal pistoksen jälkeen,myös tiomersaalista
jota rokote sisältää voi oireita saada.
Epaxalia annettaessa lapselle aloitusikä 2 v.
Havrix 1 vuosi.
Satoja Epaxal rokotteita en ole pistänyt,mutta
Havrix rokotteita kylläkin.
B-hep.rokote makuasia,jos tuntee olevansa riski-
ryhmässä,mikä olet sanomaan.että koskaan ei tule anafylaktista reaktiota, kun se tulee se tulee nopeasti ja on kiire.
B-hep. rokote on makuasia, mitäs sitten jos joutuu kohdemaassa esim. sairaalaan ja saa verta tai jotain muuta kautta b-hepatiitin? - kuin katua
tuudittautua siihen kirjoitti:
että koskaan ei tule anafylaktista reaktiota, kun se tulee se tulee nopeasti ja on kiire.
B-hep. rokote on makuasia, mitäs sitten jos joutuu kohdemaassa esim. sairaalaan ja saa verta tai jotain muuta kautta b-hepatiitin?Eikös tuon B-hepiksen voi saada vaikka kotimaassakin, voisivat kuulua jo täälläkin ihan perusrokotteisiin?
Beetä voit saada seksistä, likaisesta neulasta, ihan mistä vain... ja koskaan et vissiin voi olla varma, ettei joku nisti tulisi ja tuikkaisi sinua ohikulkiessaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605173Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370