Mikä mun skodes vois olal vikana kun starttaan sähköstartil niin kuuluu vaa omituine ääni iha nii ku vaa hihnat pyöris mut ei lähe käyntii, lähtee vasta tokalla ja toine on ku pääsen liikkeelle niin ajan vähän aikaa niin ''nykäisee'' ja rupee vatsa kulkemaan kunnolla nykäisyn jälkee ! Eli voitteko kertoo miten tän vian sais korjattua jos tiiätte ? :S
Mikä vikana ????
Apuvva
4399
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
niin nykäisy on ominaisuus ,ei vika eli kaasarin kiihdytyspumppu heittää tukevamman satsin bensaa kaasarille.
Sähköstartin äänet voivat johtua kahdesta asiasta: bendix pitää voidella ja akun virta on alhainen.
Kun seuraavan kerran kysyt neuvoa , kerro skoden merkki ja malli.
Nämä neuvot pätevät kiinalaiseen nelitahtiin.
Oke kiitos tää autto hirveest ! joo toi mun skode on kinalaine ja nelotahti :D Oon vähä tumpelo näide kans
Mikäli ne ongelmat jatkuvat , niin variaattorin rullat voivat olla kulmkikkaat. Ne ovat vaihdettavia osia.
Tuossa jo saitkin pari erittäin hyvää vastausta.
Itselläni starttausvaivaan(nelitahti kiinalainen) ei auttanut bendixin puhdistus ja voitelu, tosin ei se homma hunkkaankaan mene, vaan uusi akku auttoi.
Hyvin säädetty kiihdytyspumpullinen kaasari ei aiheuta pahemmin nykäisyä, mutta kiihdytyspumputon olisi oikein säädettynä silti parempi ratkaisu.