Ens viikolla ois lähtö Seefeldiin patikoimaan. Te jotka olette viime aikoina siellä olleet kertokaapa tarkeneeko vaellella n. 1500 m:ssä shortseissa tai polvihousuissa? Vai pitääkö olla (vuorilliset, esim. tuulipuvun?) pitkälahkeiset housut. Tietysti otan parit-kolmet kamppeet mukaan mutta mitään turhaa ei kehtais raahata. Takki kulkee repussa mutta koko päivän vaellukselle alaosan valinta vaikeempi...? Kengäthän ne tärkeimmät on, pitänee niitäkin ottaa vaelluskenkien lisäks parit muut.
Vastatkaa jos kokemusta, kiitos.
minkälaista säätä
4
919
Vastaukset
- Seefeldt
http://www.wetter.at/wetter/
taitaa olla yhtä vaikiaa ennustella kuin Suomessa. Alpeilla vuorokauden sää vaihtelee Föhn tuulten vuoksi hetkessä. Vastaan on tulleet polvihousuiset alkuasukaat, meidän pakertaessa täystamineissa . http://www.aurinkomatkat.fi/kohde/index.asp?d=90&pgid=9&scode=0 - yllätyksellinen Alpeilla.
Aina kannattaa varautua erilaisiin päiviin loman aikana. Samoin sää vaihtuu erilaiseksi nopeasti. Etukäteen on vaikea sanoa, mikä on turhaa ja mikä ei. Sen tietää vasta jälkikäteen. Kannattaa ottaa mukaan lyhytlahkeisesta ja -hihaista sekä pitkälahkeista ja -hihaista. Jos on kovin kylmä, niin vaatteet voi pukea päällekkäin. Sää vaihtuu Alpeilla hyvin nopeasti ja yllätyksellisesti.
- valttia!
Sää oikeasti vaihtelee nopeasti, joten kerrospukeutuminen ja muunneltavat vaatteet (housut vetoketjulahkeilla) kannattaa pakata mukaan. Samoin hyvä päiväreppu, koska jo muutaman tunnin patikan aikana sää ehtii vaihtua montakin kertaa, eli mukana pitää aina olla veden lisäksi sadekampe, lämmin vaate, aurinkosuoja. Kannattaa huomioida että osa reiteistä kulkee ruohikkoisten rinteiden poikki tai tiheässä metsässä; sade ei siis kastele vain ylhäältä vaan esim. sukanvarret voivat imeä vettä kiipeilykenkien yläpuolelta!
Toisaalta siellä on 'peruslämmin', eli esim. kotimaassa samoilla lämpöasteilla käyttämäni Rukan aws- kalvopuku oli siellä helposti liian lämmin. Eniten käytin katkolahjehousuja, lyhythihaista urheilutoppia ja tarvittaessa sen päällä hengittävää juoksutakkia. Vaihtelevassa säässä tuntui kätevämmältä vetäistä itsen & rinkan päälle reilu mutta kevyt sadeviitta, jatkuva sadetakin / housujen pukeminen ja riisuminen olisi turhan hankalaa.
Yli 2000 metrissä viileys on erilaista kuin alempana, ja korkeammilla huipuilla käy aina kylmä viima vaikka muuten olisi helle (ja vuorellahan aurinko polttaa nopeammin kuin alempana!). Ja muutenkin kannattaa pitää mukana taukotakia, kuten kotimaassakin; kun pysähtyy niin kehon lämpö karkaa äkkiä ja varsinkin pitkillä reissuilla väsyttää itseään turhaan palelemalla/lämpiämällä vuorotellen.- Itävallan asukki
Matalammilla alueilla ja ruohikossa sekä metsässä on todellinen punkkivaara, paljaita sääriä kannattaa sen vuoksi välttää. Itse olin kantarellimetsässä parisen päivää sitten ja eikös alushousuista (?!) löytynyt punkki, kun "tein tarkastuksen" kotona. Ei ollut onneksi purrut kiinni.
Täällä on tänä vuonna jo kymmeniä ihmisiä sairastunut FSME-aivokuumeeseen. Siltä suojaa vain rokotus, eikä sitä tietenkään meikäläiselläkään ole.
Mutta ylempänä vuorilla noita kiusankappaleita ei sitten olekaan. Säät on vielä kovin lämpimiä täällä, vain ukkoset häiritsee iltapäivisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!9311922Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla1069040Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1174959- 1014178
Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka384157Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti73933Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei713770Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j113709Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden403593Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle293551