Unilääkkeiden lihomisvaikutus

Olen kärsinyt aamuyön heräilystä ja lääkäri kirjoitti minulle tähän ongelmaan lääkkeet jotka ovatkin parantaneet nukkumistani. Olen syönyt lääkettä noin kuukauden (1 tabletti iltaisin)ja vaikka nukunkin nyt oikein hyvin olen huomannut että painoa on tullut muutama kilo lisää vaikka ruokailutottumukset ja liikuntatavat ovat entisensä. Tästä ilmiöstä en olekaan kovin innoisani :( Lääkettä käytetään kuulemma yleisemmin masennuksen hoitoon ja välillä myös siis uniongelmiin. Valitettavasti en saa lääkkeen nimeä nyt mieleen :( Olisinkin kysynyt voivatko tämän tapaiset lääkkeet aiheuttaa lihomista, aineenvaihdunnan hidastumista tms. Syön terveellisesti ja varsinaista "hikiliikuntaa" ja treeniä tulee n.6h viikossa mikä on mielestäni aivan tarpeeksi (tähän siis lisäksi vielä kaikki normaali arkiliikkuminen) Osaakohan joku auttaa? :)
6589
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

En usko että lääke lihottaa mutta liian vähäinen uni kyllä vaikuttaa aineenvaihduntaan ja uskonkin että lihominen johtuu siitä. Ainakin mulle on käynyt niin.

Äänestä

Ainakin minä lihoin viikossa kolme kiloa. Kuukaudessa tuli 10 kiloa. Aloin lopulta olla väsynyt vielä iltapäivälläkin. Vaihdettiin sitten lääkettä ja kilot alkoivat putoamaan.

Äänestä
  • Se on MIELIALALÄÄKE, jolla on unettava/unta parantava vaikutus.

    Niin ja joillakin lihottaa, joillakin ei. Itse olen käyttänyt monta vuotta mirtaa erikokoisina annoksina ja kiloja ei oo koskaan sen takia tullu lisää.

    Ei kannata pistää mutkia liian suoriksi väittämällä, että jokin kyseinen lääkeryhmä/lääke lihottaa. Me ollaan kaikki yksilöitä ja reagoidaan eritavalla.

    Äänestä

  • jos tarkkoja ollaan kirjoitti:

    Se on MIELIALALÄÄKE, jolla on unettava/unta parantava vaikutus.

    Niin ja joillakin lihottaa, joillakin ei. Itse olen käyttänyt monta vuotta mirtaa erikokoisina annoksina ja kiloja ei oo koskaan sen takia tullu lisää.

    Ei kannata pistää mutkia liian suoriksi väittämällä, että jokin kyseinen lääkeryhmä/lääke lihottaa. Me ollaan kaikki yksilöitä ja reagoidaan eritavalla.

    mirtazapiinin lihomisen takia.

    Äänestä

  • lopetin kirjoitti:

    mirtazapiinin lihomisen takia.

    mirtatsapin lihotti ja keräs nestettä ja turhan monien kilojen jälkeen lopetin syönnin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Käyttäjä kirjoitti:

Olen kärsinyt aamuyön heräilystä ja lääkäri kirjoitti minulle tähän ongelmaan lääkkeet jotka ovatkin parantaneet nukkumistani. Olen syönyt lääkettä noin kuukauden (1 tabletti iltaisin)ja vaikka nukunkin nyt oikein hyvin olen huomannut että painoa on tullut muutama kilo lisää vaikka ruokailutottumukset ja liikuntatavat ovat entisensä. Tästä ilmiöstä en olekaan kovin innoisani :( Lääkettä käytetään kuulemma yleisemmin masennuksen hoitoon ja välillä myös siis uniongelmiin. Valitettavasti en saa lääkkeen nimeä nyt mieleen :( Olisinkin kysynyt voivatko tämän tapaiset lääkkeet aiheuttaa lihomista, aineenvaihdunnan hidastumista tms. Syön terveellisesti ja varsinaista "hikiliikuntaa" ja treeniä tulee n.6h viikossa mikä on mielestäni aivan tarpeeksi (tähän siis lisäksi vielä kaikki normaali arkiliikkuminen) Osaakohan joku auttaa? :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu