Avioliittoa kestänyt 40 vuotta.
Vasta nyt teemme avioehdon:
Kummallakaan meistä ei ole avio-oikeutta toisen perintönä tai lahjaksi saatuun omaisuuteen eikä sen tuottoon. Tämä sopimus on voimassa, jos avioliitto päättyy eroon tai parisuhdekumppani kuolee.
Tilanne:
toinen (A) saanut perinnön 38 vuotta sitten (arvo nykyrahassa n. 700 000 euroa),
toisen (B) perintönä saatu omaisuus (nykyrahassa 250 000 euroa). Omaisuuksien rahallinen arvo on tallessa, niitä ei ole tuhlattu, mutta kiinteistökaupoissa (johon tullut molempien nimet) ”muuttaneet muotoaan”.
Molemmat olleet ansiotyössä. B:n palkka ollut parempi kuin A:n, jolla myös lapsenhoitovuosia (vaikuttaa eläkkeeseen). Lapsia neljä.
Miten näin kauan sitten saatu perintö mahdollisessa erossa / varakkaamman kuoltua toteutetaan? Tarkoituksena on, että lapset saisivat A:n aikoinaan perintönä saadun omaisuuden eikä se menisi B:lle. Mikä on tasinko? Vetistäisikö se avioehdon perimmäisen tarkoituksen kuitenkin?
40 vuoden liitto ja avioehto (vasta nyt)
5
846
Vastaukset 5
... avioehdolla koko kuvio hoidettavissa.
Varakkaampi ei maksaisi erossa tasinkoa eikä köyhempi saisi tasinkoa kuolinpesältä hyvinkin yksinkertaisella avioehdolla. Tämä rippumatta miten omaisuus tullut, peritty, ansaittu, voitettu tai saatu.
Lpaset perivät aina vanhempansa, ei puoliso ... ellei sitten hänen edukseen tehdä testamenttia.- ap.
Kiitos vastauksesta.
Sitä vielä mietin, miten käy avioehdon toteutumiselle, kun omaisuutta on hankittu molempien nimiin vaikka rahoitus tuli A:n isän perinnöstä. Ja aikaa on perinnön saamisesta melkein 40 vuotta. Eli peritty omaisuus on ensin myyty (70-luvulla) ja saadulla rahalla ostettu asuntoja ja lomapaikkoja, joissa molempien nimet.
Voiko avioehtoa ulottaa vaikuttamaan noin kauas vuosikymmenien taakse? ap. kirjoitti:
Kiitos vastauksesta.
Sitä vielä mietin, miten käy avioehdon toteutumiselle, kun omaisuutta on hankittu molempien nimiin vaikka rahoitus tuli A:n isän perinnöstä. Ja aikaa on perinnön saamisesta melkein 40 vuotta. Eli peritty omaisuus on ensin myyty (70-luvulla) ja saadulla rahalla ostettu asuntoja ja lomapaikkoja, joissa molempien nimet.
Voiko avioehtoa ulottaa vaikuttamaan noin kauas vuosikymmenien taakse?>
Ymmärtääkseni virhe tapahtunut siinä, että omaisuus merkitty kummankin nimiin ilman osuuksia (toiselle enemmän, kun maksoi enemmän), jos niin tehdään .. on se 50/50 "automatic".
Avioehdon voi tehdä "tyhjäksi" omilla toimillaan ... kuten tässä tapauksessa.- ap.
M36 kirjoitti:
>
Ymmärtääkseni virhe tapahtunut siinä, että omaisuus merkitty kummankin nimiin ilman osuuksia (toiselle enemmän, kun maksoi enemmän), jos niin tehdään .. on se 50/50 "automatic".
Avioehdon voi tehdä "tyhjäksi" omilla toimillaan ... kuten tässä tapauksessa.Toisin sanoen, vaikka molemmat osapuolet nyt päälle kuusikymppisinä ovat valmiit tekemään avioehdon (oikeudenmukaisuusperiaate), sillä ei ole merkitystä, sillä omistussuhteita ei voine jälkikäteen muuttaa vastaamaan oikeudenmukaisia panostuksia. Toinen (A) rahoitti kaiken, toinen (B) ei mitään, mutta molempien nimet tulivat kauppakirjoihin.
Avioehto on siis juridisesti heikompi kuin kauppakirjassa ilmenevät omistussuhteet? ap. kirjoitti:
Toisin sanoen, vaikka molemmat osapuolet nyt päälle kuusikymppisinä ovat valmiit tekemään avioehdon (oikeudenmukaisuusperiaate), sillä ei ole merkitystä, sillä omistussuhteita ei voine jälkikäteen muuttaa vastaamaan oikeudenmukaisia panostuksia. Toinen (A) rahoitti kaiken, toinen (B) ei mitään, mutta molempien nimet tulivat kauppakirjoihin.
Avioehto on siis juridisesti heikompi kuin kauppakirjassa ilmenevät omistussuhteet?Avioehto ei muuta tai vaikuta omistussuhteisiin... kyllä, hän/he omistavat joiden nimet kauppakirjassa ja lainhuudossa (kun kyse kiinteistöstä).
Avioehto vaikuttaa vain ja ainostaan siihen, joutuuko varakkaampi puoliso maksamaan tasinkoa erossa (tai kuollessa) aviopuolisolleen. Minusta tuntuu, ettette ole ymmärtäneet mitä avioehdolla sovitaan.
Mutta jos sovussa olette avioehtoa sorvaamassa, ja kuvaamasi on tahtotilanne ... niin sitten muutetaan lainhuutoihin toisen omistussuhteeksi vaikka 90% ja toisen 10% ja lisäksi tehdään asianmukaisesti avioehto.
Heikkoutena tässä on se, että verottaja melko varmasti tulkitsee 40% siirron lahjaksi puolisolle, josta maksettava lahjavero.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K11823- 43794
- 62758
- 60750
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o42743- 51637
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49587- 60587
- 67566
Suutuin lähinnä itselleni
Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.28508- 29495
SuMetKu konkursissa
Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.18487- 102484
- 44475
- 32469
- 40437
- 58421
- 17420
- 24419
- 43397