Avioliittoa kestänyt 40 vuotta.
Vasta nyt teemme avioehdon:
Kummallakaan meistä ei ole avio-oikeutta toisen perintönä tai lahjaksi saatuun omaisuuteen eikä sen tuottoon. Tämä sopimus on voimassa, jos avioliitto päättyy eroon tai parisuhdekumppani kuolee.
Tilanne:
toinen (A) saanut perinnön 38 vuotta sitten (arvo nykyrahassa n. 700 000 euroa),
toisen (B) perintönä saatu omaisuus (nykyrahassa 250 000 euroa). Omaisuuksien rahallinen arvo on tallessa, niitä ei ole tuhlattu, mutta kiinteistökaupoissa (johon tullut molempien nimet) ”muuttaneet muotoaan”.
Molemmat olleet ansiotyössä. B:n palkka ollut parempi kuin A:n, jolla myös lapsenhoitovuosia (vaikuttaa eläkkeeseen). Lapsia neljä.
Miten näin kauan sitten saatu perintö mahdollisessa erossa / varakkaamman kuoltua toteutetaan? Tarkoituksena on, että lapset saisivat A:n aikoinaan perintönä saadun omaisuuden eikä se menisi B:lle. Mikä on tasinko? Vetistäisikö se avioehdon perimmäisen tarkoituksen kuitenkin?
40 vuoden liitto ja avioehto (vasta nyt)
5
832
Vastaukset
... avioehdolla koko kuvio hoidettavissa.
Varakkaampi ei maksaisi erossa tasinkoa eikä köyhempi saisi tasinkoa kuolinpesältä hyvinkin yksinkertaisella avioehdolla. Tämä rippumatta miten omaisuus tullut, peritty, ansaittu, voitettu tai saatu.
Lpaset perivät aina vanhempansa, ei puoliso ... ellei sitten hänen edukseen tehdä testamenttia.- ap.
Kiitos vastauksesta.
Sitä vielä mietin, miten käy avioehdon toteutumiselle, kun omaisuutta on hankittu molempien nimiin vaikka rahoitus tuli A:n isän perinnöstä. Ja aikaa on perinnön saamisesta melkein 40 vuotta. Eli peritty omaisuus on ensin myyty (70-luvulla) ja saadulla rahalla ostettu asuntoja ja lomapaikkoja, joissa molempien nimet.
Voiko avioehtoa ulottaa vaikuttamaan noin kauas vuosikymmenien taakse? ap. kirjoitti:
Kiitos vastauksesta.
Sitä vielä mietin, miten käy avioehdon toteutumiselle, kun omaisuutta on hankittu molempien nimiin vaikka rahoitus tuli A:n isän perinnöstä. Ja aikaa on perinnön saamisesta melkein 40 vuotta. Eli peritty omaisuus on ensin myyty (70-luvulla) ja saadulla rahalla ostettu asuntoja ja lomapaikkoja, joissa molempien nimet.
Voiko avioehtoa ulottaa vaikuttamaan noin kauas vuosikymmenien taakse?>
Ymmärtääkseni virhe tapahtunut siinä, että omaisuus merkitty kummankin nimiin ilman osuuksia (toiselle enemmän, kun maksoi enemmän), jos niin tehdään .. on se 50/50 "automatic".
Avioehdon voi tehdä "tyhjäksi" omilla toimillaan ... kuten tässä tapauksessa.- ap.
M36 kirjoitti:
>
Ymmärtääkseni virhe tapahtunut siinä, että omaisuus merkitty kummankin nimiin ilman osuuksia (toiselle enemmän, kun maksoi enemmän), jos niin tehdään .. on se 50/50 "automatic".
Avioehdon voi tehdä "tyhjäksi" omilla toimillaan ... kuten tässä tapauksessa.Toisin sanoen, vaikka molemmat osapuolet nyt päälle kuusikymppisinä ovat valmiit tekemään avioehdon (oikeudenmukaisuusperiaate), sillä ei ole merkitystä, sillä omistussuhteita ei voine jälkikäteen muuttaa vastaamaan oikeudenmukaisia panostuksia. Toinen (A) rahoitti kaiken, toinen (B) ei mitään, mutta molempien nimet tulivat kauppakirjoihin.
Avioehto on siis juridisesti heikompi kuin kauppakirjassa ilmenevät omistussuhteet? ap. kirjoitti:
Toisin sanoen, vaikka molemmat osapuolet nyt päälle kuusikymppisinä ovat valmiit tekemään avioehdon (oikeudenmukaisuusperiaate), sillä ei ole merkitystä, sillä omistussuhteita ei voine jälkikäteen muuttaa vastaamaan oikeudenmukaisia panostuksia. Toinen (A) rahoitti kaiken, toinen (B) ei mitään, mutta molempien nimet tulivat kauppakirjoihin.
Avioehto on siis juridisesti heikompi kuin kauppakirjassa ilmenevät omistussuhteet?Avioehto ei muuta tai vaikuta omistussuhteisiin... kyllä, hän/he omistavat joiden nimet kauppakirjassa ja lainhuudossa (kun kyse kiinteistöstä).
Avioehto vaikuttaa vain ja ainostaan siihen, joutuuko varakkaampi puoliso maksamaan tasinkoa erossa (tai kuollessa) aviopuolisolleen. Minusta tuntuu, ettette ole ymmärtäneet mitä avioehdolla sovitaan.
Mutta jos sovussa olette avioehtoa sorvaamassa, ja kuvaamasi on tahtotilanne ... niin sitten muutetaan lainhuutoihin toisen omistussuhteeksi vaikka 90% ja toisen 10% ja lisäksi tehdään asianmukaisesti avioehto.
Heikkoutena tässä on se, että verottaja melko varmasti tulkitsee 40% siirron lahjaksi puolisolle, josta maksettava lahjavero.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3103069Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka632370- 1262072
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3502051Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271743- 671409
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121395- 661357
- 701303
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl811268