Hiutaleista liuotettu sellakka on kiiltävää, joten kaikkiin kohteisiin se ei sovi. Himmennys esim. teräsvillalla on työlästä monimutkaisiin kohteisiin. Joskus muistan käyttäneeni Livos-tuotteiden valmista sellakaa, jossa on jotain hartseja mukana. Se olisi sopivan kiiltoista, mutta Livos-tuotteita kukaan ei myy enää Suomessa (tietääkseni).
Onko mitään muuta vastaavaa tuotetta?
Himeämpää sellakkaa?
2
485
Vastaukset
- Oppia ikä kaikki
haluat käyttää sellakkaa himmeänä joka ei anna kunnon (kosteus etc.) suojaa ja käytetään (ainakin minä) upean kiillon takia. Himmeitä pintakäsittelyjä joka sen lisäksi ovat (melkein mitä vaan) kestäviä löytyy pilvin pimein mutta sinä kaipaat muuten upeata tavaraa himmeänä. Totta kai kunnioitan sinun päätöksiäsi haluaisin vaan ymmärtää ajatusta sen takana. Kerro ihmeessä, terveisin.
- Onko?
Voisihan sitä esittää monia vastakysymyksiä. Miksi sinä käytät sellakkaa sen kiillon vuoksi kun muitakin kiiltäviä lakkoja on olemassa ja ne antavat paremman kosteussuojan? Ja miksi tuota mainitsemaani saksalaista lakkaa valmistetaan, jos kaikki haluavat sellakkaa vain kiiltävänä?
Sitä paitsi en halua himmeää sellakkaa vaan himmeämpää. Esim. puolikiiltävä kelpaisi hyvin. Jossain koristeveistetyssä seinäkellossa kosteussuojalla ei ole juurikaan merkitystä. Liiallinen kiilto paljastaa kaikki pikkuvirheet ja siveltimen käytön kun ei ole ruiskumaalaustilaa. Hyvin oleellista on käytön helppous ja ennen kaikkea haju. Alkoholin tuoksua kestän hyvin, muiden aineiden en. Vesiliukoiset eivät tule kysymykseen, koska ne turvottavat puun tikkuiseksi.
Löysin kätköistäni yhden purkin (20 vuotta vanha) tuota saksalaista Trebo-lakkaa, mutta eihän se loputtomiin kestä vaikka riittoisaa onkin. Näkyypä olevan lehtikuusihartsia ja vahoja joukossa. Täytynee kokeilla itse sekoitella jotain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 467575
- 334183
- 573685
- 503170
- 172856
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons572481- 542388
- 402329
- 452322
- 162266