Himeämpää sellakkaa?

Onko?

Hiutaleista liuotettu sellakka on kiiltävää, joten kaikkiin kohteisiin se ei sovi. Himmennys esim. teräsvillalla on työlästä monimutkaisiin kohteisiin. Joskus muistan käyttäneeni Livos-tuotteiden valmista sellakaa, jossa on jotain hartseja mukana. Se olisi sopivan kiiltoista, mutta Livos-tuotteita kukaan ei myy enää Suomessa (tietääkseni).

Onko mitään muuta vastaavaa tuotetta?

2

541

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oppia ikä kaikki

      haluat käyttää sellakkaa himmeänä joka ei anna kunnon (kosteus etc.) suojaa ja käytetään (ainakin minä) upean kiillon takia. Himmeitä pintakäsittelyjä joka sen lisäksi ovat (melkein mitä vaan) kestäviä löytyy pilvin pimein mutta sinä kaipaat muuten upeata tavaraa himmeänä. Totta kai kunnioitan sinun päätöksiäsi haluaisin vaan ymmärtää ajatusta sen takana. Kerro ihmeessä, terveisin.

      • Onko?

        Voisihan sitä esittää monia vastakysymyksiä. Miksi sinä käytät sellakkaa sen kiillon vuoksi kun muitakin kiiltäviä lakkoja on olemassa ja ne antavat paremman kosteussuojan? Ja miksi tuota mainitsemaani saksalaista lakkaa valmistetaan, jos kaikki haluavat sellakkaa vain kiiltävänä?

        Sitä paitsi en halua himmeää sellakkaa vaan himmeämpää. Esim. puolikiiltävä kelpaisi hyvin. Jossain koristeveistetyssä seinäkellossa kosteussuojalla ei ole juurikaan merkitystä. Liiallinen kiilto paljastaa kaikki pikkuvirheet ja siveltimen käytön kun ei ole ruiskumaalaustilaa. Hyvin oleellista on käytön helppous ja ennen kaikkea haju. Alkoholin tuoksua kestän hyvin, muiden aineiden en. Vesiliukoiset eivät tule kysymykseen, koska ne turvottavat puun tikkuiseksi.

        Löysin kätköistäni yhden purkin (20 vuotta vanha) tuota saksalaista Trebo-lakkaa, mutta eihän se loputtomiin kestä vaikka riittoisaa onkin. Näkyypä olevan lehtikuusihartsia ja vahoja joukossa. Täytynee kokeilla itse sekoitella jotain.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      151
      1231
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      119
      1048
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      215
      788
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      765
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      732
    6. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      26
      729
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      696
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      44
      631
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      622
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      58
      554
    Aihe