puruvoima

jhbhjbb

tietääkö kukaan mikä on kultsin purentavoima olen kuullut että suurempi kuin saksanpaimenkoiran

6

16167

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eppulainen

      ..no onhan noutajan leuat leveämmät kuin suippokuonoisella sakemannilla, mutta kuinkas saisi noutajan puremaan niin lujaa että voisi mitata..?;)

      • totkiki

        noutajalla on vahvemmat leuat kuin sakemannilla, mutta kultainennoutaja ei halua käyttää sitä voimaa :)


    • vahva...

      Minä taas olen kuullut, että kultsun puruvoima on suurempi kuin bullmastiffin ja rottweilerin yhteensä.

      • taasen

        kuullut että Rotikalla olisi koirista vahvin, tiedä sitten. Terriereillä sitä sisua taas ihan eri malliin ja "lukkiutuvat leuvat" etää kuinkas esim Bullterrierillä? laittakaas joku faktaa pöytään..!


      • eppulainen
        taasen kirjoitti:

        kuullut että Rotikalla olisi koirista vahvin, tiedä sitten. Terriereillä sitä sisua taas ihan eri malliin ja "lukkiutuvat leuvat" etää kuinkas esim Bullterrierillä? laittakaas joku faktaa pöytään..!

        ...että noilla ns. taisteluroduilla joilla kipukynnys on suurempi kuin pehmeämmillä roduilla, ei välttämättä ole kyse leukojen eikä puruvoiman vahvuudesta vaan siitä mielentilasta mihin koira itsensä saattaa.
        tuijotettuani Avan koirakuiskaaja-ohjelmaa jossa koulutettiin pitbulleja, tärkein pointti esim. agressiivisen koiran kanssa oli se ettei päästä koiraa siihen raivotilaan jossa se lakkaa tuntemasta kipua.


      • Anonyymi

        Puruvoima on kg saa
        Tai murskauvoima


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe