Ja kyllä se on mahdollista, sillä sellaisesta on selvät ilmoitukset!
Uuden Testamentin teksteistä löytyy vähän väliä lupauksia ja ohjeita tuollaiseen:
Esim Apostoli Paavalin kirjeestä Tiitukselle!
1:1b Apostolina olen saanut tehtäväkseni auttaa Jumalan valittuja uskomaan, tuntemaan pyhän totuuden 2 ja toivoen odottamaan ikuista elämää. Tämän on Jumala luvannut ennen aikojen alkua, ja hän pysyy sanassaan.
Eikä se vaadi rahaa, jotta voisi saada valmiudet ikuiseen elämään!
Budhalaiset etsivät ikuista elämää!
6
887
Vastaukset
- etsivät.....
.....vapautumista iankaikkisesta elämästä.
Nirvanan saavuttanut on pysyvästi vapaa epätyydyttävästä elämästä.
Nyt voit tunkea "kirjanopit" sinne syvimpään paikkaan.
Testamenttejä voi muuttaa.... - Pohtija
Ei kannattaisi laukoa väittämiä ennen kuin tuntee aiheen mistä puhuu. Tekisin varmaan muutenkin hyvää kristityille lukea muista uskonnoista enemmänkin kuin vain mitä peruskoulun oppikirjassa sanotaan.
- netkari
Tuon viimeisimmän villityksen mukaan he pääsevät iankaikkisuuteen syömällä jonkun 1500-luvulla eläneen budhalaisen munkin, Touch- elokuva.
Totuus lienee, että tuo munkki luki ääneen Uutta Testamentti ja siellä on kohta jossa kertovat Jeesuksen sanoja, jotta joka syö Jeesuksen ruumiin ja veren pääsee iäiseen elämään. Se tarkoittaa ehtoollista, jonka Jeesus asetti, jossa syövät leipää ja viiniä, jotka tarkoittavat Jeesuksen ruumista ja verta, ja nuo onnettomat sanamuodosta johtuen, kun kuuntelivat salaa tuon munkin lukemista , arvelivat, että syömällä tuon munkin pääsiisivät iäiseen elämään.
Valitettava väärinkäsitys. Mutta ilmeisesti he ovat saaneet kaivettua munkin ny´kyaikan haudastaan ja toteuttavat tuota käsitystään! - emilio
netkari kirjoitti:
Tuon viimeisimmän villityksen mukaan he pääsevät iankaikkisuuteen syömällä jonkun 1500-luvulla eläneen budhalaisen munkin, Touch- elokuva.
Totuus lienee, että tuo munkki luki ääneen Uutta Testamentti ja siellä on kohta jossa kertovat Jeesuksen sanoja, jotta joka syö Jeesuksen ruumiin ja veren pääsee iäiseen elämään. Se tarkoittaa ehtoollista, jonka Jeesus asetti, jossa syövät leipää ja viiniä, jotka tarkoittavat Jeesuksen ruumista ja verta, ja nuo onnettomat sanamuodosta johtuen, kun kuuntelivat salaa tuon munkin lukemista , arvelivat, että syömällä tuon munkin pääsiisivät iäiseen elämään.
Valitettava väärinkäsitys. Mutta ilmeisesti he ovat saaneet kaivettua munkin ny´kyaikan haudastaan ja toteuttavat tuota käsitystään!Juu et ole tutustunut buddhalisuuten ollenkaan.
Muista lähde kriittisyys ja muutenkin kriittisyys!
kuka ton leffan on tehnyt ja miksi?
ei kuitenkaan kerro mistään viimeisestä villityksestä, huhhuu.
joka tapauksessa Buddhalaiset uskovat kaikkien, niin ihmisen kuin eläimenkin elävä iankaikkiasta elämää nyt jo. sitä kutsutaan samsaraksi.
- sappua
Ihminen ei kaipaa ikuisuutta jos hän oivaltaa että oma todellisuus on kuluvassa hetkessä. Sillä se mikä on omaa, on aina myös itselle todellista. Mitä muuta todellista ja pysyvää ihmisellä on kuin itsensä.
- Buddhalainen
Halu ikuiseen elämään syntyy kun olento pelkää kuolemaa. Ei millään halua tunnustaa, että itse kuolee joku päivä. Tämän seurauksena pitää kehitellä kaikenlaisia sielukäsityksiä yms. teorioita.
Mutta mikä sitten syntyy aina uudelleen samsaran oravanpyörään ennen vapautumista kierrosta? Siinä alkaakin olla jo kysymys kohdallaan...
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2083242- 582746
Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk172409Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I192386- 2422354
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2602085Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve621845Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841820Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401802Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro161769