Budhalaiset etsivät ikuista elämää!

netkari

Ja kyllä se on mahdollista, sillä sellaisesta on selvät ilmoitukset!
Uuden Testamentin teksteistä löytyy vähän väliä lupauksia ja ohjeita tuollaiseen:
Esim Apostoli Paavalin kirjeestä Tiitukselle!
1:1b Apostolina olen saanut tehtäväkseni auttaa Jumalan valittuja uskomaan, tuntemaan pyhän totuuden 2 ja toivoen odottamaan ikuista elämää. Tämän on Jumala luvannut ennen aikojen alkua, ja hän pysyy sanassaan.

Eikä se vaadi rahaa, jotta voisi saada valmiudet ikuiseen elämään!

6

908

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etsivät.....

      .....vapautumista iankaikkisesta elämästä.

      Nirvanan saavuttanut on pysyvästi vapaa epätyydyttävästä elämästä.

      Nyt voit tunkea "kirjanopit" sinne syvimpään paikkaan.
      Testamenttejä voi muuttaa....

    • Pohtija

      Ei kannattaisi laukoa väittämiä ennen kuin tuntee aiheen mistä puhuu. Tekisin varmaan muutenkin hyvää kristityille lukea muista uskonnoista enemmänkin kuin vain mitä peruskoulun oppikirjassa sanotaan.

      • netkari

        Tuon viimeisimmän villityksen mukaan he pääsevät iankaikkisuuteen syömällä jonkun 1500-luvulla eläneen budhalaisen munkin, Touch- elokuva.
        Totuus lienee, että tuo munkki luki ääneen Uutta Testamentti ja siellä on kohta jossa kertovat Jeesuksen sanoja, jotta joka syö Jeesuksen ruumiin ja veren pääsee iäiseen elämään. Se tarkoittaa ehtoollista, jonka Jeesus asetti, jossa syövät leipää ja viiniä, jotka tarkoittavat Jeesuksen ruumista ja verta, ja nuo onnettomat sanamuodosta johtuen, kun kuuntelivat salaa tuon munkin lukemista , arvelivat, että syömällä tuon munkin pääsiisivät iäiseen elämään.
        Valitettava väärinkäsitys. Mutta ilmeisesti he ovat saaneet kaivettua munkin ny´kyaikan haudastaan ja toteuttavat tuota käsitystään!


      • emilio
        netkari kirjoitti:

        Tuon viimeisimmän villityksen mukaan he pääsevät iankaikkisuuteen syömällä jonkun 1500-luvulla eläneen budhalaisen munkin, Touch- elokuva.
        Totuus lienee, että tuo munkki luki ääneen Uutta Testamentti ja siellä on kohta jossa kertovat Jeesuksen sanoja, jotta joka syö Jeesuksen ruumiin ja veren pääsee iäiseen elämään. Se tarkoittaa ehtoollista, jonka Jeesus asetti, jossa syövät leipää ja viiniä, jotka tarkoittavat Jeesuksen ruumista ja verta, ja nuo onnettomat sanamuodosta johtuen, kun kuuntelivat salaa tuon munkin lukemista , arvelivat, että syömällä tuon munkin pääsiisivät iäiseen elämään.
        Valitettava väärinkäsitys. Mutta ilmeisesti he ovat saaneet kaivettua munkin ny´kyaikan haudastaan ja toteuttavat tuota käsitystään!

        Juu et ole tutustunut buddhalisuuten ollenkaan.
        Muista lähde kriittisyys ja muutenkin kriittisyys!
        kuka ton leffan on tehnyt ja miksi?

        ei kuitenkaan kerro mistään viimeisestä villityksestä, huhhuu.

        joka tapauksessa Buddhalaiset uskovat kaikkien, niin ihmisen kuin eläimenkin elävä iankaikkiasta elämää nyt jo. sitä kutsutaan samsaraksi.


    • sappua

      Ihminen ei kaipaa ikuisuutta jos hän oivaltaa että oma todellisuus on kuluvassa hetkessä. Sillä se mikä on omaa, on aina myös itselle todellista. Mitä muuta todellista ja pysyvää ihmisellä on kuin itsensä.

      • Buddhalainen

        Halu ikuiseen elämään syntyy kun olento pelkää kuolemaa. Ei millään halua tunnustaa, että itse kuolee joku päivä. Tämän seurauksena pitää kehitellä kaikenlaisia sielukäsityksiä yms. teorioita.

        Mutta mikä sitten syntyy aina uudelleen samsaran oravanpyörään ennen vapautumista kierrosta? Siinä alkaakin olla jo kysymys kohdallaan...


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      72
      1487
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      94
      1106
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      29
      991
    4. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      977
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      30
      903
    6. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      894
    7. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      55
      829
    8. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      129
      784
    9. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      27
      754
    10. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      183
      742
    11. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      727
    12. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      664
    13. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      48
      658
    14. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      605
    15. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      85
      568
    16. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      567
    17. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      540
    18. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      507
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    20. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      47
      500
    Aihe