Millä tavalla koiralle saisi parhaiten lihasmassaa lisää? tietenkin oikea ruokavalio auttaa.. mutta mitä mieltä olette esim. pyörän vieressä juoksuttamisesta (kyseessä Akita)? Joskus olen hirvikoiraani vienyt rullaluistimilla vierellä, mutta en taida tämän akitan kanssa uskaltaa..
Koiralle lihasmassaa
5
3483
Vastaukset
- terristi
on olemassa hyvä ohje, lisää proteiinipitoista ruokaa ja vaihtelevaa liikuntaa. Esim. naudanmaha on erittäin rasvaista.
- koirasi on?
Monille pienemmillekin koirille saattaa massaa tulla vasta kahden-kolmen vuoden ikäisenä.
Vie koirasi juoksemaan vapaana esim. vaikeakulkuiseen metsään tai järven rantaan. Näin koirasi joutuu tekemään eri lihaksillaan töitä ja lihaksisto kehittyy monipuolisesti.
Pyörällä juoksuttaminen rasittaa koiran luustoa ja niveliä melko paljon. Eikä se siksi edes sovi nuoren, varsinkaan suuren koiran liikunnaksi. Lisäksi pyörällä juoksuttaminen on aika yksipuolista liikuntaa. - omistajatar....
Hyvä konsti meillä on ollut kalliolla kepinheitto. Koiruli juoksee rinnettä pitkin alas ja ylös moninaisia kertoja. Otin tämän käyttöön saadakseni koiralta energiat purettua, jonka seurauksena kasvattaja kehui koiran lihakset muhkeiksi :)
Tarvitsee tietty reilusti ruokaa, kun kuluttaa sen myös. Samalla muuten tulee kynnetkin hoidettua, kuluvat itsestään mallikelpoisiksi. Ja molemmilla on hauskaa.- meillä tehdään
Lihakset kasvavat todella hyvin ja koiran energian saa purettua parhaiten, meillä ei lenkitys, aivotyöskentely tms. tehoa samalla tavalla kuin kalliolla tai muussa rinteessä juokseminen.
Aloittajalle soramonttu on myös hyvä kehittämään lihaksia, montun rinnettä kun juoksee ylös ja alas niin alkaa lihakset kasvamaan.
Pehmeällä alustalla koira joutuu tekemään tosi paljon lihastyötä. - diibu
meillä tehdään kirjoitti:
Lihakset kasvavat todella hyvin ja koiran energian saa purettua parhaiten, meillä ei lenkitys, aivotyöskentely tms. tehoa samalla tavalla kuin kalliolla tai muussa rinteessä juokseminen.
Aloittajalle soramonttu on myös hyvä kehittämään lihaksia, montun rinnettä kun juoksee ylös ja alas niin alkaa lihakset kasvamaan.
Pehmeällä alustalla koira joutuu tekemään tosi paljon lihastyötä.Meilläkin tällainen habankasvatushanke aluillaan. Koiran (3v. alle 5kg kääpiö) etuosa "roikkuu", se alkaa ottaa jo silmään, näkyy erityisesti etuosan liikkeissä (pariltakin tuomarilta lausunto: löysyyttä kyynärvarsissa. Koira jotenkin holpottaa menemään ei siis nostele etujalkoja niin kuin voisi. En tarkoita mitään show-meininkiä vaan koira jolkottaa matalana kuin susi:) mutta vieläkin löysemmin. Lyhyemmin ilmaistuna,meillä pehmeähköissä korkeissa multakasoissa ja rinteissä kiipeilyttämistä lisätään kun normaali metsämaastossa liikkuminen ja ylös kiville hyppyyttäminen ei riitä. Itseksemme yskiskelemme, ei ole halua/rahkeita (emännällä) osallistua ohjattuun toimintaan kuten agilityyn tms. Multamäet kutsuu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k374936- 823506
- 302953
- 612935
- 82757
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t552280- 391778
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….91700- 181691
- 161584