Mainosalan palkoista

tuleva suunnittelija

Kiinnostaisi tietää mitä mainosalalla tienataan kuussa? Olisi kiva myös tietää, miten paikkakunta ja kokemus/vuodet talossa tai alalla vaikuttavat. Helsingissä ilmeisesti tienataan parhaiten, jopa 5000€ kuussa. Pitääkö paikkaansa?

5

3935

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja rapiat

      "Helsingissä ilmeisesti tienataan parhaiten, jopa 5000€ kuussa. Pitääkö paikkaansa?"

      Enemmänkin. Riippuu mitä teet ja missä ja kelle ja paljonko.

      Jos olet jossain kolmen hengen yrityksessä, joka toimii kerrostalokaksiossa Kontulassa, taittamassa jonkun halpahallin esitteitä, liksa ei varmaankaan ole samaa luokkaa kuin jos ohjaisit jotain Nokian tv-mainoksia.

      • Tuleva suunnittelija

        Tuon nyt kertoo maalaisjärkikin, vaan ei yhtään vastannut kysymykseeni. Haluaisin nimenomaan kuulla niitä eroja, mitä kukin tekee, missä ja millä liksalla. Kiitos :)


    • 30 vuotta
    • ... on kyse, katso tänne!
    • Justjoo.

      Reklaamijutuissa ei ole palkkataulukoita. Kaikki riippuu kaikesta. Jos tekee B&B:tä globaalisti vaikkapa Nokiaa copynä, voi tienata lujastikin. Jos ruokalistaa kotikonttorissa lähipitserialle, sillä ei elä.

      Kyseessä on puhdas busines, ei mikään ammattiyhdistys. Riippuu millaisia tilejä toimistolla on, onko nimeä, onko markkinointitutkimukset osoittaneet byroon tekevän tulosta asiakkaalle, kuuluuko mainostoimistojen liittoon jne.

      Olen ollut media-alalla yli neljännesvuosisadan, eri tehtävissä. Palkka on ollut mitä milloinkin. Tälle vuosituhannelle kurjin tarjous tiedottajan pestistä Helsingissä oli 1200 ekeä kuussa, suurin pyyntöni kansainvälisen markkinointiviestinnän graafisesta suunnittelusta pohjois- Suomesta oli 6000 ekeä. Ensimmäiseen en lähtenyt, toiseen ei huolittu.

      Nyt teen ominani toiminimellä pikku asiakkaita. Liikevaihto on nollasta ylöspäin. Paras kuukausi on ollut nelisen tonnia.Siis brutto, siitä pois verot ja muut kulut. Onneksi olen naimisissa.

      No joo, kaikki riippuu kaikesta. Jos on vaikka todella huippu copy globaalissa byroossa Saatsi tms, tienata voi hyvinkin, jos pikku pajassa keskiverto viimmeistelijänä, hyvä jos saa ruokansa ja vuokransa maksettua.

      Ala on todella verinen, näissä hommissa on nähty järkyttäviä ihmiskohtaloita. Itse olen kai löytänyt paikkani. Monet eivät. Joskus on tullut rahaa, ettei laareissa riitä reunat, vastapainoksi pitänyt olla vuosia työttömänä.

      Ja:Jos kysyy nuorelta, "luovalta", innokkaalta ja hanakalta ihmiseltä " haluaako hän toteuttaa itseään, matkustella ja tehdä rahaa" vaiko lajitella perunoita, vastaus on selvä. Käytännössä perunaa lajittelemalla tienaa varmasti ja töitä riittää. Mainoshommissa ei tiedä tulojaan eikä töitä ole välttämättä jonossa.

      Ei, en pelottele. Olen ollut kuvioissa pitkään. Kyllä alalle tarvitaan uutta verta. Voisin tarjota tonnin kuussa apulaiselle puhelimeen vastaamisesta ja viimmeistelystä. Siis jos tällä on osaamista jne. Viestinnästä suoritettu korkeakoulututkinto ja taideteollisen tutkinto nostaisivat palkkaa satoja euroja. Ikävä kyllä työtilanteeni ei ole nyt hyvä. Lamakin tulossa ja tuli tyrittyä suurin tilini.

      Miksi muuten täällä kyselet? Ala soittelemaan firmoihin, jos alalle haaveilet. Joku aina saa töitä, suurin osa ei. Vuodessa laaja-alaisesti otettuna koulutetaan parituhatta ihmistä alalle. Suurin osa suoraan kortistoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      66
      10782
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      134
      10221
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7967
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6404
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      39
      5247
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      70
      4914
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      134
      4221
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      130
      3510
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      64
      3209
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      231
      3160
    Aihe