Mainosalan palkoista

tuleva suunnittelija

Kiinnostaisi tietää mitä mainosalalla tienataan kuussa? Olisi kiva myös tietää, miten paikkakunta ja kokemus/vuodet talossa tai alalla vaikuttavat. Helsingissä ilmeisesti tienataan parhaiten, jopa 5000€ kuussa. Pitääkö paikkaansa?

5

3974

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja rapiat

      "Helsingissä ilmeisesti tienataan parhaiten, jopa 5000€ kuussa. Pitääkö paikkaansa?"

      Enemmänkin. Riippuu mitä teet ja missä ja kelle ja paljonko.

      Jos olet jossain kolmen hengen yrityksessä, joka toimii kerrostalokaksiossa Kontulassa, taittamassa jonkun halpahallin esitteitä, liksa ei varmaankaan ole samaa luokkaa kuin jos ohjaisit jotain Nokian tv-mainoksia.

      • Tuleva suunnittelija

        Tuon nyt kertoo maalaisjärkikin, vaan ei yhtään vastannut kysymykseeni. Haluaisin nimenomaan kuulla niitä eroja, mitä kukin tekee, missä ja millä liksalla. Kiitos :)


    • 30 vuotta
    • ... on kyse, katso tänne!
    • Justjoo.

      Reklaamijutuissa ei ole palkkataulukoita. Kaikki riippuu kaikesta. Jos tekee B&B:tä globaalisti vaikkapa Nokiaa copynä, voi tienata lujastikin. Jos ruokalistaa kotikonttorissa lähipitserialle, sillä ei elä.

      Kyseessä on puhdas busines, ei mikään ammattiyhdistys. Riippuu millaisia tilejä toimistolla on, onko nimeä, onko markkinointitutkimukset osoittaneet byroon tekevän tulosta asiakkaalle, kuuluuko mainostoimistojen liittoon jne.

      Olen ollut media-alalla yli neljännesvuosisadan, eri tehtävissä. Palkka on ollut mitä milloinkin. Tälle vuosituhannelle kurjin tarjous tiedottajan pestistä Helsingissä oli 1200 ekeä kuussa, suurin pyyntöni kansainvälisen markkinointiviestinnän graafisesta suunnittelusta pohjois- Suomesta oli 6000 ekeä. Ensimmäiseen en lähtenyt, toiseen ei huolittu.

      Nyt teen ominani toiminimellä pikku asiakkaita. Liikevaihto on nollasta ylöspäin. Paras kuukausi on ollut nelisen tonnia.Siis brutto, siitä pois verot ja muut kulut. Onneksi olen naimisissa.

      No joo, kaikki riippuu kaikesta. Jos on vaikka todella huippu copy globaalissa byroossa Saatsi tms, tienata voi hyvinkin, jos pikku pajassa keskiverto viimmeistelijänä, hyvä jos saa ruokansa ja vuokransa maksettua.

      Ala on todella verinen, näissä hommissa on nähty järkyttäviä ihmiskohtaloita. Itse olen kai löytänyt paikkani. Monet eivät. Joskus on tullut rahaa, ettei laareissa riitä reunat, vastapainoksi pitänyt olla vuosia työttömänä.

      Ja:Jos kysyy nuorelta, "luovalta", innokkaalta ja hanakalta ihmiseltä " haluaako hän toteuttaa itseään, matkustella ja tehdä rahaa" vaiko lajitella perunoita, vastaus on selvä. Käytännössä perunaa lajittelemalla tienaa varmasti ja töitä riittää. Mainoshommissa ei tiedä tulojaan eikä töitä ole välttämättä jonossa.

      Ei, en pelottele. Olen ollut kuvioissa pitkään. Kyllä alalle tarvitaan uutta verta. Voisin tarjota tonnin kuussa apulaiselle puhelimeen vastaamisesta ja viimmeistelystä. Siis jos tällä on osaamista jne. Viestinnästä suoritettu korkeakoulututkinto ja taideteollisen tutkinto nostaisivat palkkaa satoja euroja. Ikävä kyllä työtilanteeni ei ole nyt hyvä. Lamakin tulossa ja tuli tyrittyä suurin tilini.

      Miksi muuten täällä kyselet? Ala soittelemaan firmoihin, jos alalle haaveilet. Joku aina saa töitä, suurin osa ei. Vuodessa laaja-alaisesti otettuna koulutetaan parituhatta ihmistä alalle. Suurin osa suoraan kortistoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      59
      822
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      795
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      756
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      92
      704
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      31
      622
    6. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      537
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      71
      516
    8. 42
      509
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      63
      509
    10. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      9
      502
    11. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      426
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      24
      420
    13. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      57
      419
    14. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      23
      408
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      407
    16. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      104
      405
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      72
      403
    18. 39
      403
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      397
    20. Emme pääse koskaan

      Tästä. Sinä et suostu enkä minä suostu
      Ikävä
      38
      394
    Aihe