Hei,
Olemme tekemässä itse hääviiniämme ja tajusimme nyt että pullot ovat hieman väärän värisiä (olemme keränneet sinisiä dr. zenzen pulloja koska niin moni kaveri juo juuri sitä viiniä) ja nyt haluaisimme kokeilla josko noita sinisiä pulloja voisi värjätä esim. valkoisiksi tai vaaleanpunaisiksi.
Eli, millä lasia yleensä maalataan? Pitäisi saada tasainen, nätti pinta. Itse olisin pamauttanut vaan spraymaalilla mutta tuleva vaimo käski kysymään ensin viisaammilta :)
Lasipullon maalaus?
9
9865
Vastaukset 9
- minna
Katsopa vaikka Sinooperin sivuilta www.sinooperi.fi ja sieltä tuotteet. Siellä on Vitrea-lasimaali/väri. Tosin hinta on ainakin minusta suht.kallis (45ml purkki 7.05euroa).
Tuolta löytyy myös osoite josta voi kysyä neuvoja ja vinkkejä. Suosittelen. - joku
kokeilkaa maalata sormiväreillä tai akryylimaalilla niitä me käytettiin lapsena tarhassa kun maalailtiin lasipurkkeja.
- Maiju
Moikka!
Itse olen maalaillut lasia jonkin verran, mutta enpä oikein usko, että millään tavallisilla maaleilla peitetään niinkin tumman värin kuin sininen pohjaväriä.
Vitrean lasimaalit saa unohtaa ihan kättelyssä. Ehkä sitten kannattaisi kokeilla spray-maaleilla, mutta helpompi olisi saada esim. läpinäkyvistä pulloista noita haluttuja värejä. Mutta voihan sitä aina kokeilla, mutta siis epäilen kuitenkin tuon sinisen värin peitettävyyttä.
T: Maiju - John
Maiju kirjoitti:
Moikka!
Itse olen maalaillut lasia jonkin verran, mutta enpä oikein usko, että millään tavallisilla maaleilla peitetään niinkin tumman värin kuin sininen pohjaväriä.
Vitrean lasimaalit saa unohtaa ihan kättelyssä. Ehkä sitten kannattaisi kokeilla spray-maaleilla, mutta helpompi olisi saada esim. läpinäkyvistä pulloista noita haluttuja värejä. Mutta voihan sitä aina kokeilla, mutta siis epäilen kuitenkin tuon sinisen värin peitettävyyttä.
T: MaijuJuu, nuo sinooperin maalit tulisivat tuhottoman kalliiksi koska pulloja pitäisi maalata useita kymmeniä. Nuorempana värjäsin sellaisen amerikkalaisen 10 litran(!) siideripullon sprayllä huoneeni "koristeeksi" ja kyllä se spray sen pullon värin peitti, paksu kerroshan sitä meni mutta pitänee kokeilla spraymaalia kuten aluksi ajattelinkin.
Kiitos! - Katja
John kirjoitti:
Juu, nuo sinooperin maalit tulisivat tuhottoman kalliiksi koska pulloja pitäisi maalata useita kymmeniä. Nuorempana värjäsin sellaisen amerikkalaisen 10 litran(!) siideripullon sprayllä huoneeni "koristeeksi" ja kyllä se spray sen pullon värin peitti, paksu kerroshan sitä meni mutta pitänee kokeilla spraymaalia kuten aluksi ajattelinkin.
Kiitos!Hei!
Kokeilin itse kesällä spraymaaleilla lasinmaalausta ja se maali ei kyllä järin hyvin pysy kiinni. Kun kuljetin purkit pahvilaatikossa auton takakontissa kotiin, niin purkit kun hankautuivat toisiaan vasten, maalia lähti irti, joten mikään järin kestävä ratkaisu se ei ole.
- Käsityöläinen
Hiekkapuhallus voisi olla yksi vaihtoehto. Saat upean mattapinnan ja väri samalla vaalenee. Tai jos sininen on kokonaan pois suljettu, hiekkapuhalla kirkkaita pulloja mataksi. Tähän mattapintaan voisitte sitten tehdä vaikka vaaleanpunaisia kuviota.
- Maiju
Tiedän kokemuksesta, että lasi on hankala materiaali. Tuo hiekkapuhallus toimii lasissa,
mutta sillä saa sen vaalean värin.
Maalit ym. ovat hankalia. Laseille on yleensä erikoismaalit ja niistäkin
liuotinpohjaiset ovat parhaita.
Alkuperäisessä kysymyksessä on se ongelma, että lasin väri on
niin tumma ja sitä ei kyllä saa millään konstilla esim. vaaleanpunaiseksi. - Anonyymi
Maiju kirjoitti:
Tiedän kokemuksesta, että lasi on hankala materiaali. Tuo hiekkapuhallus toimii lasissa,
mutta sillä saa sen vaalean värin.
Maalit ym. ovat hankalia. Laseille on yleensä erikoismaalit ja niistäkin
liuotinpohjaiset ovat parhaita.
Alkuperäisessä kysymyksessä on se ongelma, että lasin väri on
niin tumma ja sitä ei kyllä saa millään konstilla esim. vaaleanpunaiseksi.Mitäs jos vaikka karhentaisi pinnan vesihiomapaperilla, vetää valkoisen pohjamaalin ja tähän vasta vaaleanpunaisen.
- Anonyymi
Heippa, en tiedä onko häät jo juhlittu, mutta asiaan! :) Kyllä ne pullot yhdet häät kestää kun ensin hankit pohjamaalisprayn ja sen jälkeen sprayaat valkoiseksi tai vaaleanpunaiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?231305Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️601163- 82921
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)105894Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21767Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet245715- 120695
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k210679- 62668
- 100606
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html282554Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.104518- 8497
Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73481- 34455
- 39454
- 47440
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko45423Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42423Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas23417