kasteaika...

jayla_82

Tietääkö joku onko kastamisessa sama aikaraja kuin nimen ilmoittamisessa väestötietojärjestelmään? Eli siis 2kuukautta lapsen syntymästä.
Vai voiko ristiäiset pitää esim: 3 kuukauden sisällä?

Siis nimi kyllä ilmoitettaisiin oikean ajan puitteissa, mutta itse tilaisuutta olisi vaikea järjestää, koska se osuu juuri joulunalus viikoille ja meidän olisi saatava "vuokrattua" seurakunnan tiloja ristiäisille (pieni asunto ja iso lähisuku) ja joulunalushan tunnetusti on aika hektistä aikaa seurakunnalla..
Pystyisiköhän lasta kastaa vasta esim: heti Tammikuun alussa?

4

935

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äiti neljälle

      Ei aikarajaa. Kastaa voi milloin vain. Ystäväni kastettiin kolmekymppisenä :). Yleensä vauva kastetaan kolmen ekan elinkuukauden aikana.

      • mapee

        Lapsen nimi olisi silloin ilmoitettava kyllä väestörekisteriin ja aikanaan lapsi kastetaan samalla nimellä seurakunnan jäseneksi.

        Se 2kk aika tulee juuri tuosta nimen ilmoittamisesta vöestörekisteriin jonka kasteen jälkeen hoitaa pappi seurakunnan jäsenistä ja muissa tilanteissa vanhemmat.

        Tuo 2kk aika on kyllä monessa perheessä ylitetty kuten meidänkin perheessä kolmesti. Kyse on ollut silti korkeintaan viikosta tai kahdesta. Mitään sanktiota nimen ilmoittamatta jättämisestä ei ole vaan joskus sieltä sitten tulisi kysely lapsen nimestä jos sitä ei aikanaan ole ilmoitettu.


    • milloin vain

      Kasteella ei ole ikärajaa. Kirkkoon voi liittyä 2 kuukautisena, 3-vuotiaana, 25-vuotiaana tai ei tarvitse liittyä lainkaan.

      Se sijaan laki määrää että Suomen väestörekisterikeskukselle on jokaisen syntyneen vauvan vanhempien ilmoitettava 2kk kuluessa vauvalle annettava nimi. Hoituu helposti kotiin postitetulla lomakkeella, johon kirjoitatte nimen ja postitatte takaisin.

    • ...

      Ristiäiset pidetään yleensä 3kk ikäisenä.
      Nimen voi maistraattiin ilmoittaa viellä 3kk jälkeenkin, kyllä sieltä kysellään, jos ei tietoa ole saatu.

      Lapsi joka on Suomenkansalainen tarvitsee ainakin KELA-kortin ja tuota korttia ei tule ellei ole nimeä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      67
      10515
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      229
      4464
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      155
      3882
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      157
      3373
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      37
      3129
    6. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      31
      2262
    7. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      38
      2114
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      20
      1890
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      62
      1716
    10. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      25
      1435
    Aihe