Tietääkö joku onko kastamisessa sama aikaraja kuin nimen ilmoittamisessa väestötietojärjestelmään? Eli siis 2kuukautta lapsen syntymästä.
Vai voiko ristiäiset pitää esim: 3 kuukauden sisällä?
Siis nimi kyllä ilmoitettaisiin oikean ajan puitteissa, mutta itse tilaisuutta olisi vaikea järjestää, koska se osuu juuri joulunalus viikoille ja meidän olisi saatava "vuokrattua" seurakunnan tiloja ristiäisille (pieni asunto ja iso lähisuku) ja joulunalushan tunnetusti on aika hektistä aikaa seurakunnalla..
Pystyisiköhän lasta kastaa vasta esim: heti Tammikuun alussa?
kasteaika...
4
927
Vastaukset
- äiti neljälle
Ei aikarajaa. Kastaa voi milloin vain. Ystäväni kastettiin kolmekymppisenä :). Yleensä vauva kastetaan kolmen ekan elinkuukauden aikana.
- mapee
Lapsen nimi olisi silloin ilmoitettava kyllä väestörekisteriin ja aikanaan lapsi kastetaan samalla nimellä seurakunnan jäseneksi.
Se 2kk aika tulee juuri tuosta nimen ilmoittamisesta vöestörekisteriin jonka kasteen jälkeen hoitaa pappi seurakunnan jäsenistä ja muissa tilanteissa vanhemmat.
Tuo 2kk aika on kyllä monessa perheessä ylitetty kuten meidänkin perheessä kolmesti. Kyse on ollut silti korkeintaan viikosta tai kahdesta. Mitään sanktiota nimen ilmoittamatta jättämisestä ei ole vaan joskus sieltä sitten tulisi kysely lapsen nimestä jos sitä ei aikanaan ole ilmoitettu.
- milloin vain
Kasteella ei ole ikärajaa. Kirkkoon voi liittyä 2 kuukautisena, 3-vuotiaana, 25-vuotiaana tai ei tarvitse liittyä lainkaan.
Se sijaan laki määrää että Suomen väestörekisterikeskukselle on jokaisen syntyneen vauvan vanhempien ilmoitettava 2kk kuluessa vauvalle annettava nimi. Hoituu helposti kotiin postitetulla lomakkeella, johon kirjoitatte nimen ja postitatte takaisin. - ...
Ristiäiset pidetään yleensä 3kk ikäisenä.
Nimen voi maistraattiin ilmoittaa viellä 3kk jälkeenkin, kyllä sieltä kysellään, jos ei tietoa ole saatu.
Lapsi joka on Suomenkansalainen tarvitsee ainakin KELA-kortin ja tuota korttia ei tule ellei ole nimeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun302826Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081827Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171800- 171414
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si731320- 241245
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431228Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?771169- 311018
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa971007