Kiinteistömaailma mainostaa että 100 saa koulutuksen sekä työpaikan kiinteistövälittäjäksi
Mitä tuosta pitäisi ajatella?
Asuntojen välitys kasvaa kovin, aidosti?
Kiinteistömaailma meinaa valloittaa Suomen?
Kauppa käy, tarvitaan lisää tekijöitä?
Vanhoja myyjiä on hävinnyt niin paljon?
Kauppa ei siis käy,kun toiset lähtee?
Onko eläkkeelle lähtijöitä niin paljon?
Provikalla kun ollaan,kauppa ei käy ja nykyiset
myyjät lähtevät - uusia pitää äkkiä saada?
.....
riittääkö kaikille hommia, tiliä?
Mitä tuosta pitäisi ajatella?
Asuntojen välitys kasvaa kovin, aidosti?
Kiinteistömaailma meinaa valloittaa Suomen?
Kauppa käy, tarvitaan lisää tekijöitä?
Vanhoja myyjiä on hävinnyt niin paljon?
Kauppa ei siis käy,kun toiset lähtee?
Onko eläkkeelle lähtijöitä niin paljon?
Provikalla kun ollaan,kauppa ei käy ja nykyiset
myyjät lähtevät - uusia pitää äkkiä saada?
.....
riittääkö kaikille hommia, tiliä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Provikka palkalla on helppo palkata.Ei tarvitse maksaa tuloksettomasta työstä jos tulosta ei tule. Mutta jos tietysti 100 työntekijästä löytyy tosi tekijöitä ja tuloksen tekijöitä niin mikäs siinä.
Jos ja kun taantumaan mennään, niin moni asuntovelallinen haluaa myydä asuntonsa, koska ei ole enää varaa maksaa lyhennyksiä, jotka nousevat jatkuvasti korkojen noustessa (lukuunottamatta tasaerälainaa).
Kiinteistönvälittäjät ovat myös "ostajia" eli hankkivat asuntoja myyntiin, välittäjät saavat provikkaa hankinnasta yhtä paljon kuin myynnistä.
Kun markkinoille tulee enemmän myytävää, niin välittäjiä tarvitaan enemmän. Kiinteistömaailma uskoo melko varmasti olevan myös niin, että kun on enemmän välittäjiä, saavutetaan suurempi markkinaosuus.
Välittäjät ovat käytännössä kokonaan provikalla, koska pohjapalkat ovat niin pieniä. Koska kyseessä on kuitenkin monesti palkkatyösuhde, olisi myyjän mielestäni saatava lain mukainen minimipalkka. Sitä en tiedä paljonko se nykyään on, mutta olisiko jotain 1200 euron luokkaa!?
Nyt on esim. niin, jotta jos välittäjä saa pohjapalkkaa 400 euroa, eikä myy mitään, niin palkkaa tulee 400 euroa ja siitä verot pois...
itse korjaan, ettei pilkunviilaajien tarvitse vaivautua, eli ei lyhennykset kasva koron kasvaessa, vaan lainanhoitoon tarvittava kuukausitainen summa, eli lyhennys korko. ;)
Ei se kuukausittainen summa kasva jos on tasaerä..laina-aika vain pitenee..
Asiaan palaten, jos on jonnekkin uusi toimisto pystytetty niin tottakai ne hakee 100 myyjää..70 saa kenkää 3vk päästä jos ei tulosta tule :D
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000016&posting=22000000036999698
Katsohan mitä tuossa lukee kolmannella rivillä suluissa!
konkarit ovat tajunneet että tulotaso tulee tippumaan merkittävästi lähiaikoina.Eli katselevat uusia aloja.
Voi aloittaa huomenna. Sama se kuinka paljon niitä on, kun ei ole mitään myytävää.
Välittäjän työ on kohteiden sisään hankintaa.