Moi!
Onko kukaan käynyt Turun Kristillistä opistoa? Miltä se on vaikuttanut? Osaavatko ne asiansa? Tai onko kukaan tulossa syksyllä oikeustieteen linjalle? Hieman arvelluttaa kun se on tänä vuonna vasta ekaa kertaa, että onko siitä oikeasti mitään hyötyä? Onko jollakin kokemuksia opistosta? Sekä mietin myös kuinka hengellisyys näkyy yleisessä toiminnassa? Vaatiiko se opiskelijoilta jotakin siihen liittyvää myös?
Turun Kristilinen opisto?
15
6108
Vastaukset
- kasv.
Mä oon tehnyt kasvatustieteen perusopinnot aikoinaan siellä. Kyllä ihan asiantuntevia opettajia on luennoimassa ja aika helpolla kuitenkin pääsee. Ei oo yhtään uskonnollisia juttuja.
- arvelluttaa
kuinka usein koulua oli? onko se ihan perus eli n. klo. 8-15 joka päivä?
- JokuVaaaa
arvelluttaa kirjoitti:
kuinka usein koulua oli? onko se ihan perus eli n. klo. 8-15 joka päivä?
Mä kävin kielten ja viestinnän linjaa, ja yleisesti ottaen voin sanoa, että tosi tehokasta tuo opiskelu oli, vaikka välillä sai rennomminkin ottaa. :) Opiskelu alkoi yleensä aamulla yhdeksältä, en ihan muista mihin aikaan päivät loppuivat. Jotkut kielikurssit ja vapaaehtoiset kurssit oli sijoitettu myös illoille, mutta ne olivat jotenkin Åbo Akademin kanssa yhteistyönä tehty.
Opettajat on todella HUIPPUJA, en voi liikaa ylistää :) Ei ole missään muussa koulussa vastaavia ollut, ja monessa olen kuitenkin opiskellut. Osasivat aina motivoida ja tukivat myös varsinaisen opiskelun ulkopuolella.
Ja tosiaan, noita uskonnollisia juttuja ei ole lainkaan. Muistaakseni tuolloin kun pari vuotta sitten kävin, niin oli jotain aamunavauksia, mutta niissä ei todellakaan ollut pakko käydä - eikä sitten kyllä käytykään. Eli tosiaankaan mitään uskonnollista ei tuputeta ellei sitä välttämättä halua :)
- kyllä
Olin siellä psykologian ja kasvatustieteen linjalla vuosia sitten. Vuosi oli työntäyteinen, mutta oli hyödyllinen esim. yliopistoon pyrkimisen kannalta. Opistossa oli mielestäni miellyttävä tunnelma ja hyvä ilmapiiri sekä hyvät opettajat. Kristillisyys tuli esiin aamunavauksissa ja juhlissa.
- --- .
arveluttaa kirjotetaan sitte yhdellä L-kirjaimella :)
mutta kyllähän sitä peruskoulussaki kristillisyys on melko vahvasti esillä, eikä sitä siellä mitenkään pelätä.
ite en siis ole tk-opistossa opiskellu, mutta tulipahan mieleen.
- kysyjjjä
Vaikka onkin vanha keskustelu niin en nyt pikkuista kysymystäni varten jaksa aloittaa uutta... ehkä joku huomaa...
Eli, tarvitseeko kuulua kirkkoon jos tänne pyrkii?
(Tarkastaako ne kirkonkirjoista että haahaa et kuulu kirkkoon! turha luullakkaan pääseväsi meille!)En itse tiedä koulusta juuri mitään, mutta...
Edellä mainittiin että uskontojuttuja ei ole, joten ei luulisi merkitsevän.
Ja joka tapauksessa ne eivät voi saada tietää mistään kuuluuko kirkkoon. Uskonnolinen vakaumus on ihmisen yksityisasia. Ja kolmanneksi, kirkkoonkuulumattomien hylkääminen rikkoisi uskonnonvapautta, koska opiskelijan uskonnollinen vakaumus ei ole mitenkään oleellista opiskeluissa.- diddiii
haistakukka kirjoitti:
En itse tiedä koulusta juuri mitään, mutta...
Edellä mainittiin että uskontojuttuja ei ole, joten ei luulisi merkitsevän.
Ja joka tapauksessa ne eivät voi saada tietää mistään kuuluuko kirkkoon. Uskonnolinen vakaumus on ihmisen yksityisasia. Ja kolmanneksi, kirkkoonkuulumattomien hylkääminen rikkoisi uskonnonvapautta, koska opiskelijan uskonnollinen vakaumus ei ole mitenkään oleellista opiskeluissa.Heips! Onko kukaan menossa opiskelemaan tuonne viittomakieltä? Sanottiin että opiskelijat valitaan hakujärjestyksessä, mutta mulle ei ainakaan ole mitään kirjettä tms. tullut. Lähetin paperit tosin heinäkuun toiseksi viimeisellä viikolla vasta.
- 21
Heh! Ei tarkisteta. EI edes sinne hakevilta opettajilta. Myös opettajakunnassa on kirkkoon kuulumattomia/uskonnottomia.
- ~Ana
Millaista opiskelu mahtaa olla oikeustiedelinjalla? Olen sinne nyt menossa ja kokemuksia olisi kiva kuulla. =)
- getta..
Oon tänä syksynä suunnitellut alottavani opinnot kielet ja viestintä-linjalla...
onko muita menossa? - jp
getta.. kirjoitti:
Oon tänä syksynä suunnitellut alottavani opinnot kielet ja viestintä-linjalla...
onko muita menossa?En oo menossa "kielet ja viestintä"-linjalle, mut omistan paikan "viittomakieli ja visuaalinen kommunikointi"-linjalle :D
- oik.yo
En tiedä kristillisestä opistosta mutta pidin välivuoden Loimaan evankelisessa kansanopistossa. Opetus oli huippuhyvää ja asuntolassa meininki mahtavaa.Sain hyviä kavereita sieltä. Evankelisuus ei näkyny mitenkään opetuksessa vaan ihan "normaalia" oli. Eikä tarvi kuulua kirkkoon:)
Niin, ja pääsin sinne oikikseen!
- Anonyymi
Kotoutettavien puuhastelupaikka?
- Anonyymi
Yöllä olikovaa malua ja musiikkia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110974
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131721Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421574Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892