vaikeus? miten vaikea tuo loppujen lopuksi on koska jotkut puhuvat, että on vaikea ja toiset taas, että menee heittämällä läpi? tein riistahoidon kotisivuilla testin ja ei ollut yhtään virhettä kuvissa ja kysymyksissä eli voiko esim koetta verrata siihen? itse olen osallistumassa 11.8.2008.. voiko kokeeseen mennä vai pitääkö ilmoittautua johonkin ennen koetta?
metsästys
kokeen
2403
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sen kokeen vaikeus riippuu yksinkertaisesti siitä kuinka hyvin olet jaksanut lukea ja onko metästys sinulle tuttu asia eli oletko pienenä käynyt isäsi tai vaarisi kanssa metsällä ja sitäkautta oppinut asioita käytännössä vai aloitatko metsästyksen ilman aijempia tietoja/kokemuksia kys. lajista.Itse suoritin tutkinnon 11 vuoden ikäisenä ja ensimmäisellä kertaa oli 12 virhettä eikä mennyt läpi ja sitten luin viikon verran riistanhoitoasioita jotka menivät kokeessa mönkään ja pääsin sitten toisella kertaa läpi 8 virheellä.
Kokeeseen ei tarvi mitenkään ilmoittautua erikseen vaan sinne mennään vaan paikanpäälle itse koetilaisuuteen ja maksetaan koemaksu joka oli muistaakseni 15 euroa jollekkin kokeen pitäjälle/valvojalle.Sitten vaan perse penkkiin ja kun koepaperin saat eteen niin alat täyttämään sitä.Ei kannata hosua siinä on aikaa muistaakseni sen puolitoista tuntia.Yleensä ne jotka hosuvat ja ovat ensimmäisenä valmiit ovet hosumalla tehneet virheitä eivätkä pääse läpi.
Vielä tuosta riista.fi:n metsästyskokeen testistä että siihen ei kannata luottaa täysin koska kokeen kysymykset ovat paljon vaikeampia, mutta ne lajintunnistuskuvat ovat kokeessa samanlaisia joten siihen se on hyvää harjoitusta.Kokeessa on joskus myös "kompakysymyksia" ainakin silloin ensimmäisellä kertaa oli kun minä sitä suoritin.
Voin tässä kertoa ainakin yhden pahan kysymyksen mitä siinä kokeessa oli.Eli siinä kysyttiin että miksi hirvenmetsästys on turvallisempaa tornista käsin. Vaihtoehdot olivat
A:koska sieltä ei ammu kavereitaan niin helposti
B:koska sieltä on helppo osua
C: koska luoti tippuu maahan
Minä siinä hetkenaikaa mietin että "luoti tippuu maahan" mitä helvettiä eihän se luoti mihinkään tipu kun se lentää 800m/s ja vastasin että koska sieltä ei ammu kavereitaan helposti ja sehän oli tietinkin väärin ja oikea vastaus oli se C.huom olin 11 vuotias ja siiloin meni koulukin ihan penkin alle ja sitten lyötiin tollanen kysymys eteen niin menin hieman sekaisin :D en tajunnuut siinä hermostuttavassa tilanteessa että tottakai se on C koska ylhäältä ammuttaessa ohi tai läpi mennessään luoti osuu maahan, Mutta tuo olisi kyllä vaatinut vähän selvemmät vaihtoehdot.
Muista ettet hämäänny noista kompista vaan mietiti tarkasti mitä vastaat.
No onnea vaan kokeeseen.
hienosta ja selkeästä vastauksesta sulle 10 ..