Kerrostalon kasvattina olisin todella todella kiitollinen kaikeasta saamastamme avusta ja vinkeistä! Jonkinlaista tarjousta olisi tarjottava jo tämän viikon lopulla..Pliis pliis pliis jaksakaa lukea :)
Eli kyseessä hirsirakenteinen puutalo 30-luvulta. Lähinnä pelottaa mahdolliset kosteusvauriot. Kuinka nämä seikat voi ottaa huomioon?
KUNTOKARTOITUKSEN HUOLESTUTTAVIMMAT OSAT:
1. "Kellaritilan lattioissa ja seinien alaosassa havaittiin pakoin kosteutta; kosteushavainnot ovat tyypillisiä rakennustavaltaan vastaavissa ja kyseisen ikäluokan rakennuksissa. Kosteus tulee huomioida pinnoite valinnoissa ja ilmanvaihdossa.
2. "Ulkoseinien lautaverhouksessa ei havaittu kiireellisiä korjaustarpeita. Ulkoseinäverhous on
ikääntynyt. ja verhouslautojen alimmaisessa ns. ”vesilaudassa” on paikallisia lahovaurioita. Alimaisessa hirsikerroksen pintakerroksessa havaittiin paikoin vauriota. Koko alimmaisen hirsikerroksen kunto on suositeltava tarkastaa vesilautojen avaamisen ja uusimisen yhteydessä."
3. "Vesikatteessa ei havaittu merkittäviä korjaustarpeita. Yläpohjassa ja vesikaton kantavissa puurakenteissa on havaittavissa korjaustarpeita. Vesikatossa on havaittavissa painumia. Kantavissa puurakenteissa ja ruodelaudoissa on kosteuden aiheuttamia tummumia."
Voiko näitä piileviä kosteusvaurioita varten ottaa vakuutuksen kun ne on näin kerrottu ostajalle? Vai voimmeko vaatia tarkaa kosteusmittausta? Onko tosiaan yleistä, että kosteutta on vai kuuluuko siitä ylipäänsä huolestua? Voiko tämän kirjata jo tarjoukseen jollain tapaa?
Mitä muita seikkoja olisi erityisen hyvä ottaa huomioon ostamista ja tulevaa rahanmenoa ajatellen?
Vastauksistanne syvällisesti kiitollisena!!
Ostamassa 30-luvun taloa
5
4996
Vastaukset 5
- vakuutusta
tarkoitat? Vanhan talon kanssa olisi parasta edetä ajan kanssa ja unohtaa kiire. Kunnon selvitykset etukäteen, ennen kuin on nimiä papereissa. Näin vältetään pettymykset jälkikäteen. Kuntotarkastaja on asiat raportissaan maininnut, jolloin myyjän selusta on turvattu. Vaikka asiat olisivat vielä kerrottuakin huonommin, ei kyse ole enää piilovioista. Siitä kannattaa lähteä, että vaikka talo olisikin ikäisessään kunnossa, on se todennäköisesti huonommassa kunnossa kuin etukäteen odotetaan. Kun sekä ostaja että myyjä tietää mistä kauppaa ollaan tekemässä, niin myös hinta on helpommin sovitettavissa oikeaksi.
- samaa :
30-luvun talolta kuin nykyaikaiselta rakennukselta eli tietyt kosteushaitat on hyväksyttävä, se on fakta. Paras huolehtia ympäröivien ojien kunnosta niin enin kosteus pysyy poissa.
- ketjun aloittaja
Nyt rupean pikkuhiljaa pääsemään vanhan talon kulttuuriin kiinni. Varsinkin ensimmäisestä vastauksesta oli suuri hyöty kuntokartoitusta uudelleen tutkaillessa. Kiitos perusteellisesta vastauksesta! Kiitos myös, että valaisitte minulle tuota kosteuspuolta-nyt en enää suhtaudu siihen yhtä hysteerisesti :)
Piilevillä kosteusvaurioilla tarkoitin muuta mahdollista myöhemmin ilmenevää kosteutta...Minkäköhänlaiset vakuutukset olisi hyvä ottaa ylipäänsä tällaiseen taloon muutettaessa? Osaatteko yhtään arvioida hintoja?
Pitää lähteä lukemaan lisää tämän ikäisen talon remppauskirjallisuutta, sillä nyt näyttää suuresti, että kaupat ovat tulossa!- vanhojen talojen keräilijä
Mitään hälyyttävää ei tuossa ollut.
Mutta sun ei missään tapauksessa kannata ostaa taloa, jos olet epävarma. Vanha on vanha ja siihen on sopeutduttava tai ostettava uusi, jossa saattaa ihan hyvin olla paljon vakavampia ongelmia ajan mittaa.
- mindpower
Kun tuntuu, että on pakko saada ko. kiinteistö ja olet paniikissa, että joku muu vie sen nenänne (perheesi) edestä, niin pysähdy! Sen sijaan korvaa paniikkisi ajattelemalla, että jos sen joku muu nenänne edestä vie, niin vieköön. Sen ei ollut tarkoitus edes olla meidän. Talohankinnassa on hyvä antaa ensiahneuden mennä ohitse, eli anna ajan kulua. Jonkin ajan kuluttua tajuat, että no, mitäs siitä vaikka ko. talo ei meille tulekaan. JOSSAIN on talo, joka on meitä varten. sitten kun olet mielessäsi valmis luopumaan talosta, niin SIINÄ vaiheessa on aika miettiä tarjouksen tekemistä. Me, esimerkiksi, teimme tarjouksen, jossa pudotimme pyydetystä hinnasta 50.000 €. Kiinteistö oli hyvä, mutta kilpailijoita ei ollut. Ajattelimme, että me tarjoamme sen hinnan minkä me olemme valmiita maksamaan kiinteistöstä. Ei kenenkään ole pakko myydä meille. Lopullisessa kauppahinnassa tulimme ylös 20 tonnia. Jälkikäteen ajatelle, 10 tonnia lisää olisi tuonut voiton kotiin. Mikään kiinteistö ei tuo onnea! Voi aivan yhtä hyvin harjoitella mielensä ja haluamisensa hallintaa; luopumista. Ja taatusti löydätte talonne! Joka tulee teille teille hyvällä ja mieluisella kauppahinnalla! Tarjousta tehdessäsi luovu ensin kiinteistöstä mielen tasolla. Hae samanlainen olotila kuin olisit asunut ko. kiinteistössä vuoden: Jos se on hieno ja huippukallis, olet veloissasi ja ensiviehätyksen haihduttua olet katumuksen partaalla, koska (turha)velkataakka painaa sydäntäsi, ja tuntuu karvaalta tunnustaa, ettet oikeastaan tee mitään ylimääräisillä luksusjutuilla. Koko kauppa kaduttaa. Jos ostit haisevan ja remontoitavan vanhan talon, jossa asuminen on jo alkanut rissaamaan, niin varmaan mieleen tulee, että olisi pitänyt tarjota vähemmän. Jos kauppa olisi tullut sillä, niin remontinmelskaisessa talossa asuminen ei ottaisi niin päähän. MUTTA jos olet maksanut kalliin hinnan siitä, että saat asua vanhassa talohökkelissä, lauta- tai hirsihökkelissä, niin ei tunnu kivalta. - Elä mielessäsi näitä tunnelmia ennen tarjouksesi tekemistä, ja
näin mielessäsi syntyy oikea hinta oikeaan kohteeseen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1181498
- 50960
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r146774Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746- 70676
- 67626
- 53617
- 59596
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.122563Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e119535Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20510- 5488
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32488- 34487
- 55478
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118466- 49457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 4429
Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.134420