Niin, atleettisena himourheilijana kysynkin, pääseekö tornin ihan huipulle rappuja pitkin?
Eiffeliin rappuja pitkin?
12
1870
Vastaukset
- Ei...
Ei.
- pääsee kyllä
kävelemällä alas tai ylöspäin. Aika urakka sekin.
- kävellen menin
Juu, sekä ensimmäiseen että toiseen kerrokseen pääsee kävellen, maksaa muutamia euroja. Ylimpään kerrokseen ei sitten mene muuta kuin hissi, johon voi hypätä joko maatasolta tai sitten 1. tai 2. kerroksesta. Ei ole kovinkaan rankka kävely, mutta huipata saattaa, vaikkei korkeanpaikan kammosta kärsisikään.
- portaita
Sitten, jos himottaa kävellä portaita, suosittelen nähtävyyksistä riemukaarta, Sacre Coeurin tornia ja Notre Damen tornia. Varmasti muitakin paikkoja löytyy.
- nimetön matkaaja
Eiffelin torni on niin hieno paikka että siitä pitää ottaa kaikki irti.
Suosittelen kävelemistä toiselle tasanteelle!!
Näkee paljon enemmän kuin amerikkalaiset läskituristit hississään johon ovat jonottaneet 2 tuntia.
Maisemat nousemisen aikana ovat uskomattomat... mieleen tulee kun työmiehet ovat sitä joskus rakentaneet jne.. jos hengästyy niin portaisiin voi pysähty mihin tahansa kohtaan ja samalla voi ihmetellä maisemia.
Tulin alaskin rappusia toiselta tasanteelta kun en jaksanu odottaa hissijonoa :-)- kysymys?
Mitä siellä ihan ylhäällä on, kannattaako mennä? Olen käsittänyt, että 2. tasanne olisi se näköalapaikka, pitääkö paikkansa?
- näet korkeammalta
kysymys? kirjoitti:
Mitä siellä ihan ylhäällä on, kannattaako mennä? Olen käsittänyt, että 2. tasanne olisi se näköalapaikka, pitääkö paikkansa?
Hyvä kysymys. Piti oikein vertailla ottamiani kuvia samaan suuntaan 2- ja 3-tasanteelta.
3-tasanteelta ei näe mitään enempää kuin 2-tasanteelta. Kuvakulma on vain erilainen. Kuitenkin niin paljon erilainen, että 2-tasanteella on kuin olisi korkean rakennuksen katolla ja 3-tasanteella kuin olisi matalalla lentävässä lentokoneessa.
Minä en jättäisi käymättä 3-tasannetta, jos 2:lle on jo päässyt. - anonyymi
näet korkeammalta kirjoitti:
Hyvä kysymys. Piti oikein vertailla ottamiani kuvia samaan suuntaan 2- ja 3-tasanteelta.
3-tasanteelta ei näe mitään enempää kuin 2-tasanteelta. Kuvakulma on vain erilainen. Kuitenkin niin paljon erilainen, että 2-tasanteella on kuin olisi korkean rakennuksen katolla ja 3-tasanteella kuin olisi matalalla lentävässä lentokoneessa.
Minä en jättäisi käymättä 3-tasannetta, jos 2:lle on jo päässyt.kolmanteen kerrokseen ilmaiseksi hissillä, jos on maksanut rappuja pitkin kiipeämisen toiseen kerrokseen? Vai joutuuko maksamaan lisämaksuja?
anonyymi kirjoitti:
kolmanteen kerrokseen ilmaiseksi hissillä, jos on maksanut rappuja pitkin kiipeämisen toiseen kerrokseen? Vai joutuuko maksamaan lisämaksuja?
no,maxaa, mut hei, 12e hissillä alhaalta huipulle ei nyt nii paha oo, eli jos kävelet 2ekaa, hinta tostaki halvempi..viime viikol kävin,mageeta oli,huipulle, ehdottomasti,sielläkin pääsee vielä ulkoilmaan!!
- Ismo J
anonyymi kirjoitti:
kolmanteen kerrokseen ilmaiseksi hissillä, jos on maksanut rappuja pitkin kiipeämisen toiseen kerrokseen? Vai joutuuko maksamaan lisämaksuja?
Jos oikein muistan, hinta kakkoselta ylöspäin olisi ollut 4€. Siis tänä kesänä.
- linkinjättäjä
Tässä Eiffelin sivut. Hinnoista yms. löytyy tietoa osioista "Practical information".
http://www.tour-eiffel.fr/teiffel/uk/- ehdottttomasti
kannattaa ehdottomasti kävellä 2. kerrokseen asti!
sen lisäksi että se on halvempaa eikä tarvitse jonottaa hissiin ne maisemat on ihanat!! mmmm.. eikä oo todellakaan mikään paha kävely vaikka ei mikään liikunnallinen oiskaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11546Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras911460Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221031Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva192901Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2777- 105774
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42731Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29730- 7694
- 60683