Domus

Onko Domus ikkunat hyviä? Kannattaako ostaa?
92236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Domuksen tarjous oli halvin verratuista: Fenestra, Pihla-Ikkunat, Tiivi ja Karelian ikkunat.

Äänestä
  • Me ostimme talopaketin mukana Domuksen ikkunat. Ovat hyvät, naapurissa Fenestrat, selkeästi huonommat. Laadukkaat ja siistit ainakin meillä. Alumiini ulkopuitteet.

    Äänestä

  • Kun ovat suurissa vaikeuksissa.

    Äänestä

  • Valinta kannattaa tehdä: Skaala tai Pihla kumpi on halvempi ota se.

    Äänestä

  • Raksa-jaska kirjoitti:

    Kun ovat suurissa vaikeuksissa.

    Minkälaisia vaikeuksia niillä on? Vaikuttaako ne laatuun? Tässä kuitenkin osa kehuukin Domus-ikkunoita.

    Äänestä

  • munkokemuksella kirjoitti:

    Valinta kannattaa tehdä: Skaala tai Pihla kumpi on halvempi ota se.

    tehtiin kaupat juuri se TV ohjelman jälkeen ja mielestämme saimme hyvät alennukset. Olivat silloin todella kauppapäällä, kun myynti oli laskenut huomattavasti.
    Pyysimme myös rautakauppatarjouksen parilta ikkunantoimittajalta ja tuttu kirvesmiesporukka sanoi, ettei hinnanerotuksella tule laittamaan ikkunoita ja ovia paikoilleen. Tiivin miehet vaihtoivat ison talon ovet ja ikkunat kahdessa päivässä. Yksi päivä meni vaihtoon ja toisena pellittivät ja listoittivat ulkopuolelta. Pakkasivat, siivosivat ja veivät kaikki rojut pois.
    Itse ei tarvinnut kuin keitellä kahvia ja katsella ripeää työskentelyä.
    Ollaan oltu tosi tyytyväisiä Tiivin laatuun.
    Tinkiä pitää hirmuisesti! Ikkunat ei ole hikoilleet ja lämpö pysyy hyvin sisällä. Ilmeisesti televisio-ohjelman talossa oli joku ilmanvaihto-ogelma tms. ja siitä saatiin hirveä älämölö aikaiseksi. Samassa ohjelmassa myös Domus sai siipeensä myyjän mittausvirheen takia. Ihmettelen kyllä miksi Domuksen herra ei hoitanut asiaa rahalla, ettei olis tarvinnut mennä telkkariruutuun selittelemään.
    Tiivin myyjän mukaan heidän firmansa oli tarjonnut sopuratkaisua ja olisivat saaneet tilata ikkunat heidän laskuunsa mistä vaan, mutta talonomistajat halusivat päästä telkkariin.
    Telkkariohjelmatkin on monta kertaa yhtä luotettavia, kuin joku 7-päivää tai muinoin hra Karpo. Suomi on täynnä änkyröitä ja yksisilmäisiä sensaatioita jahtaavia toimittajia.
    Kannattaa itse tutkia tavara etukäteen ja tehdä itse johtopäätökset mitä ikkunat haluaa ostaa.
    Ilmeisesti Tiivin konsepti ei pelaa oikein uudiskohteisiin. Saneerauskohteisiin harvoin saa tavaraa ja tekijöitä samaan aikaan ja siihen Tiivin systeemi puree täyden palvelun periaatteella hyvin.

    Äänestä

  • Sibo kirjoitti:

    Minkälaisia vaikeuksia niillä on? Vaikuttaako ne laatuun? Tässä kuitenkin osa kehuukin Domus-ikkunoita.

    Nyt sitten tilattiin ne Domukset, koska ainakin meille esitellyt mallikappaleet ja palvelukin oli ihan OK.

    Toivottavasti ovathintansa väärtit. Tiivikin varmasti olisi ollut ihan hyvä, mutta olivat aika kalliit verrattuna muihin.

    Äänestä

  • Sibo kirjoitti:

    Nyt sitten tilattiin ne Domukset, koska ainakin meille esitellyt mallikappaleet ja palvelukin oli ihan OK.

    Toivottavasti ovathintansa väärtit. Tiivikin varmasti olisi ollut ihan hyvä, mutta olivat aika kalliit verrattuna muihin.

    asennus ei! homma pelasi siihen asti hyvin kunnes tuli ongelmia.. sitten ei enää ketään kiinnostanut.

    Äänestä

  • hyvää,mutta kirjoitti:

    asennus ei! homma pelasi siihen asti hyvin kunnes tuli ongelmia.. sitten ei enää ketään kiinnostanut.

    valitettavan usein myynti / myyntipuheet hyviä mutta jälkihoito ja muu reklamaatioiden hoito mitä sattuu. Meillä vielä toimituskin myöhästyi pahasti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sibo kirjoitti:

Onko Domus ikkunat hyviä? Kannattaako ostaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu