Tarvetta olisi vara-akulle 400D:hen. Canonin oma on vähän tyyriimmän puoleinen tämän hetken tilanteeseen, joten edullisempia toisten valmistamia (mutta kuitenkin toimivia / hyvin virtansa pitäviä) akkuja voi myös ehdotella.
Vara akku / 400D
Minkä valmistajan / Mistä e...
6351
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
http://www.digitarvike.fi/
Tuohan on älyttömän kallis, katsos http://www.klc.fi/products.php?p=498e96 - 9.3 1.5€ postikuluja. Ja kannattaa huomata tämä on tehokkaampi, joten kuvia saapi enemmän.
Omalla vastuulla vedät johdot vaikkapa auton akusta. Virtaa riittää koko kameran eliniäksi. Tarvikeakkujen todellista kapasiteettia ei kukaan takaa. Toisekseen niistä saattaa puuttua suojapiirit jotka estävät vikatapauksessa akkua ylilatautumasta tai oikosulun sattuessa akkua mossahtamassa ja tuhoamasta pahimmillaan koko kameraa.
Itsellä on ainakin tuolta liikkeestä ostettu, tosin eri Canonin kameraan ja hyvin toimii. Sekä Googlettamalla liikettä huomaat, että kyseessä on luotettava ja hyvämaineinen, joten huoletta tuolta uskaltaa ostaa. Todella nopeasti toimittavat, yhdessä päivässä itselleni tuli.
Toki varminta on ostaa se alkuperäinen esim http://www.topshot.fi/product_info.php?pid=1060 jolla onkin sitten hintaa. Mutta kannattaa muistaa, ettei akku tehtaita paljoa ole joten tuo voi olla samasta tehtaasta, alkuperäisissä hintaa nostaa vain logo.
"Toisekseen niistä saattaa puuttua suojapiirit jotka estävät vikatapauksessa akkua ylilatautumasta tai oikosulun sattuessa akkua mossahtamassa ja tuhoamasta pahimmillaan koko kameraa."
Älähän nyt, eiköhän nykyään EU:ssa myytävät tarvikeakut ole laadultaan ihan alkuperäisen tasosia.
Ei mikään instanssi takaa EU:ssa myytävien tarvikeakkujen laatua. Jokainen valmistaja toimii omalla tavallaan.
Katso Huuto.netistä. Laita hakuun Canon eos. Löytyy tarvike akkuja ja muutakin tavaraa 400D:hen.