Kiinan viisumista?

Annunna

Olen lähdössä syyskuussa reppureissaamaan Aasiaan ja nyt on pulmana Kiinan viisumi. Menemme junalla Venäjän läpi Mongoliaan ja siitä olisi tarkoitus mennä Kiinan puolelle ja tarkoituksena olisi myös mennä junalla Kiinasta Vietnamiin. Onko tietoa viisumeista, koska luin Kiinan lähetystön sivuilta, että vaatisivat lentolipusta kopion, jolla osoittaa poistumisen maasta. Täytyykö nyt sitten ostaa lippu pois sieltä vai onko jollain varmaa tietoa asiasta? Ilmeisesti viisumi hakemukseen täytyy olla myös värillinen kuva? Onko myös tietoa siitä, miten viisumin hankinta onnistuu? Täytyykö siellä Helsingissä käydä vai kuinka helposti tuo onnistuu postin kautta?

3

1177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitten

      hain viisumia. piti olla meno ja paluu lippu. sitten ne myös vaati hotelli varausta, ainakin ekaksi yöksi, ei kai enemmäksi aikaa. kiinassa taas ne ei tiedä mitä olympialaisten jälkeen on viisumi tilanne. värillinen kuva pitää olla. itse vein viisumi paperit ja passin. annoin niille omalla osoitteella olevan kirjekuoren jolla ne lähettää passin sit mulle takaisin.

    • mongoloidi

      eilen haettiin viisumi kiinan konsulaatista. meiltä ainakin kysyttiin hotellivarausta ja lentolippua. vaikea sanoa olisiko onnistunut ilman niitä, kuitenkin nopeasti ne saatiin pikatoimituksena n 1 tunti. ollaan myös menossa junailemaan moskova-ulanbataar-peking.

    • Itse sain viisumin postitse; homma toimi mutta rahan lähettäminen kuoressa tietysti huolestutti. Laske tarkkaan milloin haet viisumia, ettei se umpeudu ennen maasta poistumista. Olympialaisten takia viisumimenettely on voinut muuttua, mutta itse lähetin mustavalkoisen passikuvan sekä sähköpostitse lähetetyn vahvistuksen Finnairin lennoista sekä hostellista varaamistani öistä. Missä aiot majoittua Kiinassa? Entä Mongoliassa? Ulaan Baatarissa, oletan? UB:ssa suosittelen Mongolian Resortsia; parempiakin ehkä on, mutta tämä on ainakin hyvällä paikalla eikä ongelmia ollut. Jos Mongoliassa ehdit tutustua maaseutuun, suosittelen Arkhangai Aimagia ihan maisemien vuoksi. Hyvää matkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      73
      5559
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      273
      4866
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      43
      3190
    4. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      255
      3014
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      104
      2639
    6. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      2172
    7. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      336
      2072
    8. Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin

      Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik
      Maailman menoa
      65
      1801
    9. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      2
      1556
    10. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1555
    Aihe