Hei!
Mietin tässä seuraavaa.
Jos pitää kolme loma päivää, milloin se kannattee ottaa? Jos ottaa loman ma-ke tai jos ottaa loman ke-pe ja saa la-su vapaaksi, on loma pidempi, mutta vaikuttaako se jotenkin palkkaan tai johonkin muuhun? Tuleeko kolmen pv lomasta jotain ns. ylimääräisiä lomapäiviä?
Olen pikkasen ulalla koko loma jutuista. Olen joskus lukenut jonkun lapun seinältä, että kun on niin ja niin monta lomapv on oikeuttu niin ja niin moneen vapaaseen sen jälkeen? Onko tämä käytäntö paikkakunta kohtainen vai onko se määritelty kvtessiin?
Mietin tässä seuraavaa.
Jos pitää kolme loma päivää, milloin se kannattee ottaa? Jos ottaa loman ma-ke tai jos ottaa loman ke-pe ja saa la-su vapaaksi, on loma pidempi, mutta vaikuttaako se jotenkin palkkaan tai johonkin muuhun? Tuleeko kolmen pv lomasta jotain ns. ylimääräisiä lomapäiviä?
Olen pikkasen ulalla koko loma jutuista. Olen joskus lukenut jonkun lapun seinältä, että kun on niin ja niin monta lomapv on oikeuttu niin ja niin moneen vapaaseen sen jälkeen? Onko tämä käytäntö paikkakunta kohtainen vai onko se määritelty kvtessiin?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Niin. Tuota noin. Oletko KVtesin piirissä? Siis työskenteletkö kunnan tai kuntayhtymän palveluksessa? Entä oletko jaksotyössä?
Mikäli olet jaksotyössä KVtesin alla, ja sinulla on kertynyt lomaoikeutta 3 vuosilomapäivää, tarkoittaa se käytännössä 5 kalenteripäivää, mikäli pidät ne putkeen.
Voit pitää esimerkiksi ma-pe lomaa ja tulla viikonlopuksi työhön taikka sopia listan tekijän kanssa, että hän suunnittelee Sinulle myös viikonlopun vapaaksi ja teet tunnit edellisellä taikka myöhemmällä viikolla. KVtes sopimus ei kuitenkaan velvoita työntantajaa antamaan mitään ylimääräisiä vapaapäiviä loman yhteyteen.
Mikäli olet yleistyöajassa tai ns muodollisessa jaksotyössä, on todellisten lomapäivien lukumäärä vain 3. Siis esimerkiksi ke-pe. Tällöin viikonloppu (tietenkin) tulee vapaaksi automaattisesti.
Eli olen kvtessin alainen ja teen jaksotyötä.
Eli käytännössä minä saisin ma-pe vapaata tuon mukaan ja voisin ottaa ns. vapaa päiviksi la-su eli 18 h vai lasketaanko nuo to-pe tunnit tuntilistaan eli jos olen sunnuntaihin asti pois tulee siitä tunteja 32 tuntia?
Luulen ettei nykyisessä työpaikassa onnistu tuo, että saa ns. ilmaisia vapaa päiviä loman jälkeen. Olen kyllä lukenut toisen työpaikan seinältä, että kun on niin ja niin monta pv lomaa tulee päälle niin ja niin monta vapaata. Nykyisessä paikassa siitä ei olla tietoisia ollenkaan. Kai tämä on työpaikka kohtainen sääntö sitten.
Lomaoikeuspäivä on se päivä, johon olet oikeutettu työssä oltuasi. Lomapäivä on se päivä, minkä olet poissa työstä ja se on merkitty lomaksi.Jaksotyössä 5 päivän loma kuluttaa kolme lomaoikeuspäivää, esim. ma-pe merkitty listassa lomapäiviksi, jolloin kuluu 3 lomaoikeuspäivää ja 2 päivää on vapaapäiviä. Tai toisinpäin: kolme lomaoikeuspäivää oikeuttaa viiden päivän lomaan. Sille viikolle jää 2 työpäivää ja työtunteja 16, jotka voit tehdä muulloin listan aikana, jos listantekijä onnistuu ne vapaiksi järjestämään. Esimiehesi varmasti hallitsee tämän lomabyrokratian, kysyt vain! Meillä on käytössä selkeä taulukko, jossa on lomaoikeuspäivät, lomapäivät ja työpäivät! Jaksotyössä pitää vielä muistaa, että jos loma jakaantuu esim. kahdelle eri viikolle, kumpikin viikko katsotaan erikseen.
En tiiä lukeeko tätä enää kukaa mutta itse pähkäilen samaisen asian kanssa.
kuulosti hyvältä tuo, että jos on kolme lomapäivää niin on oikeutettu viiteen päivään vapaita.
Mites kun mulla on ensi kesäksi 10 lomapäivää niin meneekö tolla samalla kaavalla? Että todellisuudessa vapaapäiviä olisikin paljon enemmän? Vai onko ihan todella tuon kymmenen päivää eli esim maanantaista seuraavan viikon keskiviikkoon..??
Jos sinulla on 10pv vuosilomaa , kertynyttä niit saat tasan kaksiviikkoa vuosilomaa eli 5pv ja la, su on vapaita jne. Täysiviikko kuluttaa Kvtesissä sen 5pv viikko.
Kun taas katkenneessa jaksossa eli jos ripottelet lomaasi se on sinulle epäedullisempi. Kulutat sen 8-tuntia jokapäivästä tai lomastasi.
Koska teet periodityötä, niin lomasi lasketaan katkenneen työjakson mukaan ja se on silloin sinulle epäedullinen tuntimäärän suhteen.
Olen itse ihmetellyt näitä lomaripottelijoita hoitoaloilla. Mikis pitää lomia ripotella päivä-kaksi. Pitäkää kunnon lomat niin jaksatte paremmin ja ei Teiltä mikää karkaa sieltä työstä jos olette kunnon lomilla.
Tai kukaan syö Teidän pallianne tai paikkaanne!