Siis onko tukkirekassa perässä ne jutskat joiden väliin puut tulee ni ne pienet valot siellä ylhäällä pakolliset? Ainakin lumipöperössä näyttää ne valot hyvin,ainut vaan ni ei kaikissa tukkirekoissa ole niitä.
Onko
pakollinen?
3512
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
pakolliset vaikkakin hyvät
Joo.
Äärivalaisin on mahdollisimman ylös ja ulkoreunaan sijoitettu valaisin, jolla pyritään ilmaisemaan ajoneuvon leveys ja koko. Äärivalaisimet saa asentaa autoon, jonka leveys on yli 1,80 m. Leveysvaatimus ei koske ajoneuvoja, joihin on asennettu äärivalot ennen 1.1.1993. Äärivalaisimet ovat pakollisia yli 2,10 m leveissä autoissa, jotka on otettu käyttöön 1.1.1993 tai sen jälkeen.
Joidenkin mielestä mahdollisimman ylhäällä olevat äärivalot ovat normaalien takavalaisimien korkeudella, kun ne ei tukkiautossa säily ehjänä ylempänä???? En ota kantaa moiseen vaan totean ettei niin yksinkertaista asiaa ettei mutkia matkaan tule.