Osoitteen ilmoittaminen

Pian Nyciin

Luin jostain, että New Yorkiin matkustajan täytyy ilmoittaa hotellin osoite jo matkaa varatessa tai viimeistään viikkoa ennen matkaa. Pitääkö tämä edelleen paikkaansa? Minulta ei ole ainakaan missään vaiheessa vielä osoitetta kysytty...

Kiitos jo etukäteen vastauksista!

7

1052

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei mennä

      että se minne menette pitää olla tiedossa ja vierailun syy. Jenkkeihin ei mennä vaan ihan miten vaan. Kumma jos ole nykissä käynnyt kun sitä samaa kysytään lentokoneessa kun ilmoitus tehdään?

    • matkailija-x

      ...periaatteessa...käytännössä parilla viime reissulla ei ole onnistunut netin kautta etukäteen.

      Lufthansan sivuilta ei löytynyt kohtaa, johon olisi voinut ilmoittaa, Finnairin sivuilta löytyymatkustusinfo/matkustusasiakirjat-kohdasta linkki http://www.finnair.fi/ApisPassengerWeb/, mutta ei toiminut, vaikka kokeilin viikon verran päivittäin.

      Lufthansalla tiedot kerättiin Saksan päässä siirryttäessä Schengenalueen ulkopuolellelle menevien lentojen lähtöalueelle.

      Toisella reissulla Finnairilla ottivat tiedot check in-tiskillä Helsingissä, muillakin oli näköjään ollut ennakkoilmoitusongelmia, kun keräsivät muiltakin matkustajilta osoitetietoja.

    • ilmoittamisesta

      Itsekin olen pian menossa nyciin ja olen ilmoittanut kaikki tiedot paikkaan josta varasin lentoliput. Mutta tietääkseni jos niitä ei ilmoita niin kyllä ne kysytään lentokoneessa viimeistään.

    • ...vimeistään koneessa, kun täytät maahantulokaavaketta. Viimeisillä kerroilla se on kysytty jo lähtöselvityksessä lentokentällä. Silti se täytyy täyttää myös siihen kaavakkeeseen. Ilmeisesti nämäkin määräykset ovat kiristymässä ja nämä tiedot pitää ilmoittaa jo etukäteen.
      Itse laitoin kerran osoitteeksi "some motel", kun mitään varausta ei ollut, koska jatkoimme matkaa kentältä vuokra-autolla ja otimme majoituksen vasta matkalta. Tämä ei tietenkään kelvannut ja jouduin "Help Deskille", missä virkailija antoi minulle jonkun hotellin osoitteen. Kun kysyin, täytyykö minun mennä sinne, niin ei se kiinnostanut heitä, mutta hänen antamansa osoite kelpaisi seuraavalle virkamiehelle. Jonkinlaista pompottamistahan se oli, mutta maassa maan tavalla eikä pienistä kannata hermostua.

      • Olen itse juuri nyt jenkeissä käymässä. Lähtöselvityksessä kysyivät nyt sitä osoitetta, kolme vuotta sitten eivät kysyneet kuin vasta lentokoneessa. Laitoin lentokoneessa tällä kokeiluksi eri osoitteen kuin minkä annoin kotopuolessa. Mitään ongelmia ei ole vielä tullut, joten se lienee aiivan sama mitä sinne laittaa, kunhan sellainen osoite on olemassa. Tietty jos jotain käy, tai jostain syystä usan poliisi haluaa ottaa suhun yhteyttä niin noista osoitteista varmaan lähdetään liikkeelle. Aikaisemmilla kerroilla ne on vielä jenkkien puolella passikontrollissa kysynyt, että kuka asuu tässä osoitteessa.


    • Se, mitä luit viimeaikoina lehdestä, liittyy siihen, että etukäteen pitäisi ilmoittaa tulostaan, oliskohan ollut usan suurlähetystöön. Tämä tulee pakolliseksi vasta ensi vuonna. Tämän vuoden elokuusta lähtien sen on vapaaehtoisesti voinut tehdä, joten jonkinlaisessa siirtymävaiheessa ollaan. Jos oikein ymmärsin, silloin ei tarvitsisi lentokoneessa täytellä niitä lappuja.

    • Pian Nyciin

      Kiitos paljon kaikille vastauksista! Nyt on sitten osoite ilmoitettu lentoyhtiöön ja ensi viikolla olisi lähtö! :) :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5237
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3392
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      91
      3224
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      40
      2926
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1847
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1580
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      127
      1555
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1436
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      130
      1234
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1149
    Aihe