Osoitteen ilmoittaminen

Pian Nyciin

Luin jostain, että New Yorkiin matkustajan täytyy ilmoittaa hotellin osoite jo matkaa varatessa tai viimeistään viikkoa ennen matkaa. Pitääkö tämä edelleen paikkaansa? Minulta ei ole ainakaan missään vaiheessa vielä osoitetta kysytty...

Kiitos jo etukäteen vastauksista!

7

1060

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei mennä

      että se minne menette pitää olla tiedossa ja vierailun syy. Jenkkeihin ei mennä vaan ihan miten vaan. Kumma jos ole nykissä käynnyt kun sitä samaa kysytään lentokoneessa kun ilmoitus tehdään?

    • matkailija-x

      ...periaatteessa...käytännössä parilla viime reissulla ei ole onnistunut netin kautta etukäteen.

      Lufthansan sivuilta ei löytynyt kohtaa, johon olisi voinut ilmoittaa, Finnairin sivuilta löytyymatkustusinfo/matkustusasiakirjat-kohdasta linkki http://www.finnair.fi/ApisPassengerWeb/, mutta ei toiminut, vaikka kokeilin viikon verran päivittäin.

      Lufthansalla tiedot kerättiin Saksan päässä siirryttäessä Schengenalueen ulkopuolellelle menevien lentojen lähtöalueelle.

      Toisella reissulla Finnairilla ottivat tiedot check in-tiskillä Helsingissä, muillakin oli näköjään ollut ennakkoilmoitusongelmia, kun keräsivät muiltakin matkustajilta osoitetietoja.

    • ilmoittamisesta

      Itsekin olen pian menossa nyciin ja olen ilmoittanut kaikki tiedot paikkaan josta varasin lentoliput. Mutta tietääkseni jos niitä ei ilmoita niin kyllä ne kysytään lentokoneessa viimeistään.

    • ...vimeistään koneessa, kun täytät maahantulokaavaketta. Viimeisillä kerroilla se on kysytty jo lähtöselvityksessä lentokentällä. Silti se täytyy täyttää myös siihen kaavakkeeseen. Ilmeisesti nämäkin määräykset ovat kiristymässä ja nämä tiedot pitää ilmoittaa jo etukäteen.
      Itse laitoin kerran osoitteeksi "some motel", kun mitään varausta ei ollut, koska jatkoimme matkaa kentältä vuokra-autolla ja otimme majoituksen vasta matkalta. Tämä ei tietenkään kelvannut ja jouduin "Help Deskille", missä virkailija antoi minulle jonkun hotellin osoitteen. Kun kysyin, täytyykö minun mennä sinne, niin ei se kiinnostanut heitä, mutta hänen antamansa osoite kelpaisi seuraavalle virkamiehelle. Jonkinlaista pompottamistahan se oli, mutta maassa maan tavalla eikä pienistä kannata hermostua.

      • Olen itse juuri nyt jenkeissä käymässä. Lähtöselvityksessä kysyivät nyt sitä osoitetta, kolme vuotta sitten eivät kysyneet kuin vasta lentokoneessa. Laitoin lentokoneessa tällä kokeiluksi eri osoitteen kuin minkä annoin kotopuolessa. Mitään ongelmia ei ole vielä tullut, joten se lienee aiivan sama mitä sinne laittaa, kunhan sellainen osoite on olemassa. Tietty jos jotain käy, tai jostain syystä usan poliisi haluaa ottaa suhun yhteyttä niin noista osoitteista varmaan lähdetään liikkeelle. Aikaisemmilla kerroilla ne on vielä jenkkien puolella passikontrollissa kysynyt, että kuka asuu tässä osoitteessa.


    • Se, mitä luit viimeaikoina lehdestä, liittyy siihen, että etukäteen pitäisi ilmoittaa tulostaan, oliskohan ollut usan suurlähetystöön. Tämä tulee pakolliseksi vasta ensi vuonna. Tämän vuoden elokuusta lähtien sen on vapaaehtoisesti voinut tehdä, joten jonkinlaisessa siirtymävaiheessa ollaan. Jos oikein ymmärsin, silloin ei tarvitsisi lentokoneessa täytellä niitä lappuja.

    • Pian Nyciin

      Kiitos paljon kaikille vastauksista! Nyt on sitten osoite ilmoitettu lentoyhtiöön ja ensi viikolla olisi lähtö! :) :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      111
      4669
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      173
      4415
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      95
      1789
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1671
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1433
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1129
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      356
      1127
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      61
      1010
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      67
      989
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      958
    Aihe