Moi! oon aatellu ottaa mun kahelle poika gebrulleni kaveriksi naaraan. ja teetän niille poikasia ja otan ekasta poikueesta toisen naaraan naaraan kaveriksi. mun gebrut on jo yli puolivuotta vanhoja niin hyväksyyköne naaraan jos hankin? :o
vastauksii!!!????
vastauksii!!!????
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei kannata hankkia naarasta. Pentuja voi tulla jopa kymmenen, ja sinulla täytyy olla niille valmiiksi koti. Pojalle täytyy myös olla oma terra, sillä muuten gerbut tekevät jatkuvasti poikasia. Parempi että hankit eläinkaupasta joko kolmannen pojan tai pari tyttöä omaan terraan.
Älä missään tapauksessa hanki naarasta
Ei kannata, tiedän että gerbiilinpoikaset ovat söpöjä, mutta mielellään kannattaisi jättää tämä pentuilu kasvattajille.
Ja vaikka hommaisitkin naaraan, arvelisin että jättäisit sen heti asumaan poikien kanssa, josta voi syntyä tappelu jos vain törkkäät gerbun terraan.
Gerbiili tulee heti seuraavasta kiimasta tiineeksi poikasten teon jälkeen, jos et ole erottanut gerbiileitä, jota oletan ettet olisi tehnyt. Tulisi sinulla nyt toinenkin poikue.
Gerbiilit boibat myös n. 3 viikon iässä sairastua "naksutautiin" tämä ei ole oikeastaan tauti vaan oire. Poikasten hengitystieinfektio, poikaset usein menehtyvät tähän, tai jäävät pieni kasvuisiksi.