IP-osoitteen selvitys?

Tämmöinen ongelma: Minulla on paikassa x tietokone, jota pystyn hallitsemaan etäkäyttöohjelmalla ADL-liittymän avulla. Voin myös kytkeä koneen käyttämän pistorasian jännitteettömäksi sähköpääkeskuksesta (ns. alykeskus, jossa on gprs-kännykkä pistorasioiden ohjausta varten).

Kun sammutan tietokoneen ja jännitteet pois huoneesta, ja esim. viikon kuluttua kytken sähköt päälle tietokoneeseen (biosista asetus siten, että kone käynnistyy, kun pistorasiaan tulee jännite), niin kuinka saan koneen uuden IP-osoitteen selville? ADSL-liittymässä kun ei ole kiinteä IP:tä.

4

1086

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juzux
    • Binbin-daze
      • Latasin XP:lle Gateway:n IP-monitor-softan, mutta ohjelma (ja ilmeisesti muutkin vastaavat softat) taitaa vaatia ADSL-palveluntarjoajan sähköpostiosoitteiden käyttöönoton. Gatewayn softan help-tiedostossakin sähköpostiosoite on reteesti [email protected], mutta foorumilla todetaan että gmailinkaan osoitteet eivät toimi.

        Kyllä tuo DynDNS vaikuttaa järkevämmälle, mutta mihin tuon ohjelman toiminta perustuu? Pitääkö DynDNS ip-osoitteeni "käytösä", jotta osoite ei mene jakoon?


      • juhakorkeapudas
        keletana kirjoitti:

        Latasin XP:lle Gateway:n IP-monitor-softan, mutta ohjelma (ja ilmeisesti muutkin vastaavat softat) taitaa vaatia ADSL-palveluntarjoajan sähköpostiosoitteiden käyttöönoton. Gatewayn softan help-tiedostossakin sähköpostiosoite on reteesti [email protected], mutta foorumilla todetaan että gmailinkaan osoitteet eivät toimi.

        Kyllä tuo DynDNS vaikuttaa järkevämmälle, mutta mihin tuon ohjelman toiminta perustuu? Pitääkö DynDNS ip-osoitteeni "käytösä", jotta osoite ei mene jakoon?

        DynDNS palvelun toiminta perustuu siihen, että koneessasi oleva ohjelma lähettää palveluun tiedon aina kun koneen ip-osoite vaihtuu. Kun otat yhteyttä koneeseesi (esim. omakone.dyndns.org), dns-palvelu (http://fi.wikipedia.org/wiki/DNS) osaa ohjata yhteyden oikealle koneelle.

        Joissakin adsl-reitittimissä on valmiina toiminto näitä dynaamisia ip-palveluja varten, jolloin erillisen ohjelman käyttöä ei tarvita ja osoitteen päivitys toimii vaikkei tietokone ole päällä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      280
      1694
    2. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      41
      1631
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      23
      1518
    4. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1316
    5. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      7
      1228
    6. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1067
    7. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      86
      960
    8. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      66
      925
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      911
    10. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      32
      910
    Aihe