Sukellus Kuubassa

Kirsi O.

Hei!

Onko kellään kokemusta sukeltamisesta Kuubassa? Millaiset ovat mahdollisuudet? Onko sukellusretket ainoastaan paikallisten järjestämiä vai onko myös suomenkielisiä retkiä?

Olemme harkinneet Aurinkomatkojen reissua Guardalavacaan.

Kiitos kommenteista!

3

1487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zede

      Sukeltamassa ollaan käyty Santiago De Cuban lähellä hotelli Sierra Marissa. Kouluttajat paikallisia ja kieli englanti. Suomalaisten järjestelyistä ei minulla ole tietoa.

      Näkymät hienot ja aloittelijoillekin onnistui introsukellus. Eli ensiksi harjoiteltiin hotellin altaassa ja sitten mentiin veteen.

    • Matkoilla opittua

      Varmaankin niillä jotka ovat käyneet karibialla sukeltelemassa on jonkinlaista kokemusta sukeltamisesta myös Kuubassa? Mielestäni suuremmoiset mahdollisuudet sukeltamiseen löytyy Holginin kaupungista pienen ajomatkan päässä olevan Santa Lucian rantalomakohteessa.

      Ohessa linkki josta kerrotaan tarkemmin: http://www.moon.com/planner/cuba/mustsees/cda_scuba_diving.html
      Paikka maailmanlistan kärkipäässä upeiden koraaliriuttasukellus mahdollisuuksien kera ja siellä käy vuosittain todella paljon alan aktiiviharrastajia.

      Sukellusretkiä tehdään myös Havannasta käsin ja useilla matkatoimistoilla on jokin yhteistyökumppani jotka tekevät tuollaisia sukellusretkiä asiakkaiden toiveiden mukaisesti. En usko, että kenelläkään olisi kokopäivätoimisesti suomenkielistä opasta juuri sukellusretkillä mukana? Muutoin kylläkin.

      Kannattaa lukea Havannaan tai muualle kuubaa suuntautuvien matkojen lähtöä http://www.jscigars.ee/index.php/havanna-info sekä Havanna Pocket Guide http://www.jscigars.ee/index.php/havanna-top-guide ennen kuin itse astut lentokoneeseen!

      Matkojen aikana voit osallistua lisämaksusta retkille joilla tutustutaan Kuuban matkailijoille tarjoamaan parhaaseen antiin. Retkillä on mahdollisuus kokea aitoa Kuubaa Havannan ulkopuolella kuin pääkaupungin parhaisiin kabaree-esityksiin ja vilkkaaseen yöelämään eikä mainitsematta kannata jättää aktiivisen lomailijan tarpeet tyydyttäviä golf, sukellus ja syvänmeren kalastusmahdollisuuksia.

      Mielenkiintoisia elämysmatkoja on tiedossa jos tiedät mitä matkaltasi haluat ja mistä niitä voit hankkia.

      Terv, Matkoilla opittua

    • euqueria

      http://homestay-cuba.tripod.com/

      Casa Luna is located in the center Santiago tourist and business area with Plaza Dolores only three blocks away and Park Cespedes only a little farther. This is the perfect location for new arrivals and easily accessible to all the major attractions of the city.

      No. of bedrooms: 2
      No. of sleepers: 4/6
      Price 25 CUC per night/per room Breakfast.
      Meals service and laundry are available

      [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      68
      2590
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      62
      2552
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1752
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1577
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1490
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1430
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1352
    8. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1213
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1157
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      25
      1076
    Aihe