Sukellus Kuubassa

Kirsi O.

Hei!

Onko kellään kokemusta sukeltamisesta Kuubassa? Millaiset ovat mahdollisuudet? Onko sukellusretket ainoastaan paikallisten järjestämiä vai onko myös suomenkielisiä retkiä?

Olemme harkinneet Aurinkomatkojen reissua Guardalavacaan.

Kiitos kommenteista!

3

1513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zede

      Sukeltamassa ollaan käyty Santiago De Cuban lähellä hotelli Sierra Marissa. Kouluttajat paikallisia ja kieli englanti. Suomalaisten järjestelyistä ei minulla ole tietoa.

      Näkymät hienot ja aloittelijoillekin onnistui introsukellus. Eli ensiksi harjoiteltiin hotellin altaassa ja sitten mentiin veteen.

    • Matkoilla opittua

      Varmaankin niillä jotka ovat käyneet karibialla sukeltelemassa on jonkinlaista kokemusta sukeltamisesta myös Kuubassa? Mielestäni suuremmoiset mahdollisuudet sukeltamiseen löytyy Holginin kaupungista pienen ajomatkan päässä olevan Santa Lucian rantalomakohteessa.

      Ohessa linkki josta kerrotaan tarkemmin: http://www.moon.com/planner/cuba/mustsees/cda_scuba_diving.html
      Paikka maailmanlistan kärkipäässä upeiden koraaliriuttasukellus mahdollisuuksien kera ja siellä käy vuosittain todella paljon alan aktiiviharrastajia.

      Sukellusretkiä tehdään myös Havannasta käsin ja useilla matkatoimistoilla on jokin yhteistyökumppani jotka tekevät tuollaisia sukellusretkiä asiakkaiden toiveiden mukaisesti. En usko, että kenelläkään olisi kokopäivätoimisesti suomenkielistä opasta juuri sukellusretkillä mukana? Muutoin kylläkin.

      Kannattaa lukea Havannaan tai muualle kuubaa suuntautuvien matkojen lähtöä http://www.jscigars.ee/index.php/havanna-info sekä Havanna Pocket Guide http://www.jscigars.ee/index.php/havanna-top-guide ennen kuin itse astut lentokoneeseen!

      Matkojen aikana voit osallistua lisämaksusta retkille joilla tutustutaan Kuuban matkailijoille tarjoamaan parhaaseen antiin. Retkillä on mahdollisuus kokea aitoa Kuubaa Havannan ulkopuolella kuin pääkaupungin parhaisiin kabaree-esityksiin ja vilkkaaseen yöelämään eikä mainitsematta kannata jättää aktiivisen lomailijan tarpeet tyydyttäviä golf, sukellus ja syvänmeren kalastusmahdollisuuksia.

      Mielenkiintoisia elämysmatkoja on tiedossa jos tiedät mitä matkaltasi haluat ja mistä niitä voit hankkia.

      Terv, Matkoilla opittua

    • euqueria

      http://homestay-cuba.tripod.com/

      Casa Luna is located in the center Santiago tourist and business area with Plaza Dolores only three blocks away and Park Cespedes only a little farther. This is the perfect location for new arrivals and easily accessible to all the major attractions of the city.

      No. of bedrooms: 2
      No. of sleepers: 4/6
      Price 25 CUC per night/per room Breakfast.
      Meals service and laundry are available

      [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      26
      5117
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      64
      3035
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      12
      2920
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2831
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      18
      1607
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      86
      1580
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1536
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      411
      1236
    9. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1120
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      220
      1005
    Aihe