Haukotus voi tarttua myös koiraan
6.8.2008 7:11
Ihmisten haukotukset voivat tarttua myös koiriin, sanovat brittitutkijat.
Haukottelu on yleistä eläinkunnassa, mutta haukotuksen tarttuminen on aiemmin osoitettu vain ihmisillä ja simpansseilla. Toisen yksilön haukottelun näkeminen laukaisee haukotuksen.
Tutkijoiden mukaan uusi havainto viittaa siihen, että koirilla on alkeellinen kyky empatiaan.
Tutkimukseen osallistui 29 koiraa, joista 21 haukotteli nähtyään ihmisen tekevän niin.
Lontoon Birkbeck Collegen tutkijat kirjoittavat Biology Letters -aikakauslehdessä, että tällainen käytös osoittaa koirien pystyvän lukemaan ihmisten sosiaalisia merkkejä. Ilmiö saattaa liittyä myös koirien empatiakykyyn.
STT-REUTERS
Tuollaisen uutisen löysin. Ihmettelen nyt vaan sitä, ettei ne tutkijat ole vaivautuneet tutkimaan koiraa tarkemmin. Tuohan on ihan selvä rauhoittava signaali, jota koira käyttää ja nyt sitten koitetaan kääntää sekin ihmisen keksinnöksi. Eli kun ihminen haukottelee, tekee koira samoin vain siksi, että haluaa kertoa ihmiselle, ettei mitään hermostumisen aihetta ole.
Koiran haukottelu
4
502
Vastaukset
- tutkittu...
...että haukottelu "tarttuu" myös ihmisestä
toiseen, etenkin jos on jossain tylsässä tilanteessa. Kyllä minäkin nyt olen samaa mieltä kanssasi,ja rohkenen kyseenalaistaa tuon tutkimuksen.
Eli koirien haukotus ei niinkään ole sitä mitä ihmisten.Jos se "tarttuu" koiraan ihmisestä,niin minun mielestäni se kyllä on nimenomaan koira vastaa ihmisen koiramaiseen signaaliin myös rauhoittelemalla.Joko se on ehkä hämillään,miksi ihminen tekee sen (varsinkin,jos se tapahtuu koiran mielestä epäloogisessa tilanteessa),ja alkaa rauhoittelemaan.Tai jos koira nyt kumminkin ymmärtäisi ihmisen "koiramaiset" eleet,niin ehkä vastaa myös siihen samoin rauhoittamalla.
Koiran ja ihmisen lajikäyttäytyminen kun ymmärtääkseni nyt ei oikein ylipäätään ole verrattavissa.
Haukotuksen tarttuminen ihmisestä toiseen on hauska juttu,ja olisikin mukava tietää,mihin se sitten oikein perustuu.Kerran testasin seuraavaa: Kirjoitin viestin, jossa luki muutaman kerran sana HAUKOTUS, ja lähetin sen kymmenelle kaverilleni. Pyysin niitä kaikkia, jotka haukottelivat viestiä lukiessaan, lähettämään vastauksen vistiini. 8/10 haukotteli pelkästään lukiessaan sanaa HAUKOTUS.
Eli helposti tarttuu HAUKOTUS. :o
- Pikku-Hukka
Ihmisen haukottelun tarttuminen toiseen ihmiseen onkin jäänne jostain kivisodan ajalta ja ihminenkin haukottelee rahoittaakseen toista ihmistä, kuten eläimet, emme vain tiedosta sitä itse ja luulemme sen vaan tarttuvan. Onkohan asiaa ajateltu tuolta kantilta :).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv252416- 1132031
- 1131657
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?421523Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91457Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901065Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016120996Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87955Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35947Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15939