Con Dao saari?

wwwwwwwwwwwwwwwww

Onko kukaan käynyt? kiinnostaisi hieman tietää, suunnitelmissa mennä käymään kyseisellä saarella.

3

1294

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myös..

      olen menossa sinne ;-) Aika hiljaiselta paikalta vaikuttaa ja edullinen majoitus voi kiven alla. Täytyy selvitellä asiaa kun pääsen Saigoniin. Laitan lisäinfoa myöhemmin.

    • ***

      Itse palasin juuri Aasian-matkalta ja yksi kohteista oli juuri Con Dao (Vietnamissa tunnetaan paremmin nimellä Con Son). Saari on todella pieni ja nähtävää ei ole juurikaan muuta, kuin vankilat (tiger caget). Palveluja turisteille ei ole (eli ei yöelämää, rantapalveluja, länsimaisia ravintoloita jne), hyvä puoli on siis se, ettei turistejakaan ole. Patikoijille oiva kohde ja saaren luonto onkin todella hieno. Joulukuusta maaliskuuhun en suosittele saarelle menemistä, sillä tuulet ovat niin kovia, ettei lähisaarille kulje veneitä ja sateisia pilvisiä päiviä on paljon. Tekemiset on siis aika vähissä. Joulukuussa ollessamme, jokainen niistä kolmesta turistiporukasta, joihin törmäsimme oli aikaistanut lentonsa, kuten mekin teimme. Muuna aikana saarella on kuulema hienot ilmat ja kyllähän siellä hienoja rantojakin oli (autioita sellaisia, ilman rantatuoleja, kauppiaita tai baareja). Mikäli et kaipaa yökerhoja ja muuta turistihömppää, on saari näkemisen arvoinen. Englanninkielen taitoisia ei juurikaan saarelta löydy, joka sekin kannattaa huomioida. Omasta mielestäni mukavampi saari on Phu Quoc, joka ei ainakaan vuosi sitten ollut turistien kansoittama, vaan enemmänkin vielä paikallista meininkiä.

      • matkailijat

        Ollaan suuniteltu perheen kanssa matkaa vietnamiin ja tarkoitus olisi myös käydä con daolla. Kiinnostaisikin tietää onko saarella supermarkettia/kauppaa, josta saisi ostettua vaippoja ja vauvanruokaa, vai kannattaako viedä mukana?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1662
    2. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      444
      1186
    3. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      86
      1120
    4. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      68
      1025
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      186
      1003
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      887
    7. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      33
      695
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      65
      665
    9. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      652
    10. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      172
      651
    Aihe