Con Dao saari?

wwwwwwwwwwwwwwwww

Onko kukaan käynyt? kiinnostaisi hieman tietää, suunnitelmissa mennä käymään kyseisellä saarella.

3

1299

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myös..

      olen menossa sinne ;-) Aika hiljaiselta paikalta vaikuttaa ja edullinen majoitus voi kiven alla. Täytyy selvitellä asiaa kun pääsen Saigoniin. Laitan lisäinfoa myöhemmin.

    • ***

      Itse palasin juuri Aasian-matkalta ja yksi kohteista oli juuri Con Dao (Vietnamissa tunnetaan paremmin nimellä Con Son). Saari on todella pieni ja nähtävää ei ole juurikaan muuta, kuin vankilat (tiger caget). Palveluja turisteille ei ole (eli ei yöelämää, rantapalveluja, länsimaisia ravintoloita jne), hyvä puoli on siis se, ettei turistejakaan ole. Patikoijille oiva kohde ja saaren luonto onkin todella hieno. Joulukuusta maaliskuuhun en suosittele saarelle menemistä, sillä tuulet ovat niin kovia, ettei lähisaarille kulje veneitä ja sateisia pilvisiä päiviä on paljon. Tekemiset on siis aika vähissä. Joulukuussa ollessamme, jokainen niistä kolmesta turistiporukasta, joihin törmäsimme oli aikaistanut lentonsa, kuten mekin teimme. Muuna aikana saarella on kuulema hienot ilmat ja kyllähän siellä hienoja rantojakin oli (autioita sellaisia, ilman rantatuoleja, kauppiaita tai baareja). Mikäli et kaipaa yökerhoja ja muuta turistihömppää, on saari näkemisen arvoinen. Englanninkielen taitoisia ei juurikaan saarelta löydy, joka sekin kannattaa huomioida. Omasta mielestäni mukavampi saari on Phu Quoc, joka ei ainakaan vuosi sitten ollut turistien kansoittama, vaan enemmänkin vielä paikallista meininkiä.

      • matkailijat

        Ollaan suuniteltu perheen kanssa matkaa vietnamiin ja tarkoitus olisi myös käydä con daolla. Kiinnostaisikin tietää onko saarella supermarkettia/kauppaa, josta saisi ostettua vaippoja ja vauvanruokaa, vai kannattaako viedä mukana?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      8
      1000
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      946
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      929
    4. 52
      866
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      792
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      42
      756
    7. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      701
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      144
      682
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      55
      625
    10. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      566
    11. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      551
    12. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      514
    13. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      511
    14. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      487
    15. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      456
    16. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      48
      439
    17. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      32
      430
    18. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      423
    19. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      24
      420
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      246
      408
    Aihe