Lapsuuteni lempikirja kateissa

MiguZ

Etsin lapsuuteni lempikirjaa, jonka nimi on tiettävästi:

Pim, Pam, Pom ja Iso Jättiläinen

Tämä kirja oli kuulema lempikirjani n. 2-vuotiaasta eteenpäin. Aikojen saatossa kirja on kadonnut/tuhoutunut tai molempia. Nyt olen lähes kolmekymppinen ja minulla on oma lapsi, joka on kohta 2-vuotias. Haluaisinkin löytää tuon kyseisen kirjan. Olen sitä etsinyt eri kirjastoista ja netistä, mutten ole onnistunut löytämään. Mietinkin nyt, onko kirjan nimi edes oikein. Sen on äitini aikoinaan kirjoittanut vauvakirjaani, joten voihan olla, että kirjan nimi on joku muu. Tai sitten kyseessä on erittäin harvinainen kirja. Olen siis syntynyt 1979, joten kirjan ilmestyminen on täytynyt tapahtua niihin aikoihin, mahdollisesti jo kauankin ennen tuota vuotta.

Kirjassa seikkailee siis iso jättiläinen ja nuo tontut. Jättiläinen taisi varastaa tontuilta halkoja ja syödä rusinasoppaa. :) Mikäli muistini ei valehtele paljoa.

Olisin kiitollinen kaikesta tiedosta, jonka saan. Pienikin vinkki kirjan löytämiseksi otetaan vastaan. Ja jos jollain sattuu olemaan, voisin jopa ostaakin. Vai saako tähän laittaa tuollaista "ostoilmoitusta"? En ole aiemmin käyttänyt näitä palveluja, joten pahoittelen, jos tuo kuuluisi johonkin muualle.

Kiitos kaikille auttavaisille jo etukäteen.

2

615

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tätä

      kannattaa kysyä täältä: http://www.kirjastot.fi/fi-fi/tietopalvelu/. Joku lastenkirjastoihminen saattaa hyvinkin muistaa.

      Jos lastenkirjoissa seikkailevat jättiläiset kiinnostavat, lue Roald Dahlin Iso kiltti jätti. :)

    • duski

      Suomen kansallisbibliografiasta (fennica.linneanet.fi) löytyy sellainen kuin Pim, Pam ja Pom ja ilkeä jättiläinen (vuodelta -78). Tekijänä on Els Stam ja sarjassa näkyy olevan kolme muutakin osaa. Kyseinen kirja on ainakin Kansalliskirjastosta ja Jyväskylän yliopiston kirjastossa, mutta sitä ei saa niistä kotilainaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      349
      1332
    2. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      64
      783
    3. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      773
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      745
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      704
    6. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      661
    7. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      62
      647
    8. 47
      644
    9. 57
      638
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      48
      598
    Aihe