Seisokki aika

suunnittelusta kii

se että koneet seisoo on ylensä kiinni työnjohdon huonosta suunnitelusta.. eli firmojen operatiivisesä korjuusuunnittelussa mättää. Ne ei oo pystyneet sovittamaan korjuumäärät ja kalustomäärä. Eteläsuomessakin pystyy hakkaamaan ympäri vuoden vaikka ei olisi lainkaan talvea. vaatii vaan vähän soveltamista. Se pullonkaula on enemmän kaukokuljetuksessa eli huonokuntoiset metsätiet.

1

590

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raus

      Nii... Suunnittelustako lie sitten kiinni, vai mistä, 14:s viikko menossa seisakissa tänä vuonna, että se niistä Brunilan ja kumppaneiden höpötyksistä puupulasta ja kalustotarpeista. Vai olisko sitten kuitenkin jotain yhteyttä seisakin pituuteen sillä, etten millään viitsi tehdä puunkorjuuta yhtiöille talkoilla, niinkuin tekee 95 % tästä konekiimaisten porukasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      883
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      738
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      613
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      603
    5. 36
      597
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      591
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      585
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      557
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      36
      483
    Aihe