kuvien palautus

Tiedän että tätä on kysytty useasti. Mutta mikä on helpoin tapa palauttaa kuvat muistikortilta jos ne on sieltä vahigossa poistanut? Jossakin digikuva lehden sivulla tai digicamera sivuilla oli joskus joku ohjelma jolla voisi palauttaa. Tietääkö joku linkkiä siihen?
4915
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

riippuu kamerasta voiko ne palauttaa.
Osa kameroista vaan merkkaa kortin tyhjäksi, jättäen datan kortille.

Osa taas tuhoaa oikeasti kuvat.


Rescue pro on ainakin ollut joskus omassa käytössä.
En tiedä saako netistä.
Mutta luulisi että löytyy moniakin vaihtoehtoja kun vähän googlettaa jollain data recovery tai vastaavalla hakuasanalla

Äänestä
  • Kiitos. Tuo on juuri se mitä tarkoitin. Arvasin, että kyllä joku tuon tietää. Kyllä minä sitä tuoltakin etsin, mutta haku sanat ei osunut ihan oikeaan enkä löytänyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mike4 kirjoitti:

Tiedän että tätä on kysytty useasti. Mutta mikä on helpoin tapa palauttaa kuvat muistikortilta jos ne on sieltä vahigossa poistanut? Jossakin digikuva lehden sivulla tai digicamera sivuilla oli joskus joku ohjelma jolla voisi palauttaa. Tietääkö joku linkkiä siihen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu