Olen hankkimassa ensimmäistä koiraani ja kysyisin täältä neuvoa, mikä rotu sopisi parhaiten. Koiran pitäisi olla kooltaan pieni. Ei saisi olla herkkähaukkuinen, koska tulisi asumaan kerrostalossa. Luonteeltaan koira saisi olla ns. sohvakoira, eli tykkäisi olla sylissä siliteltävänä ja maata sohvalla. Tottakai myös lenkkely kuuluisi koiran päivään, mutta en haluaisi erityisen aktiivista rotua. Mikä siis olisikaan sellainen pieni ja suloinen sohvatyyny?
Mikä rotu?????
15
2676
Vastaukset
- kiinanharjakoira puuterihuisku
Halusin ja tällaisen "laiskan" koiran ja löysin vuosien etsimisen jälkeen oman pumpulini. Eli mulla on kiinanharjakoira "puuteri". Näitä koiria on karvasia eli puuterihuiskuja sekä karvattomia joilla on päässä, hännässä ja jaloissa karvaa. Molemmat ovat aivan ihania ja olenkin täydellisenä kissaihmisenä menettänyt sydämmeni tälle rodulle! Otin koirani 2vuotiaana koska en halunnut pentuvaihetta. Tämä koira ei juuri koskaan hauku, rakastaa sohvalla makaamista ja nukkuu aina tiiviisti vieressäni sängyllä ja on erittäin kiintynyt minuun, käyn päivittäin kyllä vähintään 2krt lenkillä ja on aina innoissaan ja jaksaa tehdä pitkänkin lenkin mutta jos on lyhyt lenkki niin sekin riittää.
- kyselevä
Muuten rotu olisi juuri sopiva, mutta koiran ulkonäkö ei oikein omaa silmääni miellytä. Toki on suloinen koira, mutta itselleni etsin enemmän pörröistä palleroa :)
- __..:::
kyselevä kirjoitti:
Muuten rotu olisi juuri sopiva, mutta koiran ulkonäkö ei oikein omaa silmääni miellytä. Toki on suloinen koira, mutta itselleni etsin enemmän pörröistä palleroa :)
ja ikää on?
- kyselevä
__..::: kirjoitti:
ja ikää on?
Ja miksihän haluaisit ikäni tietää?
- ??????????
__..::: kirjoitti:
ja ikää on?
Meinaatko tuota koiran ulkonäköjuttua? Ite oon kolmekymmentä, ja kyllä mulle ainakin koiran ulkonäkö merkkaa. Itse en mitään karvapörriäistä kylläkään ottaisi vaan mulle pitää olla lyhyt karvainen, lihaksikas koira.
- sanattomaksi
kyselevä kirjoitti:
Muuten rotu olisi juuri sopiva, mutta koiran ulkonäkö ei oikein omaa silmääni miellytä. Toki on suloinen koira, mutta itselleni etsin enemmän pörröistä palleroa :)
Hei onko olemassa kiinalaista pörröisempää koirarotua??
Voihan siihen toki laittaa vielä peruukin päälle jos karvamäärä ei riitä.
- on täydellinen
Ei juuri hauku (meillä haukahtaa kerran jos kuulee meteliä rappukäytävästä)
On ystävällinen mutta itsepäinen.
Tykkää rapsuttelusta, viihtyy sylissä. - Ellanah.
Kuvailit melkeinmpä täydellisesti coton de tulearia ;D Tosin cottonit tykkäävät olla myös pihalla.
- anelma
bison frise on aivan mahtava,tykkää olla sylissä,mutta on valmis myös lenkkeilemään.
- Nainen 22v
Minä ehdottaisin Japanese Chiniä, rotu ei ole haukkuherkkä (itsekkin asun kerrostalossa) ja ei vaadi pitkää lenkkiä ja turkkikin on helppohoitoinen. Kiva seurakoira.
- Maltankoira
Maltankoira. Se on seurallinen ja rauhallinen kääpiökoira. Ei ole herkkähaukkuinen, joten sopii mainiosti kerrostaloon. Tykkää olla sylissä. Maltankoira ei tarvitse paljoa liikuntaa, lyhyetkin lenkit riittävät sille. Kylmällä säällä ulkoillessa se tarvitsee takin päälle.
Turkki kammataan päivittäin ja pestään kerran viikossa. Jos ei halua käydä näyttelyissä, voi turkin leikata lyhyemmäksi, jolloin se on helppohoitoisempi. Maltankoira on terve ja pitkäikäinen rotu. Sillä ei ole perinnöllisiä sairauksia. Maltankoira on Suomessa melko harvinainen, mutta muualla maailmassa se on hyvin suosittu rotu. - Germana
Chihuahua. Chihuja on kahta eri muunnosta; lyhytkarvainen ja pitkäkarvainen. Lyhytkarvainen on alkuperäinen chihuahua. Pitkäkarvainen kehitettiin myöhemmin risteyttämällä lyhytkarvainen chihuahua ja papillon.
Chihuahua ei tarvitse pitkiä lenkkejä, mutta kaipaa silti säännöllistä liikuntaa. Kylmällä säällä ulkoillessa se tarvitsee vaatteet päälle. Chihuahua on terve ja pitkäikäinen rotu. 15-vuotias chihuahua ei ole ollenkaan harvinainen näky. - Anonyymi
Cavalier kingcharlesinspanieli. Se on Isosta-Britanniasta kotoisin oleva kääpiökoira. Pienen kokonsa ja hiljaisuutensa ansiosta se soveltuu erinomaisesti kerrostalon asukkaaksi. Kotioloissa cavalierit ovat rauhallisia ja mukavuudenhaluisia.
Cavalier ei tarvitse paljon liikuntaa. Sallittuja värejä on neljä. Blenheim eli punavalkoinen, tricolour eli mustavalkoinen punaruskein merkein, ruby eli lämpimän punainen sekä black & tan eli musta punaisin merkein. Yleisin väri on blenheim.
Turkki on helppohoitoisempi kuin voisi päältä päin katsoen luulla. Sille riittää harjaus kerran viikossa. Pesu kerran kuukaudessa sekä näyttelyä edeltävänä iltana.
Cavalier lihoo helposti, joten painoa täytyy pitää tarkasti silmällä. Lihava cavalier on altis sydänsairauksille. Rodulla esiintyy myös polvilumpioluksaatiota ja silmäsairauksia. Ennen pennun ostoa selvitä vanhempien terveystutkimustulokset.
Cavalier on kylmänarka rotu, ja kovalla pakkasella se tarvitsee vaatteita ulkoillessaan. Vähäisen liikunnantarpeensa vuoksi cavalier on erinomainen lemmikki myös vanhuksille ja muille liikuntarajoitteisille. Pienen kokonsa ansiosta sen kanssa on myös helppo matkustaa julksilla liikennevälineillä esim. linja-autossa ja junassa.- Anonyymi
Oliko rotu,jolla aivot valuu selkäytimeen,ja koira kärsii ja saa kohtauksia?
Muistelisin,että suurella osalla on jo ongelma. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oliko rotu,jolla aivot valuu selkäytimeen,ja koira kärsii ja saa kohtauksia?
Muistelisin,että suurella osalla on jo ongelma.Tää löyty...
Lähes kaikki julkaistut tutkimukset liittyvät cavalier–rotuun. Chiari-tyyppistä epämuodostumaa on arvioitu esiintyvän noin 95 %:lla cavalier–rotuisista koirista. Oireettomien koirien seulontatutkimuksiin perustuen on arvioitu, että syringomyelian yleisyys lisääntyy iän mukana niin, että 12 kuukauden ikäisillä cavaliereilla arviolta 25 %:lla ja yli 72 kuukauden ikäisillä cavaliereilla 70 %:lla todetaan syringomyelia....
Aika kurjalta vaikuttais googlaamalla niiden elämä.
Kaunis,ja luonteet toki ovat mahtavat.Sääli.
Pitäis jotain tehdä tuollekkin rodulle,jos viellä on tehtävissä....
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632152Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51805Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2371306En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71960Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21875Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?136813Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19726
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93699