Tällaista asiaa. Tämä ei koske kaikkia tanssijoita, mutta niitä veemäisimpiä. Onko pakko tulla koko illan ajan neuvomaan ja esittämään omia mielipiteitään ja nouhautaan siitä millaista on kunnon tanssimusiikki ja miten sitä kuuluu soittaa??? EI KIINNOSTA. Jokunen vuosi tätä hommaa kuitenkin tehty ja alkaa pikkuhiljaa nyppimään aika paljon. Ei mekään tulla teille sinne sorvin tai hitsauspajan luokse huutamaan ja kertomaan, että "katsos nyt poika miten tämä homma tehdään, kun minä neuvon". Tiedoksenne edelleenkin, että EI KIINNOSTA. Tällaisella ylinegatiivisella palautteella, ette saa muuta aikaan, kun pilalle menneen illan, koska siinä kohtaa kun soittajilla menee ns. fiilis se näkyy samantien orkesterin ja yleisön kanssakäymisessä. Sitäpaitsi useimmiten vielä puolisonne tai seuralaisenne häpeää teitä. Se on ihan ok, jos ei tykkää jostain bändistä tai laulajasta, mutta sen voi myös pitää omana tietona. Ei mekään tykätä välttämättä kaikista tanssijoista, mutta eipä mennä silti kesken tanssin repimään hihasta ja kertomaan miten tyhmän näköistä kyseisen henkilön tanssi on tai jos jokin muu ei siinä miellytä. Eli hiukan voisi miettiä miten asiansa esittää. Eikä varsinkaan kannata vetää nokkiinsa siitä kun on aukonut päätään jollekin orkesterin jäsenelle kymmenen minuuttia korottaen ääntään ja sitten kun sanoo vähän takaisin niin sitten ei enää pokka pidäkkään ja suututaan ja ollaan kuin pikkumuksuja. Tässäpä tärkeimmät ja tämä teksti on kirjoitettu nykytekniikan ansiosta kesken tanssi-illan eräässä takahuoneessa. Eiköhän koko homman alkuperäinen tarkoitus ole kuitenki ollut, että kaikilla olisi hauskaa eikä nipoteta pienistä? ps. Live ei ole yhtäkuin levy.
Tanssijoista
2 muusikkoa
152854
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
En siis ole musiikin ammattilainen, vaan mielellään live musiikkia kuunteleva mummeli vain.
Meitä on joka "junaan" kuuntelijoita ja tansseissa kävijöitä. Teillä on varmasti moni sata päinen yleisö ja siellä korkeintaan yksi/kaksi kateellista urputtajaa, niin älkää ihmeessä antako moisen, huomion kipeän ja itsekeskeisen neuvojan pilata iltaanne.Soittohan siitä kärsii ja loput yleisöstä.
Olen sitä mieltä että, hän joka on valinnut ammatikseen muusikon uran osaa myös soittaa ja me taitamattomat sillä saralla, olemme tietenkin kateellisia, eikä kaikki pysty pitämään sitä salassa, siis kateuttaan.
Tsemppiä Muusikot, seuraavalla keikalla viitatkaa kintaalla tälläisille neuvojille ja keskittykää yleisöön joka on kiitollinen siitä, että saa kuunnella teidän soittoanne.
terveisin, Mummeli.
: )
tässä muutama pikaisesti napattu elämänohje sekä yleismaailmallinen ajatus tanssi.net sivustolta, joita nämä valittajat lähes 100% ovat:
"Pian kanssa taivasteltiin kahvitellessa, miksei joidenkin bändien soitto vaan pelitä, vaikka asia periaatteesa on niin simppeli, ei tarvia esmes rumpalin, muuta, kun paukuttaa oikealla rytmillä purkkejaan ja basistin nykiä kieliä nuottiloissa määrätyllä tavalla, niin soitannasta tulee jo tuollaisilla eväillä mukavasti tanssittavaa. muttakun ei vaan kaikki sitä osaa tehdä (soittaa).huoh.."
"Korvatulpat eivät mielestäni ole ratkaisu. Musiikin taajuusskaala kärsii, musiikin kauneus kärsii, suuntavaikutelma kärsii, keskustelumahdollisuus kärsii.
Kaiholla muistelen menneiden vuosien pelimannitansseja Karjalatalolla sunnuntai-iltaisin. Saattoi olla puolenkymmentä hanuristia ilman vahvistimia ja hyvin pysyi tanssijat tahdissa isossakin salissa."
Kyllä nuo värivalot (tunnelmavalot ovat eri juttu) ja savukoneet kuuluvat mielestäni aivan muualle, kuin tanssilavoille. Hyvä esimerkki on Yölinnun taannoinen keikka Ruusulinnassa (on vissiin mennyt pojilla homma vähän hattuun). Siinä vaiheessa, kun Yölintu astui lavalle (onneksi vasta klo24)Paikka tuupattiin niin täyteen savua, ettei eteensä nähnyt, ei myöskään lavalle. Tässä vaiheessa lähes kaikki tanssiporukka (jotka olivat siis tanssineet alkuillan)nostivat kytkintä. Baarin puolelta siirtyi (alkuillan ryypännyt porukka) lavan eteen notkumaan. Ei oikein tanssilavameininkiä..mielestäni...
Minä puolestani en pidä sähkökitaraa ja -bassoa oikeina soittimina siinä mielessä, että niistä puuttuu ääntä vahvistava kaikukoppa. Resonanssiin perustuvana passiivisena vahvistimena kaikukoppa ei vahvista kaikkia taajuuksia tasapuolisesti ja sillä on suora takaisinkytkentä varsinaiseen värähtelijään. Resonanssi takaa, että enemmän vahvistuvat taajuudet ovat harmoniassa keskenään. Harmoniassa oleva ääni taas on rauhallisen hyväilevä.
Nuoret haluavat usein ilmentää musiikissaan ahdistusta, pelkoa, vihaa ja muita negatiivisia tunteita. Tällaiseen tarkoitukseen fallossymbolimainen sähkökitara ja sähkökitaran terävä, hieman riitasointuinen särjetty ääni sopivat erinomaisesti.
Minä kuulun myös niihin ihmisiin, joiden mielestä vaimea puheensorina ja kenkien rahina lattiaa vasten kuuluvat oikeaan lavatunnelmaan. Silloin koko yleisö on osa orkesteria ja äänimaiseman luojaa. Jos orkesteri jyrää sen yli, sitä jää yksin kaikkien niiden tönivien ihmisten keskelle. Puheensorina ja askelten rahina on kuultava aistimus, joka todistaa, että lähellä on muita ihmisiä.Yksi sähkösoitin tosin on, jonka käyttöä suosittelen lämpimästi. Sähkörumpujen oma ääni ei ole liian voimakas ja sen voi vahvistimilla sovittaa tasapainoon muun orkesterin kanssa. Siitäkin voidaan tosin olla montaa mieltä, tarvitseeko tanssimusiikkia soittavassa orkesterissa edes olla rumpuja tai bassoa.
Oikeastaan sähkökitaralla ei edes ole omaa ääntä. Yleisimmin käytetyt kitaramikrofinit mittaavat kielten liikettä suoraan ja varsinainen ääni tehdään vahvistimilla ja erilaisilla lisälaitteilla. Akustisen kitaran kanssa taas käytetään tavallista, ilman värähtelyä mittaavaa mikrofonia, jolloin sen kaipaamani kaikukopan vaikutus on äänessä mukana.
No, menee niin yli taas kun tuolla palstalla kävi pyörähtämässä, että en viitsi edes kommentoida, muut tehkööt sen ja muodostakaa hyvät orkesterit tästä sellainen kokonaisuus jolla saa PINSSILÄISEN tyytyväiseksi:)
vaihtaa alaa....olette ilmiselvästi aivan väärällä alalla.
Aiheetta ei pidä mennä arvostelemaan, mutta aiheesta taas pitää voida huomauttaa. Me tanssijat kuitenkin maksamme teidän palkkanne, että silleen....
Itse en ole sitä tyyppiä, että tulisin valittamaan kesken illan. MUTTA, kesken illan voin kyllä äänestää jaloillani ja häipyä....enkä taatusti tule toista kertaa paikkaan, jossa soittavat muusikot, jotka viis veisaavat tanssittavasta musiikista. Ja me tasnssijat myös teemme sen.
Jos olet mielestäsi hyvä muusikko, niin oletko ajatellut, että työsarkasi olisi jotain muuta kuin tanssimusiikkia, se kun ei kirjoituksestasi päätellen kiinnosta Sinua pätkääkään?!
tämä iänikuinen ukaasimainen sanailu, että "me maksamme teidän palkkanne" ja "tanssijat äänestää jaloillaan" on juuri tuota keskustelun aloittaneen viestin sisältöä. Eipä ole yksikään tanssija ikinä tuonut illan palkkaa käteen. Kyllä tanssimusiikki kiinnostaa ja siksipä sitä juuri tehdään. Kannattaisi varmaan vaan hyväksyä tiettyjen tanssijoidenkin se, että bändit ovat keskenään erilaisia juuri siksi, että saataisiin vaihtelua ja jokainen tanssija voi käydä juuri sen bändin keikalla mistä tykkää, eikä suinkaan ole tarkoitus tulla kertomaan omaa tyytymättömyytään ja purkamaan pahaa oloaan sen bändin keikalle mistä ei tykkää. Äänestä ihmeessä jaloillasi ja poistu sellaisesta paikasta vähin äänin missä et viihdy, tällöin kaikki ovat tyytyväisiä. Että silleen....
Turha kai mitään ukaaseja on ladella sen paremmin soittajien kuin tanssijoidenkaan.
Siinä mielessä edellinen tanssija oli kyllä oikeassa, että esim. 60-70-lukujen taitteessa jouduttiin lopettamaan satoja tanssilavoja. Yhtenä syynä oli lavoille roudatut Danny-, Johnny-, ym. showt. Tanssijat menivät paikkoihin joissa soitettiin tanssittavaa musiikkia.
Niin voi käydä nykypäivänäkin.
Mielestäni onkin hyvä, että on erilaisia orkestereita, niistä voi valita jokainen mieleisensä. Omana kriteerinäni pidän nimenomaan orkesterin kykyä soittaa tanssittavasti. Siksi esim. Tapani Kansa Pepitoineen saa soitella muille, minua ei niissä tansseissa näy, sitä joikhaamista on jo tarpeeksi kuultu.
Onneksi Suomessa on aika paljon hyviä tanssiorkestereita, jotka eivät välttämättä paistattele aivan "kirkkaimmassa" kärjessä mutta soittavat sitäkin paremmin.
Paras oli eräs "pohjoisen poikien" yhtye. Kun kysäisin heiltä mahdollisesta levytyksestä, vastasivat, että pitää niin kiirettä keikkaillessa, ettei ole ehtinyt levyntekoon paneutua :)
Mutta siis, eihän tuo aloituskaan kovin fiksua "tajunnanvirtaa" ollut.
Onhan meitä paljon muitakin, jotka ammateissamme joudumme/saamme kuulla kaikenlaista palautetta, välillä mieltä lämmittävää, välillä taas vähän hyisempää, mutta kun on lähtenyt alalle, jossa joutuu/pääsee ihmisten kanssa vuorovaikutukseen niin silloin pitää välillä ajatella sitä vastapuoltakin.
Joka tapauksessa, hyviä keikkoja Sinulle :)
Pohjosesta hekin. Olen sekä lavatanssija, että laulaja joten ymmärrystä löytyy puolin ja toisin.
Olen sitä mieltä, että tanssiyleisöä täytyy kuunnella herkällä korvalla. Kaikkiahan ei voi miellyttää, mutta empatiaa täytyy olla, jos tahtoo nauttia työstään.
Ja onhan se mukava, kun saa välillä käydä "jäähyllä" jos tulee omalle jalalle sopimatonta musaa. Molemmipuolista ymmärrystä toivoen;-)
että kovinta kritiikkiä esittävät ne soittamisesta,jotka eivät itse osaa soittaa. Itse soittelen vain omaksi iloksi tai pyydettäessä. Muusikot pääsääntöisesti neuvovat ja opettavat mielellään riffejä yms. jotkut jopa laittavat sivustoilleen tabulatuureja, muidenkin iloksi. En tiedä onko, mut olisi kiva tietää löytyykö jonkun harrastelija tanssijan sivustoilta vastaavaa opastusta, muillekin.
sähkökitarat kyllä sopii mitä parhaiten tanssimusiikkiin, jopa pitäisin tärkeimpänä soittimena, nykyiseen tanssi ja iskelmä musiikkiin. Itse jättäisin ne iän ikuiset viulukonesyntetisaattorit jonnekin muualle.
Kuten eräs viisas on ainakin kerran sanonut
*rautalankamusiikki on isänmaallista*
ps jos joku ei sattumoisin tiedä kuka se nero oli, niin ei kyllä paljon iskelmämusiikista tiedä
...jos jokin ei miellytä on, että ei silloin tod.näk. yleisöäkään paikalle tule. Tanssinet-sivuston kirjoittajat ovat aika suppea porukka, ns. tavis-kansa ei noihin sivustoihin kirjoita, eikä varmaan luekaan niitä. Näilläkin sivustoilla porukka on varmasti 70-80% päivästä toiseen samaa, joilla ei ole muutakaan tekemistä. Etsivät omaa elämää...(nyt suuttui moni ;)). Eiköhän tanssipaikoissa kiertävät soittajat tiedä, mitä tekevät, eikä heitä niihin tilata, jos he eivät tuo kansaa paikan päälle... t.hankin itsekin joskus oman elämän
Aiheesta on hyvä esimerkki tämän päivän (lauantai 9.8.2008) Ilta-Sanomissa. Siinä kitaristi Esa Pulliainen pohti nykyistä tanssilavakulttuuria ja siellä olevaa jengiä. Seuravassa lainaus lehdestä:
"Nämä tyypit käyvät parilla tanssitunnilla. Samalla niistä vissiin tulee musiikin maistereita ja ne alkavat vinoilla bändille. Se porukka on ihan mahdotonta.
Esimerkiksi Pulliainen kertoo tarinan, että jiveä tanssikurssilla tiettyyn tahtiin harjoitellut pariskunta tuli komentamaan, missä tempossa Be-Bop-A-Lula pitää soittaa".
Tuo on harvinaisen totta. Tanssijat luulevat tietävänsä musiikkiasiat paremmin kuin vuosia tai vuosikymmeniä lavoja kierrellyt bändi ja rupeavat sitten neuvomaan muusikoita. Moni tanssija ei taida edes oikeasti tietää mikä on tempo. Iskuista ja tahdeista puhumattakaan.
On harvinaisen typerää mennä neuvomaan toisen työpaikalle miten työtä tehdään. Ammatti-ihmiset osaavat kyllä työnsä ilman neuvojiakin. Toivomuksia toki voi esittää, mutta älkää puuttuko artistin tai bändin työhön ja tapaan esittää biisit. Saatte aikaan vain yleistä vitutusta.
...helkutin hyvin sanottu!!! Paras meininki on tanssipaikalla, kun kaikki viihtyy ja kaikilla on kivaa!!!
Esa se osaa kiteyttää asiat juurikin niinkuin ne ovat !! Rock Esa Rock !! Olen täysin samaa mieltä.
kovasti näille "huipputanssijoille" ja joka alan asiantuntijoille Suuren ilon pilaamisesta!
Sattui tää aihe sen verran sopivasti, että pakko avautua asiaan jossain määrin liittyvästä aiheesta.
Eli arvon naispuoliset tanssijat. Onko tullut koskaan mieleen, että se esiintymislava on orkesteria ja orkesterin laitteita varten? Eikä suinkaan teidän käsilaukkujanne ja takkejanne varten. Se on vielä ihan ok, jos lavan reunalle ilmestyy illan aikana muutama käsilaukku. Kunhan eivät pyöri jaloissa. Mutta tässä taannoin huomasin kesken setin, ettei lavan reunalla olevaa kitaravahvistinta enää näy erinäisten villapaitojen yms. alta. Ja kitarateline oli vallattu käsilaukkujen toimesta.
Tällä kertaa nielin vitutuksen ja siirsin kamat melkein nätisti pois. Usein mulla on limsatuoppi tai pullo vahvistimen päällä setin aikana. Saattaa ens kerralla kaatua vahingossa ylimääräisten kamojen päälle.
Eihän tää vaatis kuin vähän maalaisjärjen käyttöä ja käytöstapojen perusteita. En mäkään tule maanantaina sinne toimistolle ripustamaan rotsia monitorin päälle tai säilyttämään kitaralaukkua hiirimatolla.
Mun työnkuvaan ei myöskään kuulu niellä ihan kaikkea paskaa yleisöltä. Joku joskus kertoi, että tanssiminen on hauska harrastus. Ei vaan aina vaikuta siltä. Me pyritään bändisettien aikana mukautumaan tanssipaikan ja yleisön mukaan kappalevalinnoissa. Mahdollisuuksien mukaan toteutetaan myös yleisön (asiallisesti esittämiä) toiveita. Mut aina mahtuu mukaan muutama seeprakenkä, joille ei kelpaa ainakaan ilmeestä päätellen mikään. Ja sitten itketään tanssi.netissä, että kyllä PNP ja Souvarit on parasta maan päällä...
Menkää nyt hyvät ihmiset itseenne ja ottakaa ensi kerralla sinne tansseihin mukaan iloinen mieli ja käytöstavat. Kaikilla on silloin paljon mukavampaa.
kyllä suurinosa tanssiorkestereista soittaa hyvää tanssimusiikkia, aina on pystynyt joraamaan. Kaikkeen musiikkiin pystyy jotain aina sooloilemaan..
Tästä lähdetään 8)