olemaan kiinnostunut lasteni koulun käynnistä aina. Puutun epäkohtiin herkästi, ja kun kaikki on hyvin, niin se on hyvin.
Kun olen lasteni huoltaja, minulla on velvollisuus myös huolehtia heidän koulunkäynnistä, ja siitämiten opettajat heitä kohtelee. Aivan samoin kun puututaan lasten väliseen koulukiusaamiseen, niin on puututtava opettajien kousaamiseen lapsia kohtaan. Se voi olla painostamista ja pottuleimista ja hiuksen halkomista, mutta kiusaa kuitenkin.
Sen erottaa vaan siitä, että opet yrittävät luistaa vastuustaan, ja vierittävät lapsen pahan olon lapsen ja kodin syyksi, mutta eivät koskaan myönnä omia virheitään.
Olen aina puuttunut lasteni koulussa kaikkeen m ikä koskee omia lapsiani. Se on kannattanut, sillä aina ollaan päästy yhteisymmärrykseen, jos ei muuten olen ilmoittanut asian koulutoimistoon, ja sieltä kautta on sopu löytynyt, ja opettaja palautettu päiväjärjestykseen. Näin meidän koulussa ja lasten koulurauha säilyy. En sano et näitä opettajia on paljon, mutta on kutenkin.
Koulutusta lisää ja käytösoppeja, sillä lapset ovat myös tuntevia ihmisiä, joita on kohdeltava hyvin. Ei kenelläkään ole oikeutta heitä mollata.
Kun olen lasteni huoltaja, minulla on velvollisuus myös huolehtia heidän koulunkäynnistä, ja siitämiten opettajat heitä kohtelee. Aivan samoin kun puututaan lasten väliseen koulukiusaamiseen, niin on puututtava opettajien kousaamiseen lapsia kohtaan. Se voi olla painostamista ja pottuleimista ja hiuksen halkomista, mutta kiusaa kuitenkin.
Sen erottaa vaan siitä, että opet yrittävät luistaa vastuustaan, ja vierittävät lapsen pahan olon lapsen ja kodin syyksi, mutta eivät koskaan myönnä omia virheitään.
Olen aina puuttunut lasteni koulussa kaikkeen m ikä koskee omia lapsiani. Se on kannattanut, sillä aina ollaan päästy yhteisymmärrykseen, jos ei muuten olen ilmoittanut asian koulutoimistoon, ja sieltä kautta on sopu löytynyt, ja opettaja palautettu päiväjärjestykseen. Näin meidän koulussa ja lasten koulurauha säilyy. En sano et näitä opettajia on paljon, mutta on kutenkin.
Koulutusta lisää ja käytösoppeja, sillä lapset ovat myös tuntevia ihmisiä, joita on kohdeltava hyvin. Ei kenelläkään ole oikeutta heitä mollata.
Vastaukset 21
Vanhimmat
tiellä hamaan loppuun asti? Koska annat lapsillesi valmiudet ja luvan hoitaa itse ihmissuhteitaan? Entä kun ei heidän elämäänsä enää opettajia kuulu, työnantaja ja puoliso varmaan ovat seuraavat viholliset? Aktiivisuus ja pakkomielle ovat kaksi eri asiaa.
on poissa alaasteelta. Mutta kaikkien lasten kohdalla olen näin tehnyt ja aikaa on mennyt vuodesta - 90 kun eka lähti kouluun ja viides on vielä peruskoulussa. Kaikkiaan on aikaa mennyt runsaasti. Kohta helpottaa.
Lapset ovat hoitaneet omat asiat opettamallani tavalla kun menevät yläasteelle, silloin osaavat pitää puoliaan ja tehdäitse valituksia.
Kolmen vuoden päästä viimeinenkin hoitelee itsenäisesti omat asiat. Mutta on kyllä kannattanut, nyt lapset tietävät että heitä ei kohdella kuin rukkasta, oma arvo pitää tuntea.
Olipas paljon kirjoitusvirheitä!
Teen valituksen!
Tämä on selvä provo.
Jättäkää siis omaan arvoonsa.
Ei kukaan ole oikeasti tuollainen.
silloin tällöin. Heidän lapsiaan käy sääliksi.
Oletko koskaan tullut ajatelleeksi, mistä johtuu, että muut - jopa kasvatusalan ammattilaiset - ovat aina väärässä ja sinä oikeassa? Oletko miettinyt, onko opettajilla jokin syy kiusata juuri sinun lapsiasi?
Et kai kärsi vainoharhaisuudesta?
Opettajista voi valittaa koulutoimistoon, mihin voi valittaa häiriköivistä vanhemmista?
voitko siis kertoa mitä opettajien huono käytös ja lapsiesi kiusaaminen käytännössä tarkoittavat? Konkreettiset esimerkit toisivat kirjoituksiisi hieman uskottavuutta.
Mitä siis tarkoitat pottuilulla, painostuksella ja hiusten halkomisella.
Tämä on arvaus, en ole siis alkuperäinen kirjoittaja.
Hänen lapsi/lapset on käyttäytynyt huonosti, melunnut tunnilla, jättänyt läksyjään tekemättä, lyönyt toista oppilasta ja karannut koulun alueelta useasti. Opettaja antaa oikeutetusti jälki-istunnon ja lähettää tiedon kotiin.
Tämä on opettajan pottuilua, painostusta ja hiusten halkomista.
Kun mun lasten (8kpl) kohdalle ei ole sattunut yhtään kiusaavaa opettajaa, eikä sen koommin oppilastakaan.
Olenkin sitä mieltä, että kyllä lasten kanssa pärjää koulussa, vaan eipä aina heidän vanhempiensa kanssa.
En väitä, etteikö koulukiusaamista esiinny, mutta myös "kiusatuiksi" tekeytyviä löytyy tänä itsekkään ihmisen aikakautena. Nämä yksilöt valittavat ja juoruavat vanhemmilleen, saadakseen sen kiireisen äidin ja/tai isän huomion.
Tämä vastakkainasettelu kannattaisi lopettaa ja keskittää voimavarat yhteisesti lapsen hyväksi.
Jos kotona arvostellaan ja moititaan opettajaa, niin minkä mallin lapsellemme annamme? Ei hän ainakaan opi kunnioittamaan aikuista opettajana ja näin ollen käytöskin on sen mukaista.
Jos jotain erilaisia näkemyksiä on, kannattaa aikuisten keskustella niistä keskenään (siis vanhempi ja opettaja).
On surullista, jos lapselle annetaan malli: voi tehdä mitä vaan ja käyttäytyä miten vaan, kyllä äiti homman hoitaa kotiin.
Mitenhän lapsesi pärjäävät armeijassa? Siellä kun joutuu jopa tottelemaan auktoriteettejä ja ei voi aina kannella äidille, joka hoitaisi asiat mielenmukaan. Toivottavasti sinulla ei ole poikia, koska niiden armeijaanmeno voi olla iso ongelma ja järkytys heille tuollaisen kasvatuksen jälkeen...
olet täysin pihalla. Kannattaa lukea ennenkuin kommentoi, sillä arvuuttelut asioista joista ei tiedä vie metsään,kuin tässä.
Ruolla kerrottiin, että lapset hoitavat itse omat kouluasiat yläasteelle siirryttyään.
Siis kaikki ne mitä itse voivat hoitaa, joten äiti ei puutu ellei kysytä ja pyydetä.
opettaja valitti lapseni sairastelusta, allerginen ja usein hengitystietulehduksia, koulu mennyt erittäin hyvin. Olen erittäin suuttunut opettajaan, ja aionkin koulun alettua keskustella vakavasti hänen kanssaa, lapseni ei oikein voi mitään sairastelulleen, joten koen tämän erittäin loukkaavana ja suorastaan pöyristyttävänä käytöksenä ekaluokkalaista kohtaan.Kiusaako koulu aina, jos lapsella jokin pitkäaikais sairaus? Vai onko kyse opettajan vallankäytöstä? Rehtori ei soittanut minulle, kun pyysin selvittämään asian.Joten kyllä mammat opet voi kiusata lasta ja vanhempia.
Ja siis selvitätkö vielä, MITEN se opettaja oikein kiusasi sinua ja lastasi?
Jos hän ilmaisee huolensa sinun lapsen hyvinvoinnista sitä ei KUKAAN voi pitää kiusaamisena!
Järki päähän nyt siellä!
Koita selvitä siitä opettajavihastasi (joka on luultavasti tullut omina kouluaikoinasi) ihan vaan oman lapsesi hyvinvoinnin kannalta! Eletään ihan eri vuosisadalla kun sinun kouluaikasi! Opettajat EIVÄT kiusaa ketään oppilasta eikä varsinkaan vanhempia!
Pistää vihaksi tuollaiset järjettömät valheet!
enkeleitä ole.Kokemusta on meilläkin. Lapsen tahallinen arvostelu ja toisten suosiminen o n syrjintää. Meillä oli lapsella kova yksä, ja yksi tunnilla, opettaja sanoi, että oleppa nyt yskimättä!!! Joo,miten olla yskimättä kun yskittää. Ei ne lääkkeetkään tehoa jos ollenkaan.
Sanoinkin lapselle, että sano seuraavaksi opettajallesi että älä yski tai kopistele kengilläsi, se häiritsee.
Heh, tää oli kyllä paras vitsi näillä palstoilla :)
mielestä, joilla ei ole ollut vastaavia ongelmia. Minusta opeja on kiusaavia ja nälviviä, mutta suurin osa ihan ok. MUTTA open ammatissa kuuluu vaan olla nälvimättä lasta, Minunkin lasta 1-2 lk ope nälvi poissaoloista kun oli sairas paljon, ja nälvi luokalla mm. erityislapsiakin kaikkien oppilaiden kuullen, siitäkös alkoi kiusaaminen.
"Opettajat EIVÄT kiusaa ketään oppilasta eikä varsinkaan vanhempia!"
Siis ei kukaan opettaja?
Tämähän olisi fantastista, olisi luotu suuri heterogeeninen ihmisryhmä nuoria, keski-ikäisiä, iäkkäitä, erilaisen koulutuksen omaavia (päteviä ja epäpäteviä), stressaavissa oloissa toimivia, eronneita, oman jälkikasvunsa kasvatustyössä epäonnistuneita (näitä on jokunen), velkataakan alla horjuvia henkilöitä --- joita kirjoittajan mukaan yhdistää yksi yhteinen piirre:
Kukaan heistä ei kiusaa ketään oppilasta
Sehän olisi aivan uskomatonta.
Sanoisin paremminkin: juuri kukaan, tai monikaan ei kiusaa.
Eikö?
aktiivinen äiti. Olen paljon yhteydessä opettajaan kysellen kuulumisia koulusta ja jos ongelmia on, kysyn miten voin auttaa häntä kotona. Minulla kun on lasteni huoltajana velvollisuus huolehtia heidän koulunkäynnistään.
Koskaan en ole huomannut opettajan puolelta minkäänlaista painostusta, pottuilua tai hiuksen halkomista tai mitään muutakaan kiusaa. Sinun lapsillesi on ilmeisesti osunut vain hankalia opettajia. Onpas jännä yhteensattuma.
Juuri näin sen pitäisi mennä! Aktiivisia vanhempia opettajatkin kaipaavat ja opettajat mielellään kertovat, miten koulussa on mennyt.
Aktiivinen vanhempi ei ole yhtä suuri kuin hankala vanhempi. Jos kaikkea (elämää) katsoo negatiivisten ja katkeroituneiden lasien läpi niin silloin hänestä tulee hankala ihminen/vanhempi. Ja surullisintahan tässä on se, että siitä kärsii myös hänen lapsensa koulussa!
häpeämään itseäsi.
Etkö ollenkaan ymmärrä, että lapsesta tuntuu hirveältä, kun oma äiti munaa itsensä opettajan aikana?
Lapsi ihailee luonnostaan opettajaansa. Älä pilaa häneltä tätä tärkeää ihmissuhdetta.