ACL leikkaus epäonnistui

Sade30

Onko jollakin kokemuksia siitä, ettei ACL leikkaus ole onnistunut?? Itselläni leikattiin polvi muutama kuukausi sitten, mutta toipuminen on ollut äärimmäisen hidasta,sillä polvi ei taivu vieläkään yli 90 astetta säännöllisestä harjoittelusta ja fysioterapiasta huolimatta. Syyksi epäillään, että uusi ristiside on kiinnitetty jonkin verran väärään kohtaan. Nyt sitten odottelen tarkempia tutkimuksia, mutta odottavan aika on pitkä!

5

7455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ligamentti

      Älä hermostu odottamiseen, vaan yritä vaan pitää polven liikerataa yllä. Turvotus jäykistää ja lihakset lyhentyy kun ei pääse käyttämään jalkaa normaalisti. Aina kun kun tulee sidekudosvauriota, tulee myös arpikudosta ja kiinnikkeitä. Itselläni tuli erityisen paljon ja jalka taipuu väkisin vääntäen noin 115 astetta. Vesijumppa on erittäin hyvä tapa liikuttaa jalkaa, koska veden viileys ja paine vähentävät turvotusta. Venyttele mahdollisimman paljon, varsinkin aamuisin kun turvotus on vähimmillään. Itselläni oli sellainen laite vuokralla, jolla polvea koukistettiin ja venytettiin esim. sohvalla telkkaria katsoessa. Semmoista voi kysellä ja hakea Orton Invalidisäätiöltä Ruskeasuolta. Keskustele kuitenkin asiasta ensin jonkun kunnon ortopedin kanssa. Tsemppiä ja kärsivällisyyttä! :-)

    • Tapaturma-altis

      Hei, itseltäni leikattiin kolme vikkoa sitten tuo eturistiside. En tiedä epäonnistuiko leikkaus kun säärilihas on ollut sen jälkeen puuduksissa ja lääkärä sanoi, että sen paraneminen kestää 3 kk. Polvi kyllä taipuu jo nyt 120 astetta, mittauksen teki fysioterapeutti 1. käynnillä. Olen ollut nyt kolme viikkoa sairaslomalla ja seuraavaksi on töihin paluu.

      • ensimmäisen viestin kirjoit...

        Kiitokset vastanneille! Itselläni tilanne mennyt vielä huonompaan suuntaan... Pari päivää sitten rappusissa huono astuminen, RUKS ja kova kipu polven ulkosyrjällä. Säikähdyksestä huolimatta ACL taisi säilyä kuitenkin ehjänä, mutta LCL poikki tai ainakin osittain poikki.

        Nyt sitten ortoosin kanssa odottelen tarkempia tutkimuksia/ arviointia erikoissairaanhoidon puolelle tilanteesta. Harmittaa aivan äärimmäisen paljon, sillä uusi vamma tuskin edistää muutenkin jäykän polven kuntoutumista.

        Jos jollakin on kokemuksia LCL:n konservatiivisesta hoidosta, paranemisesta, niin mielellään kuulisin kokemuksia. Huonosti tuosta aiheesta tietoa löytyy ja itsellenikin asia on melko vieras.

        Tsemppiä kuitenkin kaikille polviongelmien kanssa kamppaileville!


    • Anonyymi

      On ite 2014 leikkaus virheelline pitkä O tarina 7v menny korjaus leikkaus 2019 iso luudutus ja siivous ja nyt kuvattiin ja nyt 2021 syksyllä eturistiside btm leikaus 2v tähä ja sellasta . Jos haluut keskustella laita viestiä 0505164553.

    • Anonyymi

      8.5milli oli mun eturistiside vääräs kohtaa jalan kääntyvys oli leikkauksen jälkee ojennus vajaus 15astetta ja flexio 70 astetta , on polvi asiat tullu tutuiksi , 38v nyt ..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      150
      5415
    2. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      114
      5321
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      54
      4341
    4. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      12
      3811
    5. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      68
      3764
    6. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      33
      3650
    7. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      55
      3393
    8. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      202
      2504
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2393
    10. HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00

      KAIKKI NUORET JA KAIKKI MUUT MYÖS TÄNÄÄN HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00!!!!!
      Hyrynsalmi
      26
      1289
    Aihe