maksu nousee

http://www.iltalehti.fi/digi/200808078064750_du.shtml

kun sinä maksat, muutkin maksavat enemmän!
221218
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Laskutetaanko mua nyt takautuvasti 10x224 eukkoa ku en oo maksanu 10 vuoteen. Vai pitäiskö vielä ootella, että jos tuo maksu poistetaan niin voisin sitten avautua...

Äänestä

Maksan mieluusti siitä että saan katsoa Yleisradion laadukkaita ohjelmia. Aivan erityisen kiitoksen ansaitsee YLE-teeman dokumentit. Todella mielenkiintoisia ja laadukkaita, jotain ihan muuta kuin kaupallisten kanavien roska!

Lupatarkastusta on kyllä tehostettava, vapaamatkustajat on saatava kuriin. Kovemmat sanktiot ja lisää valtuuksia tarkastajille, siinä on ratkaisu.

Äänestä
  • >vapaamatkustajat on saatava kuriin.

    olen aivan samaa mieltä! se todellinen vapaamatkustaja tässä on YLE joka haluaa suojelurahaa niiltäkin jotka eivät ylen ohjelmia seuraa.
    kaikkia ei punamedian ylenanti jaksa kiinnostaa, mutta silti siitä pitäisi maksaa.
    vähän kuin joutuisi maksamaan turun sanomien tilausmaksun jos tilaa hesarin.

    pistäköön yle vapaasti ohjelmansa salatuksi korttimaksun taakse ja ne maksaa jotka katsoo.

    Äänestä

  • =YLE kirjoitti:

    >vapaamatkustajat on saatava kuriin.

    olen aivan samaa mieltä! se todellinen vapaamatkustaja tässä on YLE joka haluaa suojelurahaa niiltäkin jotka eivät ylen ohjelmia seuraa.
    kaikkia ei punamedian ylenanti jaksa kiinnostaa, mutta silti siitä pitäisi maksaa.
    vähän kuin joutuisi maksamaan turun sanomien tilausmaksun jos tilaa hesarin.

    pistäköön yle vapaasti ohjelmansa salatuksi korttimaksun taakse ja ne maksaa jotka katsoo.

    En maksa tv-lupaa kun en omista digiboxia tai televisiota, Yle voi hankkia rahansa muualta.

    Suomessa kaikki maksaa liikaa jo kaikkeen tungetaan alv ja muuta turhaa veroa.

    Näin Yle menetät kaikki katsojat :)

    YLE -> EPIC FAIL!

    Äänestä

  • SaukkoAnu(1931) kirjoitti:

    En maksa tv-lupaa kun en omista digiboxia tai televisiota, Yle voi hankkia rahansa muualta.

    Suomessa kaikki maksaa liikaa jo kaikkeen tungetaan alv ja muuta turhaa veroa.

    Näin Yle menetät kaikki katsojat :)

    YLE -> EPIC FAIL!

    Valtioneuvosto myönsi Yleisradiolle toimiluvan Ruotsin SVT -kanavien lähettämiseen 1.9.2008 alkaen.

    YLE vastaa jakeluun liittyvistä kustannuksista eli Digita Oy:lle maksettavista verkkomaksuista sekä Ruotsin TV:n perimistä maksuista.

    Ruotsin TV:n ohjelmisto koostuu pääosin Ruotsin television SVT1, SVT2, SVT24 –kanavien sekä tiede- ja lastenkanavan ruotsinkielisestä ohjelmatarjonnasta. Ohjelmaa tullaan lähettämään ympäri vuorokauden.

    Suomenkielistä tekstitystä ei ole tarjolla, koska enemmistö suomalaisista on opetettu ja totutettu seuraamaan ruotsinkielisiä YLE:n lähetyksiä.

    .

    Äänestä

  • tähän kirjoitti:

    Valtioneuvosto myönsi Yleisradiolle toimiluvan Ruotsin SVT -kanavien lähettämiseen 1.9.2008 alkaen.

    YLE vastaa jakeluun liittyvistä kustannuksista eli Digita Oy:lle maksettavista verkkomaksuista sekä Ruotsin TV:n perimistä maksuista.

    Ruotsin TV:n ohjelmisto koostuu pääosin Ruotsin television SVT1, SVT2, SVT24 –kanavien sekä tiede- ja lastenkanavan ruotsinkielisestä ohjelmatarjonnasta. Ohjelmaa tullaan lähettämään ympäri vuorokauden.

    Suomenkielistä tekstitystä ei ole tarjolla, koska enemmistö suomalaisista on opetettu ja totutettu seuraamaan ruotsinkielisiä YLE:n lähetyksiä.

    .

    svte:n lähettämisen toimilupa on tälläkin hetkellä yleisradiolla.
    nyt tuo kanava vaan muuttaa e-nipusta a-nippuun. eli oikeastaan mikään ei muutu.
    ja eihän tuota ilmaiseksi välitetä vaan siitä joutuu maksamaan eur 3,50 kuussa.

    Äänestä

  • Ainoa ja oikea keino on laittaa Ylen kanavat kortille eli se kuka maksaa niin se myös näkee. Ei tarvi jokaisen jungerin etelämatkoja kustantaa!

    Äänestä

En voi oikeasti millään ymmärtää miten sokeita ne voivat olla tuon tv-lupamaksun kanssa! Siis tämä on ihan suoraa kiristystä. Alkaa olla ideaa peruuttaa koko maksu.
Reikäpäitä ovat päättäjät, kun eivät osaa katsoa asioita laajemmasta näkökulmasta. Voi kun asiasta olisi vaikka kansanäänestys, niin joutuisi porukka ottamaan niitä ruusunpunaisia laseja nokiltaan.
Että voi olla typerää.

Äänestä

Siitä vaan miettimään ja asiat tärkeysjärjestykseen keskituloinen kun olen:
Bruttopalkkani on/tulee nousemaan tänä vuonna n. 3,5 %.
Kaikki muistavat miten ruoka, polttonesteet jne. ovat tänä vuonna nousseet ja nyt TV-maksu 4%.
Mitä kaikkea sillä 3,5 % palkankorotuksella saakaan!!!!!
Autoilua olen jo vähentänyt, ostan halvempaa (huonompaa) ruokaa ja nyt tulen säästämään TV-maksustakin eli telkkari lentää ulos - samalla säästyy sähköäkin. Eli selvää säästöä syntyy.

Äänestä

Pakkohan niitä maksuja on nostaa koska yle haluaa oskkaaksi musiikki taloon johon sillä ei ole varaa!!! Tv-lupa korotus ja rahaa saadaan, vaikka ei se siltikään vielä riitä siihen yli hintaiseen rakennukseen. Jos jotain ns "yksityistä yritystä" johdettais näin niin ei kauaa menis että olis lappu luukulla. Tässä syy korotukseen! Yle tarvii rahaa koska se haluaa pistää sen kiertämään!! :D :D

Äänestä
  • joo-o. itekin halusin talon johon ei ollut rahaa. no aloin sitten tekemään tunnin pidempiä työpäiviä ja kävin pankissa juttusilla niin nyt mulla on se talo jonka halusin.
    tai siis pankilla on, mutta mä siellä asun.

    Äänestä

Kuudenteen kerrokseen.

Äänestä

Täytyyhän sitä rahat saada MUSIIKKITALOON omaan osuuteen joka viimehetkellä päätettiin vaikka alunperin oli tarkoitus jäädä sivuun . Herätkää nyt todellisuuteen ja pistäkää ne tee vee maksut pois päältä.

Ite en ole teveetä viimeseen 2 vuoteen katsonut kun se on vähän liika nihkeetä.

Äänestä
  • kyllähän yle oli alunperinkin mukana musiikkitalo-hankkeessa. sitten vetäytyi pois, sitten halusi vuokralle ja sitten päättikin taas lähteä mukaan.

    samassa talossa perustettiin 24h uutiskanava. sitten se päätettiin lopettaa, sitten päätettiin että sitä jatketaan. kuitenkin se lopetettiin.
    perustettiin tilalle nuorten kanava. vähäksi aikaa. sitten todettiin ettei kannata ja laitettiin tilalle kiinteillä teksteillä oleva yle tv1 . sitten todettiin ettei siinä ole järkeä ja käytetäänkin kaista johonkin muuhun.

    noita on vaikka millä mitalla. miten tuota taloa oikein johdetaan?
    tuuliviiri levoton...

    Äänestä

Lopettakaa kaikki TV-maksun maksaminen niin minäkin tein tän vuoden alusta enkä maksa.
Rahoittakoon YLE toimintansa miten tahtoo mut ei mun rahoilla. Eihän sieltä tuu kun paskaa!

Äänestä

Todellakin!

Aivan törkeää, että tv-maksua korotetaan ja vielä samaan hengenvetoon Yle on ilmoittanut, että 224 eurosta he vielä aikovat korottaa lisää JOKA VUOSI ainakin vuoteen 2010 saakka. Olen kiltisti maksua maksellut, mutta hellou nyt kyllä alkaa sapettaa jo tällainen ihme makselu. Lopettaisi vaikka FST 5 kanavan niin vois jättää korostukset tekemättä.

Äänestä
  • ylellä ei ole enää mitään tekemistä julkisen palvelun kanssa, mikä sen lakisääteinen velvoite on. homma on karannut aivan liian suuruudenhulluksi.

    säästökohteita löytyisi.
    -musiikkitalo jäihin; ei liity julkiseen palveluun mitenkään.
    -tv1 ja tv2 voidaan yhdistää
    -radiokanavia riittäisi 2 suomenkielistä ja 1 ruotsinkielinen. nythän ne on vain lisäämässä niitä kun radio peilistä tulee valtakunnallinen
    -fst5 voisi näyttää pääsääntöisesti svte:n ohjelmaa. muutamat suomessa tuotetut uutiset, ajankohtaisohjelmat ja lastenohjelmat kanavalle.
    -teema on hyvä kanava, mutta voisihan ne hyvät ohjelmat näyttää yhdistetyllä 1&2:llakin.

    tuossa nyt alkuun pikkaista säästövinkkiä ylelle. eiköhän tuolla akuutimmat korotuspaineet laukea.

    Äänestä

No joo. Mulle tuli just sanomalehden tilauslasku, puolelta vuodelta. Hintaa 114 euroa.
Siis lehti on vuodessa suht saman hintainen kuin tv-maksukin.

Just tuumasin, että jos ihan pakko olisi jostain luopua niin lehdestä ennemmin kuin telkkarista.
Ylen kanavia tulee katsottua kuitenkin jotain minimi 2-3 tuntia päivässä, etenkin kun laadukkaat lastenohjelmat otetaan huomioon.


Kaikkihan tässä tuntuu nyt kallistuvan, yleinen hintatason nousu on tosiasia. Joten tottakai tv-luvan hintakin nousee.

Sitten mietin, että tämä laajakaista maksaa jotain 28 euroa kuussa. Se on melkein kympin enemmän kuukaudessa kuin tv-lupa, eikä loppujen lopuksi laajakaistan kautta saa kelvollisesti näkymään kokonaisia tv-ohjelmia (väittäkää vaan että on ilmaisia tv-kanavia, mutta ei kiinnosta katsoa koneen näytöltä, eikä peruslaajakaista riitä katsomiseen.)

Äänestä

Kyllä tässäkin maassa rahanreikiä löytyy mutta kannattaa muistaa ettei se tyhmä ole joka pyytää, vaan se on tyhmä joka maksaa.

Äänestä

... tv-maksun vuosimaksu voisi olla vaikka 100E? Onhan se selvää, että tällä toimella luvallisia katselijoita olisi enemmän ja näin ollen uskon vakaasti sen, että YLEn saatavatkin lisääntyisivät. YLEllä olisi parempi mieli ja myös luvan hommanneilla katselijoilla myös. Saa YLE syyttää vain suurelta osaltaan itseään ja tilannettaan, kun potkii köyhempiä päähän. Katsokoon YLE itseään peiliin. Ahneudella ei saavuta mitään. Sitten yksi vaihtoehto on se, että menköön pulju sitten maksukorttitv:een piiriin. TV-maksu käytäntö on jo aikansa elänyt systeemi... ja koko homma täysin naurettavaa.

Äänestä

alkastulee jotaa muutaki katottavakuu avaraluonto ku perkeleet nostaa taas maksua!!!

Äänestä

maksanut enkä tule maksamaankaan. Mitähän ne muuten kuvittelevat saavansa aikaan noilla maksukorotuksilla? :D Ilmeisesti haluavat yhä useampien irtisanovan lupansa koska mitään muuta tuosta ei aiheudu ja hyvä niin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


224 euroon kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/digi/200808078064750_du.shtml

kun sinä maksat, muutkin maksavat enemmän!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu