Otsikossa olevan väitteen näkee täällä usein,mutta se on täyttä potaskaa.Totuus on että,ruuan hinta ravintoloissa on noin puolet siitä,mitä Suomessa joudut maksamaan ja mistäpä suomesta voit ostaa puolen litran oluen ravintolassa alle neljällä Eurolla.Riiassa sellaisen saa monestakin paikasta Latilla ,siis alle puolentoista Euron. Liikkuminen Riiassa tai Riiasta vähän kauemmaksikin on suorastaan naurettavan halpaa.100.lla eurolla saa jo tosiaan vallan loistavan hotellin ,jonka ravintolassa saattaa hinnat tuntua kalliin puoleisilta,mutta eivät kuitenkaan miltään,jos vertaa hintoja vastaavan laisessa hotellissa esim.Helsingissä. Riiassa on kaupassa alkoholijuomat todella edullisia meikäläisittäin.Puolen litran tölkki olutta 5,2 % esim.39 santimia. Hain myös pientä purtavaa kaupasta ja totesin sen olevan kyllä huomattavasti meidän hintoja halvempaa. En tiedä mistä nuo puheet Suomen hinnoista tulevat.Ehkäpä suomalaisille pitäisi kaikki olla ilmaista. Kerran minua hävetti ollessani eräässä helsinkiläisessä hotellissa,jossa yöpyi jonkin verran ulkomaalaisia.Siellä rahastettiin pienestä oluesta 6.3 euroa .Mietin että ei tähän maahan ainakaan köyhät tule .
Vastaukset 11
- kirjoittaisin
Olen itse ihmetellyt myös "Suomen hinnoissa"-juttuja. Ehkä merkkituotteet ja -elektroniikka ovat Suomen hinnoissa, mutta tavalliset vaatteet, kengät sekä tupakka, olut, muu alkohli, ruoka niin kaupassa kuin ravintoloissakin, liikenne ym. ovat selvästi Suomen hintoja halvempia. Riian hintoja verratessa niitä pitäisi verrata Helsingin hintoihin!
- Expat
Ensinnäkin, vaatteet ovat täsmälleen saman hintaisia kuin Suomessa tai jopa kalliimpiakin. Tarkoitan tällä aivan normaaleja laadukkaita vaatteita, ei mitään kertakäyttörättejä.
Kengät. Niin, Riiasta saa laadukkaat Lloydin tai Eccon kengät noin sataan euroon.
Alkoholi ja tupakka ovat Suomea edullisempia, kuten myös julkinen liikenne.
Ruoka ruokakaupassa taasen on aivan samoissa hinnoissa kuin peräpohjolassa. Paitsi maito, joka on Suomessa aavistuksen edullisempaa.
Ravintolahinnat ovat Hellsinkiä edullisempia, johtuu työn hinnan edullisuudesta Suomeen nähden.
- kirsikkainen3
Toi on niin totta!
Ja varsinkin tuon häpäemisen tunteen ko. asiassa jaan kanssasi.
Mahtavaa, että joku toinen on samaa mieltä.
Oikeesti, monesti hävettää ulkomaalaisten puolesta nämä meidän hinnat.
Ei pysty olla ajattelematta ,kun näkee kadulla turisteja, että viihtyykö noi nyt oikeesti.
Varmasti osa kyllä, hyvä niin.
Mutta ei kaikki, ihmettelevät ainakin suuresti montaa asiaa..- Käynnyt
Ja vähän huonommin tienaavalle paikalliselle todella kallista.
Mut mikä hiton pakko sinne Rigaan on jäädä?
Latviaankin on ilmestynyt pieniä majapaikkoja reilusti,ainakin rannikolle,esitteitä ja yhteystietoja löytyy infoista,sinne vaan.
Via Baltian varren ryöstöhintaiset majapaikat sit kannattaa kyllä kiertää todella kaukaa. - Riganieki
Käynnyt kirjoitti:
Ja vähän huonommin tienaavalle paikalliselle todella kallista.
Mut mikä hiton pakko sinne Rigaan on jäädä?
Latviaankin on ilmestynyt pieniä majapaikkoja reilusti,ainakin rannikolle,esitteitä ja yhteystietoja löytyy infoista,sinne vaan.
Via Baltian varren ryöstöhintaiset majapaikat sit kannattaa kyllä kiertää todella kaukaa.Pikkuisen tähän väliin on tuppauduttava. Riiastakin löytyy hyviä, ja edullisia hotelleja ellei välttämättä ole pakko olla ihan vanhan kaupungin kupeessa. Eikä edes tarvi olla huonomaineisessa kaupunginosassa tai montaakaan kilometriä keskustasta.
- hinnat
Riian laitakaupungilla, lentokentän lähellä (n. 3km kentältä)on uusi kauppakeskus Spice, siellä on huomattavasti edullisempaa kuin esim vanhan kaupungin putiikeissa.
Liikkeitä on niin paljon, ettei vastaavaa löydy suomesta. Ideapark on kioski sen rinnalla.
Ota taksi ja maksa kymppi/siivu kyydistä, säästän sen monikerroin, eikä tarvitse ravata putiikista toiseen.- btv
Spice Centrs ´in pinta-ala on reilu 50000 neliömetriä, joista kauppojen käytössä on 40000 neliömetriä. Ideaparkin pinta-ala on 102000 neliömetriä...
- Expat
Vanhakaupunki onkin turistien kansoittama, joten luonnollisesti siellä on hinnatkin sen mukaiset. Mutta niinhän se on liki joka ainoassa kaupungissa, ydinkeskusta on aina huomattavasti kalliimpi kuin muu osa kaupungista.
Spice (lausutaan "spitse") ei ole kooltaan lähelläkään Ideaparkia ja samat/samanlaiset liikkeet siellä on kuin missä tahansa ostoskeskuksessa.
Ydinkeskustasta Spiceen maksaa taksilla maksimissaan 5 Ls, ei 10, kuten totesit. - Rättikauppa
Expat kirjoitti:
Vanhakaupunki onkin turistien kansoittama, joten luonnollisesti siellä on hinnatkin sen mukaiset. Mutta niinhän se on liki joka ainoassa kaupungissa, ydinkeskusta on aina huomattavasti kalliimpi kuin muu osa kaupungista.
Spice (lausutaan "spitse") ei ole kooltaan lähelläkään Ideaparkia ja samat/samanlaiset liikkeet siellä on kuin missä tahansa ostoskeskuksessa.
Ydinkeskustasta Spiceen maksaa taksilla maksimissaan 5 Ls, ei 10, kuten totesit.Ideaparkissa puolet tyhjiä huonekaluliikkeitä ,eli yläkerta kokonaan ja loput "kansainvälisiä anttiloita"
nim. käynyt ja pettynyt
- kannattaa tsekata
Eipä yleensä vaateostokset juurikaan reissuilla kiinnosta, mutta nyt tuli vaimon seurakoirana poikettua mm. Riian Stockmannilla. pakko oli sitten itsellekin ostaa esim. parit puuvillahousut, n. 10 latia per pari alessa. Samat housut stokkalla suomessa maksaisi arviolta n. 90-100 euroa yhteensä.
Skottiviski ja tupakit vanhassa kaupungissa olevasta marketista aika tarkkaan puoleen hintaan Suomeen verrattuna.
Vanhan kaupungin ravintoloissa ruuan hinta Suomen tasoa, juomat halvempia. ydinkeskustan ulkopuolella sitten hintataso tuntui laskevan niinkuin täällä on kirjoiteltukin. Retkellä Mezaparksiin löytyi jo niitä lati/tuoppi terasseja.- Riganieki
Tuo lati-tuoppi homma voi olla just noin. Kerronpa itseäni lähellä olevan esimerkin. Kävellessä Jurmalassa (Riian naapurikaupunki) turistien kansoittamalla kävelykadulla, saa oluesta maksaa yleisesti 2,5 - 3 latia isolta tuopilta. Jos taas viitsii piipahtaa siinä ihan keskustassa Majorin aseman pienessä kahvilassa, saa oluen ystävä kokea mukavan yllätyksen. 0,5 litran olut 0,7 latia ja pieni 0,42 latia. Niin sitä joskus itsekin yllättyy kun vähiten odottaa.
Hintatasosta voisin melkein sanoa, että vaihtelee.
Tavallisen ihmisen tavallinen käyttötavara - muu kuin ruokatavarat - on Helsinkiä edullisempaa. Hyvä laatu ja kansainväliset brandit maksavat täälläkin ihan tarpeeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3741290- 71788
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37716- 50632
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri28617- 44615
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht373573- 63543
- 84498
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle21474