Marriage Contract

omin sanoin

Olen avioitumassa ei-suomalaisen kanssa, Suomen ulkopuolella. Olemme jo varttuneita, kummallakin aikuista jälkikasvua ja pidämme kohtuullisena tehdä avioehdon, että kummankin omat lapset perivät karttuneen omaisuuden. Onko tähän muuta vaihtoehtoa kuin avioehto?
Löysin netistä mallin avioehdon sisällöksi(pre-nuptial contract, marriage contract). Mielestäni siinä oli mainittu kaikki tarpeellinen.
Tunnustetaanko tällainen contract lainvoimaiseksi asiakirjaksi, jos me puolisot kumpikin allekirjoitamme k.o. sopimuksen ja otamme todistajat nimikirjoituksillemme? Vai pitääkö paperi ehdottomasti käydä leimauttamassa tms. jossain virastossa?

2

666

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Entinen aviomies

      Allekirjoitatte kolmena kappaleena, yksi kummallekin, yksi käräjäoikeuteen, kaksi (mieluiten ei-sukulaista)esteetöntä todistaa nimikirjoituksillaan ja viet kotipaikkasi käräjäoikeuteen yhden kappaleen ns. talletettavaksi. Siellä neuvovat miten ko. tallettaminen tehdään ja mitä se merkitsee.

    • nix nax

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      91
      7703
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      131
      3083
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      159
      1966
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      75
      1747
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      131
      1589
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      178
      1540
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1212
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      80
      904
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      50
      834
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      794
    Aihe