valttori

moi mistähän mahtaa mennä vettä öljyn sekaan kun ei ole vesipuolella vaan öljyssä ajasin kannen näytti ehjältä olisikohan mennyt putket alapäästä ? kone on 309d vuodelta 1958 ps öljy oli tosi harmaata ja sitä oli paljon eli vesi on mennyt öljyn sekaan
2526
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Noissa märkäputkikoneissa loppuvat sylinteriputken ja lohkon väliset o-renkaat ajan myötä. Toinen vaihtoehto on lohkon messinkisen tyhjennyshanan ja sylinteriputken välille syntyvä sähköpari. Toimii, kuten paristo. Messinki jalompana syövyttää sylinteriputkeen reiän. Nuo ovat mielestäni todennäköisimmät vaihtoehdot. Saattaahan siellä olla joku hiushalkeamakin jossakin omituisessa kohdassa. Helpointa ja toivottavinta vuodon ilmetessä olisi jompikumpi ensimmäisistä vaihtoehdoista. Itse olen päässyt kahdesti pelkällä o-renkaiden vaihdolla. Kyse ei kylläkään ollut silloin Valmetista, vaan Zetorista ja Internationalista. Samanlainen märkäputkirakenne niissä kuitenkin on molemmissa.

Ota vaan kone kokonaan auki ja tutki hanan kohdalle osuva sylinteriputki. O-renkaat joudut joka tapauksessa uusimaan. Samallahan siinä voi uusia vaikka kaikki kuluvat osat, mikäli näyttää olevan kuluneisuutta. Tahtoo olla rasittavaa laakeriliuskoillekin se vesilisä öljyssä.

Äänestä

kiitos edelliselle vastauksesta otin tänään putket irti ja ne oli aivan syöpyneet alapäästä putket oli tosi tiukassa ostin 60cm neliö alumiini tankoa halkaisija 35mm ja tunkilla painoin alhaalta traktorin ilmaan ja löi putkeen alapuolelta tngolla johan lähti

Äänestä

Kommentoi aloitusta


d33 kirjoitti:

moi mistähän mahtaa mennä vettä öljyn sekaan kun ei ole vesipuolella vaan öljyssä ajasin kannen näytti ehjältä olisikohan mennyt putket alapäästä ? kone on 309d vuodelta 1958 ps öljy oli tosi harmaata ja sitä oli paljon eli vesi on mennyt öljyn sekaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu