Sain Microsoftilta kirjeen jossa oli Internet Explorer 7:n up-date.
Tyhmyyksissäni klikkasin tekstiä ja hetken kuluttua Desktop sivu meni siniseksi ja siihen tuli laatikko:
yläosa keltainen jossa teksti
Warning!
Spyware detected on your computer!
Alaosa on sininen jossa teksti:
Install an antivirus or spyware remover to clean your computer.
Tarkistin ZoneAlarmilla ja se löysi kaksi juttua jotka poistin. Ad-Aware shareware versio löysi myös kaksi juttua rekisteristä jotka poistin.
Nyt etusivu on edelleen sininen ja tuo boksi siinä.
Normaali ikonit ovat omilla paikoillaan ja kone toimii muuten normaalisti.
Kun yritin muuttaa display asetuksia ei l;ydy kaikkia niit' valikoita jotka normaalisti siin' on. N'kyy skandit kanssa seonneen. Aat ja Oot eiv't toimi.
mik' neuvoksi_
Spyware koneessa
7
1280
Vastaukset
- ..........................
Lataa tästä HJTInstall.exe
http://www.trendsecure.com/portal/en-US/threat_analytics/HJTInstall.exe
* Tallenna HJTInstall.exe työpöydällesi.
* Tuplaklikkaa HJTInstall.exe-kuvaketta työpöydälläsi.
* Oletuksena se asentaa itsensä hakemistoon C:\Program Files\Trend Micro\HijackThis.
* Klikkaa Install.
* Asennusohjelma luo HijackThis-kuvakkeen työpöydälle.
* Kun asennus on valmis, se käynnistää HijackThisin.
* Klikkaa Do a system scan and save a logfile-painiketta. Ohjelma aloittaa skannauksen ja lokin pitäisi avautua Muistioon.
* Klikkaa ensin "Muokkaa > Valitse kaikki" sitten "Muokkaa > Kopioi" kopioidaksesi koko lokin sisällön.
* Liitä lokin sisältö seuraavaan vastaukseesi.
* ÄLÄ käytä Analyse This-nappulaa, sen löydöt ovat vaarallisia väärinymmärrettyinä.
* ÄLÄ fixaa HijackThis-ohjelmalla vielä mitään. Suurin osa sen löydöistä ovat joko harmittomia tai jopa tarpeellisia.
Loki---> http://www.virustorjunta.net
Skandeihin koklaas:
Paina ALT Shift yhtäaikaa.- minua???
Eilen alkoi pomppimaan ihme Casino bingo sivuja, virustorjuntaohjelma, Explorerin scannausohjelma ja muita virustorjuntaa kun pitäisi avata. Googlella en pääse mihinkään, sähköpostit on jumissa. Kaikki mitkä on pistetty suosikkeihin toimii, mm Suoli 24. Scannasin Normanilla,ei tartuntaa, Ad-Aware löysi 4 kpl, yhden sain poistettua, Spywareblasteria ei kai voida scannata. Kaikki nämä ohjelmat päivitin tiistaina, ja yhden ainoan sähköpostikyselyn takia HP:tukeen tuli tämmöistä paskaa.
- Mistäköhän
Ms juuri sinut keksi mainostaakseen jotain???
Järjenkäyttö suotavaa. Ja pane tietoturvasi kuntoon.- Mutta kun on
kunnossa. Juuri päivitetty Norman, Ad-Aware 2008 ja Spywareblaster. Ja silti. Miten pääsen eroon?
- tuolla ohjelmalla
Mutta kun on kirjoitti:
kunnossa. Juuri päivitetty Norman, Ad-Aware 2008 ja Spywareblaster. Ja silti. Miten pääsen eroon?
- Herr Doktor
tuolla ohjelmalla kirjoitti:
Sain Microsoftilta aivan aidon näköisen ja tuntuisen mailin. Usein on laittanut tikin johonkin ruutuun jotta saisi tiedotuksia. tämä oli tällainen "virallisen" näköinen tiedotus. Mailissa oli myös sinisellä linkki jolla voi perua pyyntönsä saada näitä tiedotuksia.
kun ei aina muista mihin kaikkeen on suostunut klikkasin ajatuksissani tuota up-date linkkiä - kerrotuin seurauksin.
Minulla on ZA täys profiversio jossa on sekä antivirus että antispyware. Lisäksi on ilmaisversio Ad-Awaresta.
Nämä löysivät rekisteristä jotakin mutta eivät onnistuneet poistamaan ongelmaa. Malware löysi 2 rekisteristä ja lisäksi 9 muuta saastunutta fileä. kun poistin kaikki nuo ja boottasin koneen oli taas kaikki OK. Jopa skandit pelittivät. Myöskin näytön valikot olivat taas ne normaalit ja sain taustakuvaksi vakio kuvani.
kiitos kaikille avustaneille ! - kanss..
Herr Doktor kirjoitti:
Sain Microsoftilta aivan aidon näköisen ja tuntuisen mailin. Usein on laittanut tikin johonkin ruutuun jotta saisi tiedotuksia. tämä oli tällainen "virallisen" näköinen tiedotus. Mailissa oli myös sinisellä linkki jolla voi perua pyyntönsä saada näitä tiedotuksia.
kun ei aina muista mihin kaikkeen on suostunut klikkasin ajatuksissani tuota up-date linkkiä - kerrotuin seurauksin.
Minulla on ZA täys profiversio jossa on sekä antivirus että antispyware. Lisäksi on ilmaisversio Ad-Awaresta.
Nämä löysivät rekisteristä jotakin mutta eivät onnistuneet poistamaan ongelmaa. Malware löysi 2 rekisteristä ja lisäksi 9 muuta saastunutta fileä. kun poistin kaikki nuo ja boottasin koneen oli taas kaikki OK. Jopa skandit pelittivät. Myöskin näytön valikot olivat taas ne normaalit ja sain taustakuvaksi vakio kuvani.
kiitos kaikille avustaneille !Olen melko avuton virusten suhteen, koska olen 3 vuotta pärjännyt puhtaalla koneella. Tarkoituksena oli hakea ammattiapua, mutta ajattelin että kokeillaan nyt tämä ohjelma. Löytyi 42 trojan jotka poistettiin, kone pelittää nyt normaalisti, tosi paljon kiitoksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834473Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243238Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392904Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172707- 162590
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172549Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432517Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132285MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142075Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281727