Mistä kannattaa aloittaa

Keltanokka

Mistä kannattais aloittaa? En oo fantasiaa lukenut. Paitsi pari Harry Potteria. Taru sormusten herrasta on tuttu elokuvista.

4

798

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitten

      jos kolahtaa (tod. näk.) niin loput Tolkienin tuotannosta: Hobitti, Silmarillion, Keskeneräiset tarut. Myös David Dayn hakuteos "Tolkienin maailma" kannattaa ottaa rinnalle selailtavaksi.

      Toinen varma osuma Tolkienin jälkeen on Ursula LeGuinin fantasiatuotanto: Maameri -trilogia ja sen 3 jatko-osaa: Tehanu, Kertomuksia Maamereltä ja Toinen Tuuli.
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Ursula_K._Le_Guin

      Tässä siis kaksi fantasian peruskiveä (kirjailijaa), joiden työhön periaatteessa kaikki myöhempi fantasia perustuu. Mitä näiden jälkeen; se onkin ihan mielipidekysymys.

      Mutta jos minun mielipidettäni kysyt, niin ehdotan Robert Holdstockin tuotantoa. Alkumetsä-sarja antaa taas uuden näkökulman fantasia-aiheeseen.
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Robert_Holdstock

      Mitä tulee Harry Potterin kaltaisiin fantasioihin niin niistä ehdotan Philip Pullmanin Universumin tomu- trilogiaa (jonka eka osa, Kultainen kompassi, vasta pyöri teattereissa elokuvana).
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Philip_Pullman

      Ja toisena Potterin perillisenä (itse asiassa Potterin ym. "lapsifantasioiden" esikuvana) C.S. Lewisin 7-osainen Narnia-sarja.
      http://fi.wikipedia.org/wiki/C.S._Lewis

      Nuo kun lukaiset niin saat aika hyvän kokonaiskuvan.

      Huom.
      Jos LeGuin, Holdstock ja Lewis kolahtaa niin heillä on myös tuotantoa joka siirtää sinut aivan huomaamatta fantasian ohuelta rajalta fantasia elementtejä sisältävän scifin puolelle. En pidä asiaa mitenkään huonona. Jotkut fantasiafanaatikot taasen kiertävät scifin kaukaa. Itse tykkään molemmista, itse asiassa jopa enemmän scifistä.

    • hieman nuorempaan makuun (noin 10-14v)
      suosittelisin Bebi Gliorin magiaa mahan täydeltä

      sitten on tietysti eddingsit siitä seuraavana ikäluokassa 15 aina johonkin keski-ikäisille saakka

      sen jälkeen sanoisin että kannattaa kokeille terry prachetin kirjoja....kiekkomaailmasta
      (prachetilla on myös teos nimeltä Mahtava Morris ja sivistyneet siimahännät,sopiva hieman nuorempaan makuun)

      • Debi Gliori*


      • on taas
        vannoutunut_fani kirjoitti:

        Debi Gliori*

        hieman erillaista niille jotka ovat jo siihen tavalliseen genreen kyllästyneet.
        Trilogia Sabriel-Lirael-Abhorsen on uskomattoman erillainen mutta jotenkin todellisen tuntuisesti kirjoitettu.

        Ei ihan pienille, sanoisin että vasta yläasteikäisille. Jokin kohta pelotti jopa minua, 40 ikäistä. Se on jo jotakin.

        Jopa velipoika joka ei kovinkaan paljoa ennätä lukemaan osti ne itselleen o_O


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2099
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1540
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1319
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      236
      1200
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1170
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1096
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1041
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      245
      984
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      916
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      891
    Aihe