Mulla on "puoliangora" kissa, 1v. vanha. tämän kissan ruokailu tottumuksiin kuuluu kaikki mitä ihmisetkin syö, esimerkiksi pullat, perunat (keitettyinä syö jopa kokonaisina), porkkanaraaste, kurkku,jogurtti, aamiaismurot, hillot ja tällä viikolla yllätin sen syömästä popcornia kulhosta pöydältä..
haluaisinkin tietää muiden kissanomistajien kommentteja omien kissojensa ruokailutavoista, joten kertoilkaahan kissojenne lempiruuista.
haluaisinkin tietää muiden kissanomistajien kommentteja omien kissojensa ruokailutavoista, joten kertoilkaahan kissojenne lempiruuista.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Munkin toinen kisu tykkää keitetyistä perunoista,pullasta,kananmunista,juustosta ja on vasta puolivuotias,vanhempi herkuttelee pullalla:)
Meidänkin on maistanut hernettä, rusinaa, pannukakkua ja vaikka mitä muuta. Kaikki mitä minä itsen tungen suuhun on sitten kissankin pakko saada, ainakin sen mielestä. Tosin rusina tais olla aika pahanmakuinen sen ilmeestä päätellen kun meni naama ihan ruttuun. Sipsiä se kaivaa suoraan pussista itse ja kun tekee popcornia se odottaa mikron viereessä koska on valmista. Paras oli kun se söy avokkini lautaselta mustikkapiirakka eikä avokki edes huomannut. Kaikkea se kissa haluaa maistella mutta en kyllä menisi ruokkimaan sitä kotiruualla. Maistaa saa mutta ei paljon. =)
vattupiirakka, kakut, kaikki rasvaiset leivonnaiset erityisesti, juustot, sipsit sun muut, myös kurkku, salaatti, sienet, siemenet, kuminauhoista puhumattakaan kuuluvat meidän kollin repertuaariin. Erityisen kiinnostunut sekin on juuri kaikesta siitä, mitä minä satun työntämään suuhuni (en nyt sentään kuminauhoja). Ruoassa sille varmasti maistuvat parhaiten juuri rasvat ja suola, joita kissa ei siis saa saada liikaa. Suolaa ei juuri ollenkaan, sillä siitä aiheutuu kivuliaita virtsakiviä. Maistaa saa vaan ei ahmia, niin se pitää olla
kelpasivat edelliselle kissalleni. Eikä niiden syöminen johtunut siitä, että olisi nälässä pidetty ;) Kissa penkoi perunankuoria jopa roskakorista ja kun kuorin perunoita, se hyppäsi tiskipöydälle ja napsi perunankuoria tiskialtaasta.
Nykyisen kissani herkkuja ovat ranskan- ja valkosipuliperunat, punajuurisalaatti ja mämmi. Näitä kerjätään aina suuren huudon kanssa, välillä kissa jopa nousee takajaloilleen kerjäämään. On kyllä muutenkin mahdoton kerjäämään.
Minun äitini tarjosi kissalleen (joka on nyt hieman yli 2v) muutama viikko sitten hieman jäätelöä ja kissa söi sen! Jäätelö oli ihan tavallista vanilijan makuista kermajäätelöä ja nyt
aina kun kissa haistaa jäätelön hajun, niin se vaatii sitä itselleen kovan mouruamisen säestämänä
eikä lopeta, ennen kuin saa sitä. Eipä sille ole tullut jäätelön syömisestä mitään oireita, (esim.
ripulia), joten se saa aina osansa sitä, kun ihmisetkin syövät jäätelöä, ei sitä sille sentään
litrakaupalla syötetä. Toinen ehdoton herkkuruoka
sillä on katkaravut, mutta se nyt ei taida olla niin harvinaista kissoilla. Katkarapuja se söisi vaikka kuinka, jos saisi ja on aivan innoissaan, kun sille niitä annetaan.
Minun neitokainen söi ruisleipää. Jos pussi sattui jäämään ulottuville kävi neiti hakemassa pussin lattialle ja jokaisesta leivästä piti syödä noin puolet. Minulla on myös kani ja kanille annan ruisleipää herkkupalana usein, jos Julia ei saanut omaa leipää, niin neitipä kävi varastamassa pupun häkistä leivän. =)