Kun avaan tietokoneen työpöydällä olevat pikakuvakkeet ja alapalkki häviää vähäksi aikaa, ne tulevat taas kaikki näkyviin ja häviää taas. Tätä jatkuu jonkun aikaa kunnes ne häviää lopullisesti. Nettiselaimet sun muut toimii kyllä normaalisti jos vaan ehtii käynnistää niitä. Virusohjelmat sun muut on ajettu ja pöpöt poistettu. KOHTA MENEE HERMOT!!!!!!!!!!
Työpöydältä häviää kaikki
samppa27
13481
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
ONKO MITÄÄN VASTAAVAA OLLUT KENELLÄKÄÄN
Mikä käyttöjärjestelmä on kyseessä?
Explorer kaatuu. Korjausasennus ei välttämättä korjaa mitään joten pahimmassa tapauksessa edessä on omien tiedostojen varmennus ja tarvittavien ohjelmien haalinta kasaan. Ja sen päälle Wintoussin uusi asennus puhtaalta pöydältä.
Tietty voit käyttää viikon vian etsimiseen. Kattos miten käy vikasietotilassa. Veikkaan, että siinä toimii. Sitten vaan otat kaikki automaagisesti käynnistyvät softat pois päältä ja alat kytkemään niitä päälle. Sitten kun kone alkaa taas sekoamaan pystyt haarukoimaan vian aiheuttajan.
Tai sitten et. Eli asennat windozen uusiksi.
Itse suosin puolet/puolet-menetelmää haarukoinnissa. Eli puolet pois päältä. Sitten on jo puolet selvinnyt, aiheuttaako vai ei. Ja taas aina puolet. Ongelma selviää logaritmisessa ajassa verrattuna yksi kerrallaan kokeiluun, jossa aika on lineaarinen.
Paras on tietty jos joidenkin kahden tai useamman softan kombinaatio (tai jopa permutaatio) aiheuttaa ongelman. Siinä sitä onkin sitten ihmettelemistä.
Täytyy kokeilla, jos ei auta, niin iso leka varmaan auttaa
Prosesseissa explorer näkyy, mutta se häviää ja työpöydältä häviää kaikki ja explorer ilmestyy taas uudelleen ja sama homma jatkuu uudelleen ja uudelleen
Palauttaa koko käyttiksen ajankohtaan, jolloin vikaa ei ollut.
Varsin simppeliä.
Kuinka se tehdään?
on esimerkki siitä, kun kysellään, mutta taustatiedoksi kerrotaan vain IE, eikä edes sitä, mikä on käyttöjärjestelmä...
Vista ja XP.
Käynnistä > Kaikki ohjelmat > Apuohjelmat > Järjestelmätyökalut > Järjestelmän palauttaminen.
Kalenterista valitset lihavoidun päivämäärän, jolloin toosa pelasi, ja palautat käyttiksen siihen kokoonpanoon.
Ko. päiväyksen jälkeen asentamasi ohjelmat katoavat.
Jo niitä on.
jos on samanalaisia ongelmia elikkä exlporer.exe kaatuilee ladatkaa täältä ohjelma http://www.superantispyware.com/index.html
siis explorer.exe
virus. Et menetä mitään, jos kuuklettelet siihen korjaustoimenpiteitä.
Kun SpywareBlaster torjuntana pitää örkit ennaltaehkäisevästi asentumatta.
SUPERantispywarelle, eikä Spybotille tai Ad-Awarelle ei ole mitään löydettävää.
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/spywareblaster.htm
niin aja kohdassa 319. oleva korjauskoodi:
http://www.kellys-korner-xp.com/xp_tweaks.htm