oli yhtiön mielestä kallis raaka-aine,
jo toinen lihatalo joka sanoo huonon tuloksen syyksi kalliin raaka-aineen, siis sen täytyy olla kallista kun viisaat lukeneet johtajat niin sanoo ja silloin on tavallisen ihmisen uskottava että näin on.
jo toinen lihatalo joka sanoo huonon tuloksen syyksi kalliin raaka-aineen, siis sen täytyy olla kallista kun viisaat lukeneet johtajat niin sanoo ja silloin on tavallisen ihmisen uskottava että näin on.
Vastaukset 18
Vanhimmat
ihmetyttää kun se raaka-aine on monessa muussa euroopan maassa kalliimpaa.
Eräät tahot taas inttävät raaka-aineen olevan halpaa ja vielä maailman parastakin. Ei taida enää mennä läpi ostajille vuosikymmeniä jatkunut propaganda suomalaisen ruoan erinomaisuudesta.
Kallis raaka-aine?. Eihän se raaka-aine ole
vielä kallistunut yhtään?. Mutta pian
kallistuu.Ihan tämän syksyn kuluessa
monet sikalat tulevat lopettamaan.
Nuorenmasta päästä siirytään muihin
hommiin ja vanhemmasta eläkeelle.
Tuodaan sitten ulkoa sitä "halpaa",
sitä vain ei ole eikä tule,joten
on aika luopua lihatalojen osakkeista.
että tässä kauppa välikäsi eli teurasta saa parhaan voiton.Soppaliha nauta maksoi tänäpäivää 9.50€/kg, kertokaa nyt joku tuotta mitä saatte naudan lihasta kilolta.Ei teurastamo maksa teille muistaaksen kuitenkaan nahkasta ja sisäelimistä mitään.Hinta on ruholla sama olise sisä tai ulkofilettä paistia tai potkaa.
niin ainakin jonkun kuvan luulisin sinun noista tilastoista saavan:
http://www.matilda.fi/servlet/page?_pageid=549,193&_dad=portal30&_schema=PORTAL30&908_MATILDA_JULKAISUT_4484043.lk=249&952_MATILDA_JULKAISUT_4484043.cls=262
Meillä tuotetaan isoja sonneja, joista maksetaan 2,78 e/kg. Lehmän lihaa kuitenkin on tarjolla suurimmaksi osaksi joille maksetaan alle 2 euroa kilo.
Jos tuottaja saa POSSUSTA 150.00€/100KG ELI TUOTAJA SAA 1.50€/KG JA GRILLI KYLKI LUINEEN KAUPASSA 4.50€/KG. PORSAAN ULKOFILE 0.800GR/8,59€.
NAUTA SONNI 298.00€/100KG ELI TUOTTAJA SAA 2,98€/KG SOPPALIHA 9.50€/KG, NIIN KYLLÄ TÄYTYY IHMETELLÄ SITÄ MIHIN TÄMÄ VÄLIKÄDEN VOITTO OIKEIN JOUTUU.
hyvinkin ihimetellä ja oikein tosissaan.
No nyt sitä ihmetellään oikein porukalla,ja huomenna
taas kinataan.
palkataan kaikenlaisia sarasvuolaisia johtajiksi.
todelisuudessa ne maksamamme tukijaiset menee viitaisi että suurille lihajalostamoille ja kauppaliikeille ja siitä huolimatta tulee tappiota.MUTTA eihän niiden tavallisten tuotajien etuja ajetakkaan vaan näiden suurtuotajien harastelijoitten eduthan siellä on kaikista tärkeimät.Vasikat pohjoiseen kasvamaan aikuisiksi kun paremmat tukijaiset lihasta rehu viedään sinne ja sitten teurastukseen etelä-suomeen.VANHANEN VOUHKAA SITTEN VIELÄ ILMASTON LÄMPENEMISESTÄ OISKOHAN SYYTÄ VIKASTA PEILIIN.
osakkeenomistajille. Moni kuluttaja poraa ruoan kalleutta ja nostaa osinkoa.
Eikös HK ole jonkinlainen tuottajien osuuskunta, niin eikös kallis raaka-aine ole heille ihan hyvä juttu. Ja ei kai osuuskunnan tavoite ole mitään tulosta tehdäkään vaan tuottaa voittoa osuuskunnan jäsenille.
on pörssiyhtiö ja tavoitteet sen mukaiset eli
mahdollisimman suuri tuotto sijoittajille.
Pörssihän se jyllää siellä taustalla, ja mikään hinnankorotus ei sitä tyydytä, vaan nälkä kasvaa syödessä, aina vaan enemmän voittoa on tavoite.
Siispä voimme olla varmoja, että tulipa ruoka Suomesta, Kiinasta, Seelannista tai mistä tahansa muualta, hinnat eivät kuluttajille putoa!
Mutta olisi tietysti monikin tyytyväinen täällä palstoilla kun saisi syödä HYVÄÄ ulkolaista ruokaa....Vai kuinka?
homma toimii niin että HK-Scan ostaa
raaka-aineen tuottajilta mahdollisimman
halvalla eli tuottaja on aina orjan asemassa.
Kauppa,jolla on parempi neuvotteluasema,
kilpailuttaa näitä lihataloja verisesti ja
pyrkii tekemään pitkiä sopimuksia halvalla.
ainoa mikä justaa on tuottajahinta ja tietenkin
aina alaspäin. Tavarasta pitää olla jatkuva pula
jotta tuottajakin saisi kohtuullisen korvauksen.
Näin se markkinatalous ja pörssiyhtiöt toimii
ainakin Suomessa.Kauppa kun on Suomessa
pääasiassa kahden toimijan käsissä,mitä nyt
Lidl yrittää vähän pakkaa sekoittaa,niin
katteet ovat sen mukaiset ja ostosparatiiseja
nousee kuin sieniä sateella.Paljonkohan lienee
sen saksalaisen vanhan pakastesian kilohinta
kaupalle jota se myy marinoituna kuudella
eurolla asiakkaille. Marinaadissa ei ainakaan ole
säästetty,saahan siitäkin sen kuusi euroa.
Aika kallista, mutta elämä on.
kun niistä jalostetaan niitä heikkolaatuisia tuotteita sekä kallis hinta.
Mutta eikös sieltä ulkoo saa kuulemma niin halvalla että... ja siinä säästettäisiin niitä euroja. Politiikkaa ja paskanjauhantaa. Samaa kuraa kun tuo puupula, kotimaassa ei voi maksaa samaa kantohintaa kun ulkomaisille metsänomistajille, samalla puhutaan puupulasta ja toisilla metsänomistajilla on kaksivuotta sitten myydyt leimikot hakkaamatta.