yksi päivä Ateenassa

***

Hei,
Olaan lähdössä lomamatkall Kreikkaan ja tarkotus olisi mennä tekemään päiväreissu Ateenaan. Kun on aikaa vain päivä niin mitä kannattaa mennä ehdottomasti katsomaan? ja tietenkin mitä realistisesti ehtii näkemään? Kaikki ehdotukset tervetulleita! Kiitos etukäteen!

4

1636

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jotain!

      Akropolis on ainakin sellainen paikka jossa pitää käydä. (sinne heti aamusta)
      Liikkuminen on nopeeta uusien metrolinjojen ansiosta, joten sen ansiosta ehtii aika hyvin näkeen paikkoja.

    • atenisti

      No kyllä Akropolis on ehdottomasti käytävä katsomassa. Sinne päästäkseen voi ostaa sellaisen sarjalipun, jolla pääsee sitten myös muihin kiinnostaviin kohteisiin, kuten roomalaiselle ja kreikkalaiselle agoralle, Kerameikokselle, Dionysoksen teatteriin ja Olympian Zeuksen temppeliin. Aika monessa noista ehtisikin käydä päivässä juuri nopean ja kätevän metron ansiosta. Jos ei kaikkiin ehdi, kannattaa varsinkin kreikkalainen agora katsastaa.

      Akropoliin juurella on myös monia kiintoisia alueita. Basaarialuetta on kiva kiertää, vaikka se onkin juuri sellainen turistien nyhtämispaikka. Sen lähistöllä on myös tasokkaampi ostosalue, jos shoppailu kiinnostaa.

      Jos aikaa ja kiinnostusta riittää, arkeologinen museokin on näkemisen arvoinen, mutta se on vähän kauempana kuin muut kohteet, Omonia-aukiolla päin. Tosin sinnekin pääsee metrolla nopeasti.

      • 5 päivää Ateenassa

        Minä olen lähdössä syksyllä hieman pidemmäksi aikaa Ateenaan. Onko tiedossa hyviä ravintoloita ja paikallisia baareja yms., joissa kannattaa käydä?


    • tietenkin:)

      Ja yhdyn edellisiin että kyllä se akropolis on niin komea että jos ennen ei ole käynyt niin sitten sinne. Heti aamusta on se parahin aika, ainakin keski kesällä ja illalla (pimeällä)Akropoliksen alapuoli. On nimittäin mahottoman komea se Akrop.kukkulat pimeällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      323
      8509
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      106
      6722
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      178
      3850
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      88
      3753
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      170
      3097
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      50
      3029
    7. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      43
      2999
    8. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      41
      2959
    9. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2536
    10. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2094
    Aihe