Näyttelijä alan koulutus?

Ninni

Voisiko joku ystävällisesti kertoo mulle näyttelijä alan koulutuksesta? Mihin lukion jälkeen ja mitkä aineet pitäisi olla hyvii? Kiitos etukäteen..:)

4

5566

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jone

      Suomessa annetaan korkeakoulutasoista näyttelijän koulutusta Teatterikorkeakoulussa Helsingissä ja Tampereella. Peruskoulutus kestää 4 vuotta. Vuosittain sisään otetaan 10-15, hakijoita on aina ollut tuhansia. Näyttelijäkoulutus on paitsi kallein (kalliimpi kuin vaikka hävittäjälentäjän koulutus) myös vaikeimmin tavoiteltava koulutus. Lukio voi olla ihan hyvä, mutta kannattaisi pyrkiä erikoislukioon jossa annetaan erityisesti näyttelemiseen painottuvaa koulutusta. Myös harrastukset ratkaisevat, kannattaa pyrkiä harrastajateatteriin heti. Ihan hyvä ponnituspohja on myös elokuva, harrastuspohjaisia elokuvia tekee joukko amatöörejä sekä pari hieman vakavammin otettavaa tahoa, mm. Filmikierre Ry johon voi mailata viestissäni olevaan mailiosoitteeseen. Esimerkiksi nyt on haussa ensi kesäksi suunniteltuun pitkään elokuvaan näyttelijöitä ns. passivisella haulla, varsinainen iso haku tehdään Hesarin ilmoituksella. Kannattaa myös miettiä miten päästä massasta erottuvaksi, sillä ensimmäiseen karsintaan jää aikaa per henkilö ehkä 5-15 min, ja siinä on valitsijoilla tekemistä kun satoja naamoja menee läpi kuin liukuhihnalla. Ja kaikilla samat jutut. Mieti siis millä jäisit mieleen ja erottuisit massasta.

      Näyttelijäntyö on sitten kaikkea muuta kuin sitä Hollywood glamouria, jota elokuvissa näkee. Se on rankkaa työtä ja kaikista ei siihen todellakaan ole. Se on todella vaativa niin fyysisesti kuin henkisestikin, ja jälkimmäinen osa painottuu enemmän kuin luuletkaan. Esimerkiksi eräs tunnettu Hollywood näyttelijätär sai prostituoidun roolin elokuvassa. Koska hän ei ollut aivan varma, miltä itsensä myyminen tuntuu, hän meni kadulle ja tarjosi itseään rahasta kunnes sai asiakkaan. Sen jälkeen hän tiesi, ja osasi latautua oikeaan tunnetilaan. Näytteleminen ei ole näyttelemistä, vaan oikeaan tunnetilaan pääsyä jolloin voi olla oma itsensä ja tuntea sen mitä kohtauksessa kulloinkin vaaditaan. Näytteleminen on aina yliampuvaa ja sen vaistoaa, todellisen tunteen taas huomaa, varsinkin elokuvassa. Tämä on se pointti joka tekee näyttelemisestä rankan ja joka erottaa todelliset kyvyt niistä miljoonista jotka haluaisivat näyttelijäksi mutta eivät siihen pysty.

      Näyttelijäntyö voidaan jakaa karkeasti kahteen erilaiseen työhön, elokuva/tv- ja teatterityö. Suomessa ei ole koulutusta elokuvanäyttelemiseen, lähin hyvätasoinen koulu on Actors method acting school Lontoossa. Myös Saksassa ja Ranskassa annetaan metodinäyttelemiseen koulutusta, mutta kielitaito pitäisi olla 100% ainakin Ranskassa ja koulutuksen kalleuden vuoksi sitä ei käsittääkseni anneta muille kuin oman maan kansalaisille, tästä voi ja kannattaa kysyä ko. maiden suurlähetystöistä vaikkapa maililla.

      • Ninni

        Sulla on sitten kokemusta tästä vai? Joo eipä mun enää mihinkään erikoislukioon kannata pyrkiä, kun oon jo lukion toisella. Onko se tosiaan noin vaikeaa kun selitit, päästä nyt esim. johonkin kaupunginteatteriin näyttelemään? Ja tällä paikkakunnalla ei oo mitään harrasteteatteria, mihin otettais tuosta vaan... Mutta eikö lukion jälkeen kannattaisi hakeutua johonkin toiselle paikkakunnalle, vaikka Tampereelle opiskelemaan ja yrittäisi sit päästä mukaan johonkin teatteriin. Olisin kiitollinen pienestä lisäinfosta...:)


      • ahadfyhfd

        olet aivan väärässä mi9nä soitin mallitoimistoon ja keskusteltiin ja olin käynyt vaan amiksen ja pääsin tekemään jo pieniä rooleja vaikken näyttelemist harrastanutkaan nyt olen näytellyt jo joulutarinassa


      • Anonyymi
        ahadfyhfd kirjoitti:

        olet aivan väärässä mi9nä soitin mallitoimistoon ja keskusteltiin ja olin käynyt vaan amiksen ja pääsin tekemään jo pieniä rooleja vaikken näyttelemist harrastanutkaan nyt olen näytellyt jo joulutarinassa

        Ei ketään kiinnosta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      336
      701
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      101
      625
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe