Asutaan kaksiossa. Poikien 7-v ja 5-v yhteinen huone on makuuhuone ja oma sänkyni on olohuoneessa. Meillä on suljettava ovi myös olkkariin. Tavallaan on siis iso huone ja pieni huone.
Perhetyöntekijä ehdotti, että vaihtaisin poikien huoneen isompaan huoneeseen.
Mitä mieltä olette, kun telkkari on isossa huoneessa?
Joutuisin katsomaan telkkaria heidän huoneessaan ja en voisi katsoa sitä, kun pojat nukkuvat. Sitä telkkaria ei voi pienempään huoneeseen siirtää.
Periaatteessa kuitenkin tuota perhetyöntekijää pitäisi totella. Lupasi tulla auttamaan huonekalujen siirrossa.
Olkkari lapsille
4
1133
Vastaukset
- hih-hih
mulla 4 lasta ja 3h k. mä nukun myös olkkarissa ja makkarit on pieniä, muksut nukkuu niissä niin et pojat (10 ja 9v.) toises ja tytöt (8 ja 2v.) toises. en kyl nää yhtää järkevää syytä miks siirtäisin muksuja olkkarii ja menisin ite makkarii!! meillä myös tv olohuoneessa ja se on kyllä mulle yks tärkeimmistä rentoutumiskeinoista et saan lasten mentyä nukkumaan katsella rauhassa tv:tä ja relata! kyllä se äidin oma aika on myös tärkeää!!!! ja miksi lapset tarvitsevat enemmän tilaa? jos he mahtuvat nukkumaan huoneeseensa niin mielestäni se riittää! heille voi tehdä olohuoneeseen esim pienen leikkinurkkauksen tms, noin niinku kompromissina ehdottaisin.. ei se suurempi tila lapsilla merkkaa kyl mun mielestä mitää! me aineki muksujen kaa vietetää suurin osa ajasta yhdessä "mun huoneessa" eli olkkarissa. samat unet ne lapset saa, nukku ne mis tahansa! kunhan niillä on vaa turvallinen olo!
- ostettua ei ole edes
kallista. Js saathan se olkkarin silti sisustettua niin, ettei se näytä lastenhuoneelta.
Kirjahyllyn taakse lasten sängyt piiloon jne...kerrossänky esim.
Ja kyllä se työntekijä tietää, saatko muutostöihin sosiaalista tuklea!
Varmaan, koska moista ehdotti, kysy!
Jos saisit pienemmän ja paremman telkkarinkin! Litteän! Ah...kysy...rohkeasti! - ihmeessä
jotain perusteluja tuolle asialle!
Mä en ainakaan tajua, että miksi se perhetyöntekijä on tollaista edes ehdottanut. - mapee
Ihan ekana perhetyöntekijän kai pitäisi tukea eikä käskeä joten ei tarvitse totella..
Ideahan on täysin typerä! Nyt iso huone palvele ekahta tarkoitusta j ateillä on makuutilat kaikille sekä olohuone. Jos muutat järjestyksen niin teillä on kaksi makkaria! Vai tarkoittiko että ahtaudut sohvinesi leikkimään olkkaria pieneen huoneeseen? Olohuonehan on koko perheen yhteistä aluetta ja se poistuu kuitenkin jos til aon ahdas eikä siellä viihdytä.
Telkka ei ole ongelma sen voi siirtää jatkoantennilla tms systeemillä.
Kysy nyt ihmeessä mikä visio asiassa oli. Kotihan on teidän kaikkien koti?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322088Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461705Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121476Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041216Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041024Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76968- 59855
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,31792Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52779Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd100727