Saatte kulttuurisihteerin!
Liittykää Lahteen!
Suur-lahtelainen
23640
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
jotta puolueveljille ja -siskoille saadaan palkintosuojatyöpaikkoja.
Huono houkutin Lahti-suurkuntaliitokselle. Pitäkää vaan kulttuurisihteerinne. Kunhan hoitaisitte Sos-ja terveyspalvelunnekin kunnolla, siinä tekemistä.Epävarman veturin kyytiin on vaikea tulla. Meillä on hyväkunta ja haluamme ne palvelut kuntalaisilla säilyttää. Yhteistyötä voidaan kehitellä, vaikka sekään ei kaikiltaosin ole toiminut
No ei varmaan liitytä.Mielummin vaikka Hämeenkoskeen ku johku rupiseen kaupunkiin.
sama täällä..ei liitytä!!!
tietulleja, kun Lahteen tulette asioimaan ja kulttuuri- ym tapahtumiin. Pyörittäkää vaan eurojanne siellä hollolassa ja ostakaa ne farkkunne vaikka siitä Robin hoodista! Turhaa valitusta.. Ei hollola ilman Lahtea ole itsenäisenä juuri mitään,se tiedetään kaikkialla!
Lahti ei olisi mitään ilman Hollolaa jos haluat sentietää! Siksi Hollola pysyköön itsenäisenäkuntana, palveluja ja yhteistyötä kehitetään missä on Hollolankin hyöty ja etu, että sillalailla!
rahansa Lahteen, mutta ilman näitä rahoja Lahti olisi ollut konkurssissa jo ajat sitten.
Tosi hyvä idea tuo tietullit. Laitetaan vaan lahden rajoille tietullit. tullit tietysti toimivat molempiin suuntiin. eivät suotta köyhät lahtelaiset eksy hollolaan, nastolaan tai orimattilaan.
Tai eiköhän samantien tehdä piikkilanka aidat lahden ympärille.
Eikös se Lahti ihan itse ole joskus halunnut eroon Hollolasta?
löydä mitään hyötyjä kuntaliittymistä.
Taloudellisesti ottaen Hollolan kannattaisi pysyä itsenäisenä ja halvallahan ei näin hienoa kuntaa kannata myydä kenellekään! Aluehallinnollisesti taas saatamme jäädä paitsioon mm. koulutus- ja sosiaali-terveyspoliittisilla osa-alueilla. Siis puolensa ja puolensa asioilla on, kun niitä katsotaan monesta eri näkökulmasta.
Itse pelkään lähinnä lähidemokratian puolesta. Kuntalaisten äänen tulee näkyä ja kuulua myös isossa kunnassa.
ymmärrä kukaan. Puhu Suomea. Tarkoitatko "koulutuspoliittisilla osa-alueilla" esim yliopistoa? Hollolaan ei tule yliopistoa ikinä ja Lahden mahdollisuudet saada yliopisto ei muutu miksikään siitä vaikka alueen väkiluku asuu muodollisesti eri kunnissa. Sama juttu sun muilla höpö höpö "osa-alueillas". Mikset kerro suoraan mikä oma hyötysi on kun pääsisit suurkunnan nurkkiin katselemaan omasta näkökulmastasi mistä voisi kusta veromarkkoja omaan taskuun. Lähidemokratia ei pelota ketään, mutta tarkoituksesi on ilmeisesti höynäyttää äännestäjiä sillä että tehtäisiin jotain v...n peräkylävaltuustoja jotka kahvikekkereillä päättäisivät maitolaiturien kukkasomisteista. Kuntalaisen ääni ei kuulu isossa kunnassa mkutta pienessä kuuluu.
Aluehallinto tarkoittaa aluehallintoa ja koulutuspolitiikka tarkoittaa koulutuspoliittisia ratkaisuja kokonaisuudessaan sisältäen yliopistoa, mutta myös paljon, paljon muuta! Esimerkiksi ammattikoulujen ja muiden opistojen sijaintia ja niiden resursseja.
Aluehallinnollisista ratkaisuista voi lukea tämän sunnuntaina ESS:n mielipidesivulla s. 13 oleva Jaakko Koskelan kolumni. Siitä voi saada selvää, mitä aluehallinto-sanana tarkoittaa ja mitä se tarkoittaa käytännössä.
Pienessä kunnassa vaikuttamismahdollisuudet ovat toki paremmat kuin suuressa tai näin voidaan ainakin olettaa. Tosin varmaa tietoahan siitä ei ole, kun ei ole suuresta kunnasta käytännön kokemusta. Kuitenkin ihmettelen, miksi niin vähän ihmiset haluavat vaikuttaa oman lähiympäristönsä asioihin esimerkiksi ei järin halukkuutta löydy ehdolle asettumista kuntavaaleihin?!
Halutaan enemmän viihdettä elämään, vaan miten on oman lähiympäristön vaikuttamisen laita?!
Kiitos kuntalaiset että olette huolissanne oikeasti kuntamme tulevaisuudesta. Lahteen liittymällä meidänpalvelut tulevat heikkenemään, se on jo selvityksessä tullut esille.Pidetään kunta itsenäisenä, säilytetään palvelut jotka olemme suurella vaivalla saavuttaneet.Ne jotka ovat kuntaliitosen voohottajia, niin mökit myyntiin ja muuto Lahteen jos siellä on heidän mielestä kaikkihyvin. Yhteistyötä kehitetään missä on meillekkin jotain taloudellista hyötyä. Palveluista ollaan valmiita maksamaan, kunhan ne ovat saavutettavissa ja saatavissa. Olkaa tarkkoja ketä ovat liitoksen kannalla ja laittamassa kuntaamme alennusmyyntiin.
Pitäisikö kunnon kansalaistenkin asettua ehdolle jotta puolueissa valtaa pitävät (ja sitä kautta koko Suomessa) tyhjäntoimittajat saisivat riittävästi ääniä jatkaa veromarkoilla lotraamista. Taitaa olla pelko perseen alla että kuntavaalien äänestysprosentti laskee alle banaanitasavaltojen.
Ilmeisesti kuntaliitos on VAIN Lahteen liittymistä. Jos ja kun kuntaliitos toteutuu esiselvityksessä olleiden seitsemän kunnan kanssa, liitymme yhtä lailla Hartolan kuin Hämeenkoskenkin kanssa. Pitää siis katsoa kokonaisuutta, eikä vain Lahden tilannetta.
Niin kuin olen aiemmin todennut halvalla Hollola ei lähde mahdolliseen kuntaliitokseen. Meillä on paljon hyvää jo olemassa, kuten Seralia totesit omassa tekstissäsi.
Paljon puhutaan siitä, mitä huonoa mahdollinen kuntaliitos tuo. Hyvät puolet taitavat olla vähissä tai ainakaan niistä ei koskaan puhuta. Liekö asia niin, ettei mahdollisessa kuntaliitoksessa kertakaikkiaan ole mitään hyvää puolta?! Onko kaikki kuntaliitoksessa tapahtuva vain negatiivista?!
kovin näkoalattomalta kliseeltä. Ikäänkuin muutaman kertaeuron perässä oltaisiin juoksemassa. Kaikki liitoksen puolestapuhujat puhuvat ympäripyöreää potaskaa ja poliittista jargonia. Toistaiseksi ei ole löytynyt yhtään syytä (julkisuudessa) miksi kuntaliitos pitäisi tehdä. Ilmeisesti ne jotka sitä ajavat eivät halua kertoa todellisia vaikuttimiaan. (Tuskin ne edes päivänvaloa kestäisivätkään.
Kuntaliitos ei ole näköalatonta tulevaisuutta. Itse ainakin haluan ottaa kaikki vaihtoehdot huomioon, ennen kuin voin tehdä lopullista kantaa. Vaihtoehtoja ei kannata sulkea pois kuin kannattaa 100% ennen kuin on silkkaa faktaa perusteluihin.
MAhdollisesta liittymisestä onkin lähinnä tehty omantunnon kysymys ja kiireellisimmät ovatkin tehneet kantojaan lähinnä omaatuntoaan kuunnellen. Faktoja kuitenkin tarvitaan, sillä muutoin yhteiskunnallisia päätöksiä ja ratkaisuja ei voi tehdä turvallisin mielin. Sen vuoksi toivoisin, että voitaisiin katsoa rauhassa, millaisia seikkoja esiintyy vuodenvaihteessa tapahtuvassa HML:n kuntaliitoksessa.
olisi näköalatonta tulevaisuutta, vaan että kuntaliitosta ajavat lähinnä poliitikot omia etujaan ajaakseen. Sen sijaan väitin että on näköalatonta käyttää ilmaisua "halvalla Hollola ei lähde". Tuollekaan väitteelle kun ei löydy mitään faktapohjaa vaan halutaan löytää mielikuva että kyseessä olisi joko suuret tai vielä suuremmat "rahat" joita tuosta idioottiliitoksesta olisi muka tulossa.
Omantunnonkysymyksen liitoksista ovat lähinnä tehneet poliitikot kun ei voi tuoda julkisuuteen yhtään faktaa mitä hyötyä moisista liitoksista olisi. Puhutaan vaan tyypillista poliitikkopaskaa.
Kaiken maailman selvitysmiehiä on palkattu ja annettu tehtäväksi osoittaa tavalla tai toisella jotain hyötyjä tai ainakin kirjoittaa niin ympäripyöreätä tekstiä että sitä ei jaksa kukaan edes lukea.
Perustelepas väitteesi ja anna faktaakin siitä:
kuntaliitosta ajavat lähinnä poliitikot omia etujaan ajaakseen.
Halvalla Hollola ei lähde tarkoittaa myös sitä sananmukaisesti, sillä oma kuntamme on toki kallisarvoinen ja ikinähän ei kannata huonompaan vaihtaa oli kyseessä tilanne mikä tahansa.
joka pyytää päästä kanalaan?
Kannatetaan kuntaliitosta kuten muuallakin Suomessa tehdään. Hollolan maa jää elämään ja kirkkokin pysyy paikallaan kuten kaikki muutkin rakennukset. Vain hallinto nykyaikaistetaan ja tehostetaan, eihän siinä muu muutu! Holloa nimenäkin säilyy, tosin kaupungin osanimenä, mutta olisihan se jo hienompaakin olla kaupunkilainen!
Toki sitten voisi tätä päällekkäistä ja turhaakin sihteeri ym. hallinto-organisaatiota hieman karsia ja poistaa sekä tehdä tuottavammaksi ja nykyaikaisemmaksi. Hollolassakin on tätä nykyä vielä paljon turhaa ja tarpeetonta väkeä kunnan palkkalistoilla ja työntekokin on sen näköistä. Terveisiä vaan pitkille kaffeetunneille ym. puuhastelunurkille.
Tiedättekö kuka tai oikeastaan mikä ko. virkaa "hoitaa"? liitytään vaan lahteen niin kulttuuria ei ole.